Plugins - Rank Math SEO – AI SEO Tools to Dominate SEO Rankings - Stable (latest - en to vi_VN translation catalogue (2024 entries)

en: Arabic
vi_VN: Tiếng Ả Rập

en: Turkish
vi_VN: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

en: Bulk image alt generation failed.
vi_VN: Tạo alt hình ảnh hàng loạt không thành công.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Image alt attributes successfully updated in %d post. | Image alt attributes successfully updated in %d posts.
vi_VN[0]: Thuộc tính alt hình ảnh đã được cập nhật thành công trong %d bài viết.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Image alt attributes successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
vi_VN: Thuộc tính alt hình ảnh đã được cập nhật thành công trong %d bài viết. Quá trình đã bị dừng vì bạn đã sử dụng hết điểm trên trang web của mình.

en: Bulk image alt generation started. It might take few minutes to complete the process.
vi_VN: Tạo alt hình ảnh hàng loạt đã bắt đầu. Có thể mất vài phút để hoàn thành quá trình.

en: Write Image Alt Text with AI
vi_VN: Viết văn bản thay thế hình ảnh bằng AI

en: Tax ID
vi_VN: Mã số thuế

en: Additional Info
vi_VN: Thông tin bổ sung

en: Enter the contact email address that could be displayed on search engines.
vi_VN: Nhập địa chỉ email liên hệ có thể được hiển thị trên các công cụ tìm kiếm.

en: URL of your website or your company’s website.
vi_VN: URL của trang web của bạn hoặc trang web của công ty bạn.

en: Provide a detailed description of your organization.
vi_VN: Cung cấp mô tả chi tiết về tổ chức của bạn.

en: Number of Employees
vi_VN: Số lượng nhân viên

en: NAICS Code
vi_VN: Mã NAICS

en: LEI Code
vi_VN: Mã LEI

en: ISO 6523 Code
vi_VN: Mã ISO 6523

en: Founding Date
vi_VN: Ngày thành lập

en: Legal Name
vi_VN: Tên pháp lý

en: Description:
vi_VN: Mô tả:

en: VAT ID
vi_VN: Mã số VAT

en: Global Location Number
vi_VN: Mã toàn cầu phân định địa điểm (GLN)

en: Provide relevant details of your company to include in the Organization Schema.
vi_VN: Cung cấp thông tin chi tiết liên quan đến công ty của bạn để đưa vào Schema tổ chức.

en: Escape the Writer's Block Using AI to Write Inside WordPress.
vi_VN: Vượt qua tình trạng bí ý tưởng bằng cách sử dụng AI để viết trong WordPress.

en: Engage with RankBot, Our AI Chatbot, For SEO Advice.
vi_VN: Trò chuyện với RankBot, Chatbot AI của chúng tôi, để nhận tư vấn về SEO.

en: Gain Access to 40+ Advanced AI Tools.
vi_VN: Truy cập hơn 40 công cụ AI nâng cao.

en: Experience the Revolutionary AI-Powered Content Editor.
vi_VN: Trải nghiệm trình chỉnh sửa nội dung được hỗ trợ bởi AI mang tính cách mạng.

note: Description of the plugin
en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
vi_VN: Rank Math SEO là plugin SEO WordPress tốt nhất với các tính năng của nhiều công cụ SEO và SEO AI trong một gói duy nhất để giúp nhân lên lưu lượng truy cập SEO của bạn.

en: Terminate
vi_VN: Kết thúc

en: Bulk Editing Process Successfully Cancelled
vi_VN: Quá trình chỉnh sửa hàng loạt đã được hủy thành công

note: Translators: placeholders are the number of posts that were processed.
en: Terminate the ongoing Content AI Bulk Editing Process to halt any pending modifications and revert to the previous state. The bulk metadata has been generated for %1$d out of %1$d posts so far.
vi_VN: Kết thúc Quá trình chỉnh sửa hàng loạt Content AI đang diễn ra để dừng mọi sửa đổi đang chờ xử lý và trở về trạng thái trước đó. Siêu dữ liệu hàng loạt đã được tạo cho %1$d trong số %1$d bài viết cho đến nay.

en: Cancel Content AI Bulk Editing Process
vi_VN: Hủy Quá trình chỉnh sửa hàng loạt Content AI

en: User wallet not found.
vi_VN: Không tìm thấy ví người dùng.

en: Invalid API key. Please check your API key or reconnect the site and try again.
vi_VN: Khóa API không hợp lệ. Vui lòng kiểm tra khóa API của bạn hoặc kết nối lại trang web và thử lại.

en: Remove redirection
vi_VN: Xóa chuyển hướng

en: Black Friday Sale
vi_VN: Giảm giá Thứ Sáu Đen

en: Anniversary Sale
vi_VN: Giảm giá Kỷ niệm

en: Set to follow
vi_VN: Đặt thành theo dõi

en: Set to nofollow
vi_VN: Đặt thành không theo dõi

en: Cyber Monday Sale
vi_VN: Giảm giá Thứ Hai Điện Tử

en: New Year Sale
vi_VN: Giảm giá Năm Mới

en: Christmas Sale
vi_VN: Giảm giá Giáng Sinh

note: Translators: placeholder is the default Schema type setting.
en: Set Schema: Default (%s)
vi_VN: Đặt Schema: Mặc định (%s)

en: Set Schema: None
vi_VN: Đặt Schema: Không

en: Set to index
vi_VN: Đặt là lập chỉ mục

en: Set to noindex
vi_VN: Đặt là không lập chỉ mục

en: Remove custom canonical URL
vi_VN: Xóa URL chính tắc (Canonical) tùy chỉnh

en: Repeat Count
vi_VN: Số lần lặp lại

en: Course Price
vi_VN: Giá khóa học

en: Course Currency
vi_VN: Tiền tệ khóa học

en: Course Type
vi_VN: Loại khóa học

en: Repeat Frequency
vi_VN: Tần suất lặp lại

en: Course Workload
vi_VN: Khối lượng công việc khóa học

en: Course Mode
vi_VN: Chế độ khóa học

en: This is the number of pageviews carried out by visitors from Search Engines.
vi_VN: Đây là số lượt xem trang được thực hiện bởi khách truy cập từ Công cụ Tìm kiếm.

en: Content AI Refresh Date
vi_VN: Ngày làm mới Content AI

en: Content AI Plan
vi_VN: Gói Content AI

en: UK English
vi_VN: Tiếng Anh (Anh)

en: US English
vi_VN: Tiếng Anh (Mỹ)

en: Content AI Credits
vi_VN: Điểm Content AI

[ctx: block keyword]
en: content
vi_VN: nội dung

[ctx: block description]
en: Generate content without any hassle, powered by Rank Math's Content AI.
vi_VN: Tạo nội dung mà không gặp bất kỳ rắc rối nào, được hỗ trợ bởi Content AI của Rank Math.

[ctx: block title]
en: AI Assistant [Content AI]
vi_VN: Trợ lý AI [Content AI]

en: Swedish
vi_VN: Tiếng Thụy Điển

en: Spanish
vi_VN: Tiếng Tây Ban Nha

en: Slovenian
vi_VN: Tiếng Slovenia

en: Slovak
vi_VN: Tiếng Slovak

en: Romanian
vi_VN: Tiếng Rumani

en: Portuguese
vi_VN: Tiếng Bồ Đào Nha

en: Polish
vi_VN: Tiếng Ba Lan

en: Norwegian
vi_VN: Tiếng Na Uy

en: Lithuanian
vi_VN: Tiếng Litva

en: Latvian
vi_VN: Tiếng Latvia

en: Korean
vi_VN: Tiếng Hàn

en: Japanese
vi_VN: Tiếng Nhật

en: Italian
vi_VN: Tiếng Ý

en: Indonesian
vi_VN: Tiếng Indonesia

en: Hungarian
vi_VN: Tiếng Hungary

en: Hebrew
vi_VN: Tiếng Do Thái

en: Greek
vi_VN: Tiếng Hy Lạp

en: German
vi_VN: Tiếng Đức

en: French
vi_VN: Tiếng Pháp

en: Finnish
vi_VN: Tiếng Phần Lan

en: Estonian
vi_VN: Tiếng Estonia

en: Dutch
vi_VN: Tiếng Hà Lan

en: Danish
vi_VN: Tiếng Đan Mạch

en: Czech
vi_VN: Tiếng Séc

en: Chinese
vi_VN: Tiếng Trung

en: This option lets you set the default language for content generated using Content AI. You can override this in individual tools.
vi_VN: Tùy chọn này cho phép bạn đặt ngôn ngữ mặc định cho nội dung được tạo bằng Content AI. Bạn có thể ghi đè tùy chọn này trong các công cụ riêng lẻ.

en: Default Language
vi_VN: Ngôn ngữ mặc định

en: Writers
vi_VN: Nhà văn

en: Video Creators
vi_VN: Người sáng tạo video

en: Travelers
vi_VN: Du khách

en: Tech Enthusiasts
vi_VN: Người đam mê công nghệ

en: Students
vi_VN: Học sinh

en: Sports Fans
vi_VN: Người hâm mộ thể thao

en: Social Media Users
vi_VN: Người dùng mạng xã hội

en: Seniors
vi_VN: Người cao tuổi

en: Retirees
vi_VN: Người về hưu

en: Professionals
vi_VN: Chuyên gia

en: Podcast Listeners
vi_VN: Người nghe Podcast

en: Photographers
vi_VN: Nhiếp ảnh gia

en: Pet Owners
vi_VN: Chủ sở hữu thú cưng

en: Outdoor Enthusiasts
vi_VN: Người đam mê hoạt động ngoài trời

en: Musicians
vi_VN: Nhạc sĩ

en: Job Seekers
vi_VN: Người tìm việc

en: Investors
vi_VN: Nhà đầu tư

en: Indoor Hobbyists
vi_VN: Người có sở thích trong nhà

en: Healthcare Professionals
vi_VN: Chuyên gia chăm sóc sức khỏe

en: Health Enthusiasts
vi_VN: Người đam mê sức khỏe

en: General Audience
vi_VN: Khán giả đại chúng

en: Gardeners
vi_VN: Người làm vườn

en: Foodies
vi_VN: Người sành ăn

en: Fitness Enthusiasts
vi_VN: Người đam mê thể dục

en: Fashionistas
vi_VN: Tín đồ thời trang

en: Environmentalists
vi_VN: Nhà môi trường học

en: Entrepreneurs
vi_VN: Doanh nhân

en: Engineers
vi_VN: Kỹ sư

en: Educators
vi_VN: Nhà giáo dục

en: Designers
vi_VN: Nhà thiết kế

en: DIYers
vi_VN: Người tự làm

en: Dancers
vi_VN: Vũ công

en: Cooks
vi_VN: Đầu bếp

en: Collectors
vi_VN: Nhà sưu tập

en: Business Owners
vi_VN: Chủ doanh nghiệp

en: Bloggers
vi_VN: Blogger

en: Artists
vi_VN: Nghệ sĩ

en: Activists
vi_VN: Nhà hoạt động

en: This option lets you set the default audience that usually reads your content. You can override this in individual tools.
vi_VN: Tùy chọn này cho phép bạn đặt đối tượng mặc định thường đọc nội dung của bạn. Bạn có thể ghi đè tùy chọn này trong các công cụ riêng lẻ.

en: Default Audience
vi_VN: Đối tượng mặc định

en: Technical
vi_VN: Kỹ thuật

en: Subjective
vi_VN: Chủ quan

en: Story-telling
vi_VN: Kể chuyện

en: Satirical
vi_VN: Châm biếm

en: Persuasive
vi_VN: Thuyết phục

en: Opinionated
vi_VN: Có ý kiến

en: Objective
vi_VN: Khách quan

en: Narrative
vi_VN: Tường thuật

en: Journalese
vi_VN: Báo chí

en: Informal
vi_VN: Không chính thức

en: Humorous
vi_VN: Hài hước

en: Friendly
vi_VN: Thân thiện

en: Formal
vi_VN: Trang trọng

en: Expository
vi_VN: Giải thích

en: Empathetic
vi_VN: Đồng cảm

en: Emotional
vi_VN: Cảm xúc

en: Descriptive
vi_VN: Mô tả

en: Creative
vi_VN: Sáng tạo

en: Argumentative
vi_VN: Tranh luận

en: Analytical
vi_VN: Phân tích

en: This feature enables the default primary tone or writing style that characterizes your content. You can override this in individual tools.
vi_VN: Tính năng này cho phép bật giọng điệu chính hoặc phong cách viết mặc định đặc trưng cho nội dung của bạn. Bạn có thể ghi đè tùy chọn này trong các công cụ riêng lẻ.

en: Default Tone
vi_VN: Giọng điệu mặc định

en: Content AI History
vi_VN: Lịch sử Content AI

en: Content AI Chat
vi_VN: Trò chuyện Content AI

en: Content AI Editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa Content AI

en: Content AI Tools
vi_VN: Công cụ Content AI

en: Could not generate. Please try again later.
vi_VN: Không thể tạo. Vui lòng thử lại sau.

en: The output was stopped as it was identified as potentially unsafe by the content filter.
vi_VN: Đầu ra đã bị dừng vì nó được xác định là có khả năng không an toàn bởi bộ lọc nội dung.

en: Please update the Rank Math SEO plugin to the latest version to use this feature.
vi_VN: Vui lòng cập nhật plugin Rank Math SEO lên phiên bản mới nhất để sử dụng tính năng này.

en: Please connect your account to use the Content AI.
vi_VN: Vui lòng kết nối tài khoản của bạn để sử dụng Content AI.

en: Chat
vi_VN: Trò chuyện

en: Content Editor
vi_VN: Trình soạn thảo nội dung

en: AI Tools
vi_VN: Công cụ AI

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: %1$s credits left this month. Credits will renew on %2$s or you can upgrade to get more credits %3$s.
vi_VN: Còn lại %1$s tín dụng trong tháng này. Tín dụng sẽ được gia hạn vào %2$s hoặc bạn có thể nâng cấp để nhận thêm tín dụng %3$s.

en: Bulgarian
vi_VN: Tiếng Bungari

en: TV Enthusiasts
vi_VN: Người đam mê TV

en: Parents
vi_VN: Phụ huynh

en: Movie Buffs
vi_VN: Người mê phim

en: Gaming Enthusiasts
vi_VN: Người đam mê trò chơi

en: Crafters
vi_VN: Thợ thủ công

en: Bargain Hunters
vi_VN: Thợ săn giá hời

en: Poetic
vi_VN: Thơ ca

en: Factual
vi_VN: Sự thật

en: Conversational
vi_VN: Trò chuyện

en: Casual
vi_VN: Thân mật

en: Another bulk editing process is already running. Please try again later after the existing process is complete.
vi_VN: Một quy trình chỉnh sửa hàng loạt khác đang chạy. Vui lòng thử lại sau khi quy trình hiện tại hoàn tất.

en: Write SEO Title & Description with AI
vi_VN: Viết Tiêu đề & Mô tả SEO bằng AI

en: Write SEO Description with AI
vi_VN: Viết Mô tả SEO bằng AI

en: Write SEO Title with AI
vi_VN: Viết Tiêu đề SEO bằng AI

en: Credits Remaining:
vi_VN: Số dư tín dụng:

note: Translators: placeholder is the number of modified items.
en: SEO meta successfully updated in %d item. | SEO meta successfully updated in %d items.
vi_VN[0]: Thẻ meta SEO đã được cập nhật thành công trong %d mục.

en: Bulk editing SEO meta started. It might take few minutes to complete the process.
vi_VN: Chỉnh sửa hàng loạt thẻ meta SEO đã bắt đầu. Có thể mất vài phút để hoàn tất quá trình.

en: Please revise the entered values in the fields as they are not secure. Make the required adjustments and try again.
vi_VN: Vui lòng xem xét lại các giá trị đã nhập trong các trường vì chúng không an toàn. Thực hiện các điều chỉnh cần thiết và thử lại.

en: You've used up all available credits from the connected account.
vi_VN: Bạn đã sử dụng hết số tín dụng khả dụng từ tài khoản được kết nối.

en: You've used up all available credits for this domain.
vi_VN: Bạn đã sử dụng hết số tín dụng khả dụng cho miền này.

en: Oops! Too many requests in a short time. Please try again after some time.
vi_VN: Ôi! Quá nhiều yêu cầu trong một thời gian ngắn. Vui lòng thử lại sau một thời gian.

en: This feature is only available for Content AI subscribers.
vi_VN: Tính năng này chỉ khả dụng cho người đăng ký Content AI.

en: Choose the type of posts/pages/CPTs where you want to use Content AI.
vi_VN: Chọn loại bài viết/trang/CPT mà bạn muốn sử dụng Content AI.

en: Content AI tailors keyword research to the target country for highly relevant suggestions. You can override this in individual posts/pages/CPTs.
vi_VN: Content AI điều chỉnh nghiên cứu từ khóa theo quốc gia mục tiêu để có các đề xuất có liên quan cao. Bạn có thể ghi đè tùy chọn này trong các bài viết/trang/CPT riêng lẻ.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: SEO meta successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
vi_VN: Thẻ meta SEO đã được cập nhật thành công trong %d bài viết. Quá trình đã bị dừng lại vì bạn đã sử dụng hết tín dụng trên trang web của mình.

note: translators: %s: Allowed tags
en: Enter your custom webmaster tags. Only %s tags are allowed.
vi_VN: Nhập thẻ quản trị web tùy chỉnh của bạn. Chỉ cho phép thẻ %s.

en: Custom Webmaster Tags
vi_VN: Thẻ quản trị web tùy chỉnh

note: Translators: link to the update page.
en: Please update
vi_VN: Vui lòng cập nhật

note: Translators: link to the update page.
en: There is a new version of Content AI available! %s the Rank Math SEO plugin to use this feature.
vi_VN: Đã có phiên bản Content AI mới! %s plugin Rank Math SEO để sử dụng tính năng này.

en: Selected roles will be excluded from the XML &amp; HTML sitemaps.
vi_VN: Các vai trò đã chọn sẽ bị loại trừ khỏi XML &amp; Sơ đồ trang web HTML.

en: The redirection you are trying to create may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs. The redirection has been deactivated.
vi_VN: Chuyển hướng bạn đang cố gắng tạo có thể gây ra vòng lặp vô hạn. Vui lòng kiểm tra URL nguồn và URL đích. Chuyển hướng đã bị hủy kích hoạt.

en: The redirection you are trying to update may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs.
vi_VN: Chuyển hướng bạn đang cố gắng cập nhật có thể gây ra vòng lặp vô hạn. Vui lòng kiểm tra URL nguồn và URL đích.

en: You cannot turn on the Beta Tester feature because site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
vi_VN: Bạn không thể bật tính năng Người kiểm tra Beta vì tùy chọn tự động cập nhật plugin trên toàn trang web đã bị tắt trên trang web của bạn.

en: You cannot turn on auto-updates to automatically update to stable versions of Rank Math as soon as they are released, because site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
vi_VN: Bạn không thể bật tự động cập nhật để tự động cập nhật lên các phiên bản ổn định của Rank Math ngay khi chúng được phát hành, vì tùy chọn tự động cập nhật plugin trên toàn trang web đã bị tắt trên trang web của bạn.

en: Site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
vi_VN: Tùy chọn tự động cập nhật plugin trên toàn trang web đã bị tắt trên trang web của bạn.

en: The Google Search Console request failed.
vi_VN: Yêu cầu Google Search Console không thành công.

en: The Google Analytics Console request failed.
vi_VN: Yêu cầu Google Analytics Console không thành công.

en: The Google Analytics request failed.
vi_VN: Yêu cầu Google Analytics không thành công.

en: Data import will not work for this service as sufficient permissions are not given.
vi_VN: Nhập dữ liệu sẽ không hoạt động cho dịch vụ này vì không được cấp đủ quyền.

en: Test Connections
vi_VN: Kiểm tra kết nối

en: Import Social URLs of your author archive pages.
vi_VN: Nhập URL mạng xã hội của các trang lưu trữ tác giả của bạn.

en: Additional profile URLs
vi_VN: URL hồ sơ bổ sung

en: Additional Profiles
vi_VN: Hồ sơ bổ sung

note: translators: Link to social setting KB article
en: Add social account information to your website's Schema and Open Graph. %s.
vi_VN: Thêm thông tin tài khoản mạng xã hội vào Schema và Open Graph của trang web của bạn. %s.

en: Additional Profiles to add in the <code>sameAs</code> Schema property.
vi_VN: Hồ sơ bổ sung để thêm vào thuộc tính Schema <code>sameAs</code>.

en: (No Description)
vi_VN: (Không có mô tả)

en: Check the presence of sitemaps on your website
vi_VN: Kiểm tra sự hiện diện của sơ đồ trang web trên trang web của bạn

en: Start SEO Analyzer
vi_VN: Bắt đầu phân tích SEO

en: Restart SEO Analyzer
vi_VN: Khởi động lại Trình phân tích SEO

en: Make more informed decisions & strategy
vi_VN: Đưa ra quyết định và chiến lược sáng suốt hơn

en: Print
vi_VN: In

en: Explore new keywords and opportunities
vi_VN: Khám phá từ khóa và cơ hội mới

en: Verify auto-updates are enabled for Rank Math
vi_VN: Xác minh tự động cập nhật được bật cho Rank Math

en: SEO Analyzer
vi_VN: Trình phân tích SEO

en: Evaluate strengths and weaknesses
vi_VN: Đánh giá điểm mạnh và điểm yếu

en: Analyze competitor websites to gain an edge
vi_VN: Phân tích trang web của đối thủ cạnh tranh để giành lợi thế

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
vi_VN: %1$s lúc %2$s

note: Translators: placeholder is the new Rank Math label.
en: SEO Analyzer %s
vi_VN: Trình phân tích SEO %s

en: Confirm if Rank Math is connected to Search Console
vi_VN: Xác nhận xem Rank Math có được kết nối với Search Console hay không

en: Check your site's visibility to search engines
vi_VN: Kiểm tra khả năng hiển thị của trang web của bạn đối với các công cụ tìm kiếm

en: Confirm custom tagline is set for your site
vi_VN: Xác nhận khẩu hiệu tùy chỉnh được đặt cho trang web của bạn

en: (No Title)
vi_VN: (Không có tiêu đề)

en: View Issues
vi_VN: Xem sự cố

en: SEO Analysis for
vi_VN: Phân tích SEO cho

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: Last checked:
vi_VN: Lần kiểm tra cuối:

en: Competitor Analyzer
vi_VN: Trình phân tích đối thủ cạnh tranh

en: Verify the presence of focus keywords in your post titles
vi_VN: Xác minh sự hiện diện của các từ khóa trọng tâm trong tiêu đề bài viết của bạn

en: Confirm focus keywords are set for all your posts
vi_VN: Xác nhận các từ khóa trọng tâm được đặt cho tất cả các bài viết của bạn

en: Check your site for SEO-friendly permalink structure
vi_VN: Kiểm tra trang web của bạn để biết cấu trúc liên kết cố định thân thiện với SEO

en: Convert FAQ, HowTo, & Table of Contents Blocks created using Yoast. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
vi_VN: Chuyển đổi các khối FAQ, HowTo và Mục lục được tạo bằng Yoast. Sử dụng tùy chọn này để dễ dàng di chuyển các khối trước đó của bạn vào Rank Math.

[ctx: block title]
en: Table of Contents by Rank Math
vi_VN: Mục lục bởi Rank Math

[ctx: block description]
en: Automatically generate the Table of Contents from the Headings added to this page.
vi_VN: Tự động tạo Mục lục từ các Tiêu đề được thêm vào trang này.

en: Table of Contents
vi_VN: Mục lục

en: Blocks
vi_VN: Khối

en: Heading H6
vi_VN: Tiêu đề H6

en: Heading H5
vi_VN: Tiêu đề H5

en: Heading H4
vi_VN: Tiêu đề H4

en: Heading H3
vi_VN: Tiêu đề H3

en: Heading H2
vi_VN: Tiêu đề H2

en: Heading H1
vi_VN: Tiêu đề H1

en: Choose the headings to exclude from the Table of Contents block.
vi_VN: Chọn các tiêu đề để loại trừ khỏi khối Mục lục.

en: Select the default list style for the Table of Contents block.
vi_VN: Chọn kiểu danh sách mặc định cho khối Mục lục.

en: Table of Contents List style
vi_VN: Kiểu danh sách Mục lục

en: Enter the default title to use for the Table of Contents block.
vi_VN: Nhập tiêu đề mặc định để sử dụng cho khối Mục lục.

en: Table of Contents Exclude Headings
vi_VN: Mục lục Loại trừ Tiêu đề

en: Table of Contents Title
vi_VN: Tiêu đề Mục lục

en: Take control over the default settings available for Rank Math Blocks.
vi_VN: Kiểm soát các cài đặt mặc định có sẵn cho các Khối Rank Math.

en: Are you sure you want to convert AIOSEO blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn chuyển đổi các khối AIOSEO thành các khối Rank Math không? Hành động này là không thể đảo ngược.

en: AIOSEO Block Converter
vi_VN: Trình chuyển đổi khối AIOSEO

en: Sort By
vi_VN: Sắp xếp theo

en: Select a page
vi_VN: Chọn một trang

en: Item Titles
vi_VN: Tiêu đề mục

note: translators: link to the selected page
en: Selected page: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>
vi_VN: Trang đã chọn: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>

en: Selected page:
vi_VN: Trang đã chọn:

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the HTML sitemap.
vi_VN: Bao gồm các trang lưu trữ cho các thuật ngữ của phân loại này trong sơ đồ trang HTML.

en: SEO Titles
vi_VN: Tiêu đề SEO

en: Show Dates
vi_VN: Hiển thị ngày

en: Alphabetical
vi_VN: Theo thứ tự bảng chữ cái

en: Choose how you want to sort the items in the HTML sitemap.
vi_VN: Chọn cách bạn muốn sắp xếp các mục trong sơ đồ trang HTML.

en: Select the page to display the HTML sitemap. Once the settings are saved, the sitemap will be displayed below the content of the selected page.
vi_VN: Chọn trang để hiển thị sơ đồ trang HTML. Sau khi cài đặt được lưu, sơ đồ trang sẽ được hiển thị bên dưới nội dung của trang đã chọn.

en: Use this shortcode to display the HTML sitemap.
vi_VN: Sử dụng mã ngắn này để hiển thị sơ đồ trang HTML.

en: Choose how you want to display the HTML sitemap.
vi_VN: Chọn cách bạn muốn hiển thị sơ đồ trang HTML.

en: Display Format
vi_VN: Định dạng hiển thị

en: Enable the HTML sitemap.
vi_VN: Bật sơ đồ trang HTML.

en: Include author archives in the HTML sitemap if it's enabled.
vi_VN: Bao gồm các kho lưu trữ tác giả trong sơ đồ trang HTML nếu nó được bật.

en: Show the post/term titles, or the SEO titles in the HTML sitemap.
vi_VN: Hiển thị tiêu đề bài viết/thuật ngữ hoặc tiêu đề SEO trong sơ đồ trang HTML.

en: Show published dates for each post & page.
vi_VN: Hiển thị ngày xuất bản cho mỗi bài viết & trang.

en: Include this post type in the HTML sitemap if it's enabled.
vi_VN: Bao gồm loại nội dung này trong sơ đồ trang HTML nếu nó được bật.

en: Include in HTML Sitemap
vi_VN: Bao gồm trong sơ đồ trang HTML

en: Include author archives in the XML sitemap.
vi_VN: Bao gồm các kho lưu trữ tác giả trong sơ đồ trang XML.

en: This tab contains settings related to the HTML sitemap.
vi_VN: Tab này chứa các cài đặt liên quan đến sơ đồ trang HTML.

en: HTML Sitemap
vi_VN: Sơ đồ trang HTML

en: Exclusive Offer!
vi_VN: Ưu đãi độc quyền!

en: Website Name
vi_VN: Tên trang web

note: translators: %1$s: general reading settings URL.
en: <strong>SEO Notice</strong>: Your site is set to No Index and will not appear in search engines. You can change the Search engine visibility <a href="%1$s">from here</a>.
vi_VN: <strong>Thông báo SEO</strong>: Trang web của bạn được đặt thành Không lập chỉ mục và sẽ không xuất hiện trong các công cụ tìm kiếm. Bạn có thể thay đổi khả năng hiển thị của công cụ tìm kiếm <a href="%1$s">từ đây</a>.

en: Your name or company name intended to feature in Google's Knowledge Panel.
vi_VN: Tên của bạn hoặc tên công ty dự định xuất hiện trong Bảng tri thức của Google.

en: Person/Organization Name
vi_VN: Tên Cá nhân/Tổ chức

en: An alternate version of your site name (for example, an acronym or shorter name).
vi_VN: Phiên bản thay thế của tên trang web của bạn (ví dụ: tên viết tắt hoặc tên ngắn hơn).

en: Website Alternate Name
vi_VN: Tên thay thế của trang web

en: Enter the name of your site to appear in search results.
vi_VN: Nhập tên trang web của bạn để xuất hiện trong kết quả tìm kiếm.

en: Primary Terms
vi_VN: Thuật ngữ chính

en: Output list of terms from the primary taxonomy associated to the current post.
vi_VN: Xuất danh sách các thuật ngữ từ phân loại chính được liên kết với bài viết hiện tại.

en: Recalculate SEO Scores
vi_VN: Tính toán lại điểm SEO

en: Update SEO Scores
vi_VN: Cập nhật điểm SEO

en: Calculate SEO Scores
vi_VN: Tính toán điểm SEO

note: translators: start, end, total
en: Recalculating scores for posts %1$s - %2$s...
vi_VN: Đang tính toán lại điểm cho các bài viết %1$s - %2$s...

en: The SEO Scores have been recalculated successfully!
vi_VN: Điểm SEO đã được tính toán lại thành công!

en: Calculated:
vi_VN: Đã tính toán:

en: This process may take a while. Please keep this window open until the process is complete.
vi_VN: Quá trình này có thể mất một lúc. Vui lòng giữ cửa sổ này mở cho đến khi quá trình hoàn tất.

en: Recalculating SEO Scores
vi_VN: Đang tính toán lại điểm SEO

en: Recalculate Scores
vi_VN: Tính toán lại điểm

en: This tool will calculate the SEO score for the posts/pages that have a Focus Keyword set. Note: This process may take some time and the browser tab must be kept open while it is running.
vi_VN: Công cụ này sẽ tính toán điểm SEO cho các bài viết/trang đã đặt từ khóa chính. Lưu ý: Quá trình này có thể mất một chút thời gian và tab trình duyệt phải được giữ mở trong khi nó đang chạy.

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br /> A squared image is preferred by the search engines.
vi_VN: <strong>Kích thước tối thiểu: 112Χ112px</strong>.<br /> Hình ảnh vuông được các công cụ tìm kiếm ưa chuộng hơn.

en: More powerful options are available in the PRO version.
vi_VN: Nhiều tùy chọn mạnh mẽ hơn có sẵn trong phiên bản PRO.

en: Video Sitemap
vi_VN: Sơ đồ trang web video

en: News Sitemap
vi_VN: Sơ đồ trang web tin tức

en: PRO options are enabled.
vi_VN: Các tùy chọn PRO đã được bật.

en: For your video content, a Video Sitemap is a recommended step for better rankings and inclusion in the Video search.
vi_VN: Đối với nội dung video của bạn, Sơ đồ trang web video là một bước được khuyến nghị để xếp hạng tốt hơn và được đưa vào tìm kiếm video.

en: Create a News Sitemap for your news-related content. You only need a News sitemap if you plan on posting news-related content on your website.
vi_VN: Tạo Sơ đồ trang web Tin tức cho nội dung liên quan đến tin tức của bạn. Bạn chỉ cần sơ đồ trang web Tin tức nếu bạn định đăng nội dung liên quan đến tin tức trên trang web của mình.

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br />A squared image is preferred by the search engines.
vi_VN: <strong>Kích thước tối thiểu: 112Χ112px</strong>.<br />Hình ảnh vuông được các công cụ tìm kiếm ưa chuộng hơn.

en: Make your podcasts discoverable via Google Podcasts, Apple Podcasts, and similar services with Podcast RSS feed and Schema Markup generated by Rank Math.
vi_VN: Làm cho podcast của bạn có thể khám phá được thông qua Google Podcast, Apple Podcast và các dịch vụ tương tự với nguồn cấp dữ liệu RSS Podcast và Đánh dấu schema do Rank Math tạo.

en: This module is available in the PRO version.
vi_VN: Module này có sẵn trong phiên bản PRO.

note: translators: Link to kb article
en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. %s.
vi_VN: Nhận các đề xuất AI tinh vi cho Từ khóa, Câu hỏi & Liên kết liên quan để bao gồm trong siêu dữ liệu SEO & Khu vực nội dung. %s.

en: Served from cache
vi_VN: Được phục vụ từ bộ nhớ cache

en: Rank Math SEO Redirection Debugger
vi_VN: Trình gỡ lỗi chuyển hướng SEO của Rank Math

en: WordPress General Settings
vi_VN: Cài đặt chung của WordPress

en: Site Address (URL)
vi_VN: Địa chỉ trang web (URL)

note: Translators: 1 is "WordPress Address (URL)", 2 is "Site Address (URL)", 3 is a link to the General Settings, with "WordPress General Settings" as anchor text.
en: WordPress Address (URL)
vi_VN: Địa chỉ WordPress (URL)

note: Translators: 1 is "WordPress Address (URL)", 2 is "Site Address (URL)", 3 is a link to the General Settings, with "WordPress General Settings" as anchor text.
en: Rank Math cannot be connected because your site URL doesn't appear to be a valid URL. If the domain name contains special characters, please make sure to use the encoded version in the %1$s &amp; %2$s fields on the %3$s page.
vi_VN: Không thể kết nối Rank Math vì URL trang web của bạn dường như không phải là URL hợp lệ. Nếu tên miền chứa ký tự đặc biệt, vui lòng đảm bảo sử dụng phiên bản được mã hóa trong trường %1$s &amp; %2$s trên trang %3$s.

en: Noindex Subpages
vi_VN: Không lập chỉ mục các trang con

note: Translators: %s is the plugin name.
en: Select data to import.
vi_VN: Chọn dữ liệu để nhập.

en: Click here to reconnect.
vi_VN: Nhấp vào đây để kết nối lại.

en: Seems like your site URL has changed since you connected to Rank Math.
vi_VN: Có vẻ như URL trang web của bạn đã thay đổi kể từ khi bạn kết nối với Rank Math.

en: Noindex Paginated Single Pages
vi_VN: Không lập chỉ mục các trang đơn lẻ được phân trang

note: Translators: %s is the plugin name.
en: Are you sure you want erase all traces of %s?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả dấu vết của %s không?

note: Translators: %s is the plugin name.
en: Are you sure you want to import data from %s?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn nhập dữ liệu từ %s không?

en: Prevent paginated pages of single pages and posts to show up in the search results. This also applies for the Blog page.
vi_VN: Ngăn các trang được phân trang của các trang đơn lẻ và bài viết hiển thị trong kết quả tìm kiếm. Điều này cũng áp dụng cho trang Blog.

[ctx: Schema type name in a field description]
note: Translators: %s is "Article" inside a <code> tag.
en: Article
vi_VN: Bài viết

note: translators: The settings page link
en: disable redirect attachments
vi_VN: tắt chuyển hướng tệp đính kèm

note: translators: %1$s: opening tag of the link, %2$s: the closing tag
en: Navigate to %1$sSettings > Reading%2$s and turn off this option: "Discourage search engines from indexing this site".
vi_VN: Điều hướng đến %1$sCài đặt > Đọc%2$s và tắt tùy chọn này: "Không khuyến khích các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục trang web này".

en: [3. Unable to Encrypt]
vi_VN: [3. Không thể mã hóa]

en: Please try reconnecting.
vi_VN: Vui lòng thử kết nối lại.

en: Unable to validate Rank Math SEO registration data.
vi_VN: Không thể xác thực dữ liệu đăng ký Rank Math SEO.

en: Base64 encode &amp; decode functions missing
vi_VN: Mã hóa Base64 &amp; thiếu chức năng giải mã

en: Base64 encode &amp; decode functions available
vi_VN: Mã hóa Base64 &amp; chức năng giải mã có sẵn

note: translators: The settings page link
en: To configure meta tags for your media attachment pages, you need to first %s to parent.
vi_VN: Để định cấu hình thẻ meta cho các trang tệp đính kèm phương tiện của bạn, trước tiên bạn cần %s thành trang mẹ.

note: translators: KB Link
en: If the issue persists, please try the solution described in our Knowledge Base article: %s
vi_VN: Nếu sự cố vẫn tiếp diễn, vui lòng thử giải pháp được mô tả trong bài viết Cơ sở tri thức của chúng tôi: %s

note: Translators: %s is "Article" inside a <code> tag.
en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type. If %s is selected, it will be applied for all existing posts with no Schema selected.
vi_VN: Đoạn trích phong phú mặc định được chọn khi tạo bài viết mới thuộc loại này. Nếu %s được chọn, nó sẽ được áp dụng cho tất cả các bài viết hiện có mà không có Schema nào được chọn.

en: In some cases, the Analytics database tables or columns don't match with each other, which can cause database errors. This tool can fix that issue.
vi_VN: Trong một số trường hợp, các bảng hoặc cột cơ sở dữ liệu Analytics không khớp với nhau, điều này có thể gây ra lỗi cơ sở dữ liệu. Công cụ này có thể khắc phục sự cố đó.

en: No collation mismatch to fix.
vi_VN: Không có sự không khớp đối chiếu nào để sửa.

en: Data Stream
vi_VN: Luồng dữ liệu

en: Click here to know how
vi_VN: Nhấp vào đây để biết cách

en: Ready to switch to Google Analytics 4? %s
vi_VN: Sẵn sàng chuyển sang Google Analytics 4? %s

en: You can easily switch between modes at any point.
vi_VN: Bạn có thể dễ dàng chuyển đổi giữa các chế độ bất kỳ lúc nào.

en: Note
vi_VN: Lưu ý

en: Fix Collations
vi_VN: Sửa đổi đối chiếu

en: Fix Analytics table collations
vi_VN: Sửa đổi đối chiếu bảng Analytics

note: translators: %1$d: number of changes, %2$s: new collation.
en: %1$d collation changed to %2$s. | %1$d collations changed to %2$s.
vi_VN[0]: %1$d đối chiếu đã được thay đổi thành %2$s.

en: Prevents images on a page from being indexed by Google and other search engines
vi_VN: Ngăn hình ảnh trên trang web bị Google và các công cụ tìm kiếm khác lập chỉ mục

en: Error: the Rank Math blog feed could not be downloaded.
vi_VN: Lỗi: không thể tải xuống nguồn cấp dữ liệu blog của Rank Math.

en: Frontend Stats Bar
vi_VN: Thanh thống kê Frontend

en: Enable this option to show Analytics Stats on the front just after the admin bar.
vi_VN: Bật tùy chọn này để hiển thị Thống kê phân tích ở mặt trước ngay sau thanh quản trị.

en: Database Table: Inspections
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Kiểm tra

en: Enable the Index Status tab
vi_VN: Bật tab Trạng thái chỉ mục

en: Unknown error, call get_response() to find out what happened.
vi_VN: Lỗi không xác định, hãy gọi get_response() để tìm hiểu điều gì đã xảy ra.

en: Enable this option to show the Index Status tab in the Analytics module.
vi_VN: Bật tùy chọn này để hiển thị tab Trạng thái chỉ mục trong module Analytics.

note: Translators: Placeholder expands to number of redirections.
en: Warning: you have more than %d active redirections. Exporting them to your .htaccess file may cause performance issues.
vi_VN: Cảnh báo: bạn có hơn %d chuyển hướng đang hoạt động. Xuất chúng sang tệp .htaccess của bạn có thể gây ra sự cố về hiệu suất.

en: Check Key
vi_VN: Kiểm tra khóa

en: API Key Location
vi_VN: Vị trí khóa API

en: Change Key
vi_VN: Thay đổi khóa

en: The IndexNow API key proves the ownership of the site. It is generated automatically. You can change the key if it becomes known to third parties.
vi_VN: Khóa API IndexNow chứng minh quyền sở hữu của trang web. Nó được tạo tự động. Bạn có thể thay đổi khóa nếu bên thứ ba biết được.

en: API Key
vi_VN: Khóa API

note: Translators: %s is the words "Check Key".
en: Use the %1$s button to verify that the key is accessible for search engines. Clicking on it should open the key file in your browser and show the API key.
vi_VN: Sử dụng nút %1$s để xác minh rằng khóa có thể truy cập được đối với các công cụ tìm kiếm. Nhấp vào đó sẽ mở tệp khóa trong trình duyệt của bạn và hiển thị khóa API.

en: PHP GD or Imagick Extension missing
vi_VN: Tiện ích mở rộng PHP GD hoặc Imagick bị thiếu

en: PHP GD or Imagick Extension installed
vi_VN: Tiện ích mở rộng PHP GD hoặc Imagick đã được cài đặt

en: Keyword Rank Tracker
vi_VN: Trình theo dõi thứ hạng từ khóa

en: and Many More…
vi_VN: và nhiều hơn nữa…

en: 24x7 Premium Support
vi_VN: Hỗ trợ cao cấp 24/7

en: SEO Email Reports
vi_VN: Báo cáo email SEO

en: Content A.I. (Artificial Intelligence)
vi_VN: AI nội dung (Trí tuệ nhân tạo)

en: Unlimited Websites
vi_VN: Trang web không giới hạn

en: Rank Your Content With the Power of PRO & A.I.
vi_VN: Xếp hạng nội dung của bạn với sức mạnh của PRO & AI.

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Too Many Requests
vi_VN: Quá nhiều yêu cầu

en: Unprocessable Entity
vi_VN: Thực thể không thể xử lý

en: The key was invalid (e.g. key not found, file found but key not in the file).
vi_VN: Khóa không hợp lệ (ví dụ: không tìm thấy khóa, tìm thấy tệp nhưng không có khóa trong tệp).

en: Forbidden
vi_VN: Bị cấm

en: The request was invalid.
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ.

en: Bad Request
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API, but the API key will be checked later.
vi_VN: URL đã được gửi thành công đến API IndexNow, nhưng khóa API sẽ được kiểm tra sau.

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API.
vi_VN: URL đã được gửi thành công đến API IndexNow.

en: Reasons
vi_VN: Lý do

en: Response Message
vi_VN: Tin nhắn phản hồi

en: Response
vi_VN: Phản hồi

en: Manual
vi_VN: Thủ công

[ctx: URL slug placeholder]
en: hello-world
vi_VN: xin-chào-thế-giới

en: Insert URLs to send to the IndexNow API (one per line, up to 10,000):
vi_VN: Chèn URL để gửi đến API IndexNow (mỗi dòng một URL, tối đa 10.000):

note: Translators: placeholder is human-readable time, e.g. "1 hour".
en: %s ago
vi_VN: %s trước

en: Failed to submit URLs. See details in the History tab.
vi_VN: Không thể gửi URL. Xem chi tiết trong tab Lịch sử.

en: Invalid URLs provided.
vi_VN: URL được cung cấp không hợp lệ.

en: No URLs provided.
vi_VN: Không có URL nào được cung cấp.

en: Error submitting page to IndexNow.
vi_VN: Lỗi khi gửi trang đến IndexNow.

en: Error: could not get history.
vi_VN: Lỗi: không thể lấy lịch sử.

en: Error: could not clear history.
vi_VN: Lỗi: không thể xóa lịch sử.

en: An error occurred while submitting the URL.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi gửi URL.

en: The last 100 IndexNow API requests.
vi_VN: 100 yêu cầu API IndexNow gần đây nhất.

en: History
vi_VN: Lịch sử

en: Send URLs directly to the IndexNow API.
vi_VN: Gửi URL trực tiếp đến API IndexNow.

en: Instant Indexing: Submit Page
vi_VN: Lập chỉ mục tức thì: Gửi trang

en: Instant Indexing: Submit Pages
vi_VN: Lập chỉ mục tức thì: Gửi trang

en: Internal server error.
vi_VN: Lỗi máy chủ nội bộ.

en: Too many requests.
vi_VN: Quá nhiều yêu cầu.

en: Invalid URL.
vi_VN: URL không hợp lệ.

en: Invalid API key.
vi_VN: Khóa API không hợp lệ.

en: Invalid request.
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ.

en: Unknown error.
vi_VN: Lỗi không xác định.

note: Translators: placeholder is "IndexNow API".
en: IndexNow API
vi_VN: API IndexNow

en: Too Many Requests (potential Spam).
vi_VN: Quá nhiều yêu cầu (tiềm ẩn thư rác).

en: Accepted
vi_VN: Đã chấp nhận

en: Response Code Help
vi_VN: Trợ giúp mã phản hồi

en: Clear History
vi_VN: Xóa lịch sử

note: Translators: %s is the number of URLs submitted.
en: Successfully submitted %s URL. | Successfully submitted %s URLs.
vi_VN[0]: Đã gửi thành công %s URL.

note: translators: %s: Number of pages submitted.
en: %s page submitted to IndexNow. | %s pages submitted to IndexNow.
vi_VN[0]: %s trang đã được gửi đến IndexNow.

en: No submissions yet.
vi_VN: Chưa có bài nộp nào.

note: Translators: placeholder is "IndexNow API".
en: Directly notify search engines like Bing & Yandex using the %s when pages are added, updated and removed, or submit URLs manually.
vi_VN: Thông báo trực tiếp cho các công cụ tìm kiếm như Bing & Yandex bằng cách sử dụng %s khi các trang được thêm vào, cập nhật và xóa hoặc gửi URL theo cách thủ công.

en: The URLs don't belong to the host or the key is not matching the schema in the protocol.
vi_VN: URL không thuộc về máy chủ hoặc khóa không khớp với schema trong giao thức.

en: Auto-Submit Post Types
vi_VN: Loại nội dung tự động gửi

en: Submit posts from these post types automatically to the IndexNow API when a post is published, updated, or trashed.
vi_VN: Gửi bài viết từ các loại nội dung này tự động đến API IndexNow khi bài viết được xuất bản, cập nhật hoặc chuyển vào thùng rác.

en: Track 500 Keywords
vi_VN: Theo dõi 500 từ khóa

en: Buy
vi_VN: Mua

en: 24/7 Support
vi_VN: Hỗ trợ 24/7

en: Take SEO to the Next Level!
vi_VN: Đưa SEO lên một tầm cao mới!

en: Click here to see all the exciting features.
vi_VN: Nhấp vào đây để xem tất cả các tính năng thú vị.

en: Take your SEO to the Next Level!
vi_VN: Đưa SEO của bạn lên một tầm cao mới!

en: Get Rank Math PRO!
vi_VN: Nhận Rank Math PRO!

en: Free 15 Content AI Credits
vi_VN: Miễn phí 15 điểm AI nội dung

en: Powerful Schema Generator
vi_VN: Trình tạo Schema mạnh mẽ

en: Unlimited personal websites
vi_VN: Website cá nhân không giới hạn

en: When the option is enabled and a term from this taxonomy is shared on Slack, additional information will be shown (the total number of items with this term).
vi_VN: Khi tùy chọn được bật và một thuật ngữ từ phân loại này được chia sẻ trên Slack, thông tin bổ sung sẽ được hiển thị (tổng số mục có thuật ngữ này).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price).
vi_VN: Khi tùy chọn được bật và một sản phẩm được chia sẻ trên Slack, thông tin bổ sung sẽ được hiển thị (giá).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price & availability).
vi_VN: Khi tùy chọn được bật và một sản phẩm được chia sẻ trên Slack, thông tin bổ sung sẽ được hiển thị (giá & tình trạng còn hàng).

en: Slack Enhanced Sharing
vi_VN: Chia sẻ nâng cao trên Slack

en: Written by
vi_VN: Được viết bởi

en: Exclude this attachment from sitemap
vi_VN: Loại trừ tệp đính kèm này khỏi sơ đồ trang web

en: When the option is enabled and a page is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read).
vi_VN: Khi tùy chọn được bật và một trang được chia sẻ trên Slack, thông tin bổ sung sẽ được hiển thị (thời gian ước tính để đọc).

note: Translators: Post type name.
en: When the option is enabled and a %s is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read and author).
vi_VN: Khi tùy chọn được bật và một %s được chia sẻ trên Slack, thông tin bổ sung sẽ được hiển thị (thời gian ước tính để đọc và tác giả).

en: Less than a minute
vi_VN: Chưa đến một phút

en: Time to read
vi_VN: Thời gian để đọc

en: When the option is enabled and an author archive is shared on Slack, additional information will be shown (name & total number of posts).
vi_VN: Khi tùy chọn được bật và kho lưu trữ tác giả được chia sẻ trên Slack, thông tin bổ sung sẽ được hiển thị (tên & tổng số bài viết).

en: Headless CMS Support
vi_VN: Hỗ trợ CMS không đầu

en: Click to refresh the available credits.
vi_VN: Nhấp để làm mới số dư có sẵn.

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Enable this option to register a REST API endpoint that returns the HTML meta tags for a given URL. %s
vi_VN: Bật tùy chọn này để đăng ký một điểm cuối REST API trả về các thẻ meta HTML cho một URL nhất định. %s

en: URL to get HTML tags for.
vi_VN: URL để lấy thẻ HTML cho.

en: New!
vi_VN: Mới!

en: Default Country
vi_VN: Quốc gia mặc định

en: This feature is not available on the localhost.
vi_VN: Tính năng này không khả dụng trên localhost.

en: Sorry, only authenticated users can research the keyword.
vi_VN: Xin lỗi, chỉ người dùng đã xác thực mới có thể nghiên cứu từ khóa.

en: NEW!
vi_VN: MỚI!

en: You cant access this page.
vi_VN: Bạn không thể truy cập trang này.

en: Viet Nam
vi_VN: Việt Nam

en: United States Of America
vi_VN: Hoa Kỳ

en: Russian Federation
vi_VN: Liên bang Nga

en: Korea, Republic Of
vi_VN: Hàn Quốc

en: Cambodia
vi_VN: Campuchia

en: Venezuela, Bolivarian Republic Of
vi_VN: Venezuela, Cộng hòa Bolivar

en: You have used all the free credits which are allowed to this domain.
vi_VN: Bạn đã sử dụng hết số dư miễn phí được phép cho miền này.

en: No data found for the researched keyword.
vi_VN: Không tìm thấy dữ liệu cho từ khóa đã nghiên cứu.

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. Supports 80+ Countries.
vi_VN: Nhận các đề xuất AI tinh vi cho Từ khóa, Câu hỏi & Liên kết liên quan để bao gồm trong siêu dữ liệu SEO & Khu vực nội dung. Hỗ trợ hơn 80 quốc gia.

en: United Arab Emirates
vi_VN: Các tiểu vương quốc Ả Rập thống nhất

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
vi_VN: Macedonia, Cộng hòa Nam Tư cũ

en: Bolivia, Plurinational State Of
vi_VN: Bolivia, Nhà nước Đa quốc gia

en: Select Post Type
vi_VN: Chọn loại nội dung

en: Content AI is not enabled on this Post type.
vi_VN: Content AI không được bật trên loại nội dung này.

en: Automatically capitalize the first character of each word in the titles.
vi_VN: Tự động viết hoa chữ cái đầu tiên của mỗi từ trong tiêu đề.

en: I already added
vi_VN: Tôi đã thêm

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. The recommended image size is 1200 x 630 pixels.
vi_VN: Khi hình ảnh nổi bật hoặc Hình ảnh OpenGraph không được đặt cho các bài viết / trang / CPT riêng lẻ, hình ảnh này sẽ được sử dụng làm hình thu nhỏ dự phòng khi bài viết của bạn được chia sẻ trên Facebook. Kích thước hình ảnh được đề xuất là 1200 x 630 pixel.

en: Rank Math could not detect if a robots.txt file exists or not because of a filesystem issue. The file contents entered here may not be applied.
vi_VN: Rank Math không thể phát hiện xem tệp robots.txt có tồn tại hay không do sự cố hệ thống tệp. Nội dung tệp được nhập ở đây có thể không được áp dụng.

note: Translators: placeholders are anchor opening and closing tags.
en: If you can see the site data in your Search Console and Analytics accounts, but not here, then %1$s try reconnecting your account %2$s and make sure that the correct properties are selected in the %1$s Analytics Settings%2$s.
vi_VN: Nếu bạn có thể thấy dữ liệu trang web trong tài khoản Search Console và Analytics của mình, nhưng không thấy ở đây, thì %1$shãy thử kết nối lại tài khoản của bạn%2$s và đảm bảo rằng các thuộc tính chính xác được chọn trong %1$sCài đặt Analytics%2$s.

en: It seems that there are no stats to show right now.
vi_VN: Có vẻ như hiện tại không có số liệu thống kê nào để hiển thị.

en: Uh-oh
vi_VN: Ôi trời

en: Uploaded file could not be read.
vi_VN: Không thể đọc tệp đã tải lên.

note: translators: help link
en: If you are new to Rank Math, %s to learn more.
vi_VN: Nếu bạn mới sử dụng Rank Math, %s để tìm hiểu thêm.

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. <strong>The recommended image size is 1200 x 630 pixels.</strong>
vi_VN: Khi hình ảnh nổi bật hoặc Hình ảnh OpenGraph không được đặt cho các bài viết / trang / CPT riêng lẻ, hình ảnh này sẽ được sử dụng làm hình thu nhỏ dự phòng khi bài viết của bạn được chia sẻ trên Facebook. <strong>Kích thước hình ảnh được đề xuất là 1200 x 630 pixel.</strong>

en: Spain
vi_VN: Tây Ban Nha

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Blocks successfully converted in %d post. | Blocks successfully converted in %d posts.
vi_VN[0]: Khối đã được chuyển đổi thành công trong %d bài viết.

en: Could not check Focus Keywords in posts - the post meta table exceeds the size limit.
vi_VN: Không thể kiểm tra từ khoá chính trong bài viết - bảng meta bài viết vượt quá giới hạn kích thước.

en: I already purchased
vi_VN: Tôi đã mua

en: Import all the redirections you have already set up in AIO SEO Premium.
vi_VN: Nhập tất cả các chuyển hướng bạn đã thiết lập trong AIO SEO Premium.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa thuật ngữ này.

en: Yes, I want better SEO
vi_VN: Có, tôi muốn SEO tốt hơn

en: Average position of all the ranking keywords below 100 position.
vi_VN: Vị trí trung bình của tất cả các từ khóa xếp hạng dưới vị trí 100.

en: Invalid term ID.
vi_VN: ID thuật ngữ không hợp lệ.

en: Import Locations Settings.
vi_VN: Nhập cài đặt địa điểm.

en: Add SEO Controls
vi_VN: Thêm điều khiển SEO

en: I already upgraded
vi_VN: Tôi đã nâng cấp

en: No, I don't want it
vi_VN: Không, tôi không muốn nó

en: Yes, I want to learn more
vi_VN: Có, tôi muốn tìm hiểu thêm

en: Know more about the PRO version
vi_VN: Tìm hiểu thêm về phiên bản PRO

en: CAUTION:
vi_VN: THẬN TRỌNG:

en: This action is IRREVERSIBLE.
vi_VN: Hành động này KHÔNG THỂ ĐẢO NGƯỢC.

en: Data Chart
vi_VN: Biểu đồ dữ liệu

en: FULL REPORT
vi_VN: BÁO CÁO ĐẦY ĐỦ

en: Receive Analytics reports periodically in email.
vi_VN: Nhận báo cáo Analytics định kỳ qua email.

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: To update your email preferences, %s.
vi_VN: Để cập nhật tùy chọn email của bạn, %s.

en: Turn on email reports.
vi_VN: Bật báo cáo qua email.

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: Rank Math [SEO Report] - %s
vi_VN: Rank Math [Báo cáo SEO] - %s

note: Translators: don't translate the variable names between the #hashes#.
en: Last ###PERIOD_DAYS### Days
vi_VN: ###PERIOD_DAYS### ngày qua

note: Translators: Placeholders are the opening and closing tag for the link.
en: Receive periodic SEO Performance reports via email. Once enabled and options are saved, you can see %1$s the preview here%2$s.
vi_VN: Nhận báo cáo hiệu suất SEO định kỳ qua email. Sau khi được bật và các tùy chọn được lưu, bạn có thể xem %1$s bản xem trước tại đây%2$s.

en: Learn more about Email Reports.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về Báo cáo qua email.

en: Every 30 days
vi_VN: Cứ sau 30 ngày

en: Email report frequency.
vi_VN: Tần suất báo cáo email.

en: Email Frequency
vi_VN: Tần suất email

en: Email Reports
vi_VN: Báo cáo qua email

en: External Link Icon
vi_VN: Biểu tượng liên kết ngoài

en: SEO Report of Your Website
vi_VN: Báo cáo SEO của trang web của bạn

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: click here
vi_VN: nhấp vào đây

note: Translators: placeholder is "rankmath.com" as a link.
en: This email was sent to you as a registered member of %s.
vi_VN: Email này được gửi cho bạn với tư cách là thành viên đã đăng ký của %s.

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
vi_VN: Xếp hạng Math đã phát hiện một loại nội dung mới: %1$s. Bạn có thể muốn kiểm tra cài đặt của trang <a href="%2$s">Tiêu đề &amp; Meta</a> và <a href="%3$s">Sơ đồ trang web</a> .

en: <b>Rank Math Warning:</b> Changing the permalinks on a live, indexed site may result in serious loss of traffic if done incorrectly. Consider adding a new redirection from the old URL format to the new one.
vi_VN: <b>Cảnh báo Rank Math:</b> Thay đổi liên kết cố định trên một trang web trực tiếp, đã được lập chỉ mục có thể dẫn đến mất lưu lượng truy cập nghiêm trọng nếu thực hiện không đúng cách. Hãy cân nhắc thêm chuyển hướng mới từ định dạng URL cũ sang định dạng mới.

note: Translators: Code to add support for Rank Math Breadcrumbs.
en: This option cannot be changed since your theme has added the support for Rank Math Breadcrumbs using: %s
vi_VN: Không thể thay đổi tùy chọn này vì giao diện của bạn đã thêm hỗ trợ cho điều hướng trang Rank Math bằng cách sử dụng: %s

en: Import all the redirections you have already set up in Yoast Premium.
vi_VN: Nhập tất cả các chuyển hướng bạn đã thiết lập trong Yoast Premium.

note: Translators: the placeholder is for the sitemap base url.
en: Since you are using an NGINX server, you may need to add the following code to your %s <strong>if your Sitemap pages are not loading</strong>. If you are unsure how to do it, please contact your hosting provider.
vi_VN: Vì bạn đang sử dụng máy chủ NGINX, bạn có thể cần thêm mã sau vào %s <strong>nếu các trang Sơ đồ trang web của bạn không tải</strong>. Nếu bạn không chắc chắn cách thực hiện, vui lòng liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn.

en: Rank Math SEO Analyzer error:
vi_VN: Lỗi Trình phân tích SEO Rank Math:

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
vi_VN: Rank Math đã phát hiện các loại nội dung mới: %1$s. Bạn có thể muốn kiểm tra cài đặt của trang <a href="%2$s">Tiêu đề &amp; Meta</a> .

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
vi_VN: Rank Math đã phát hiện một loại nội dung mới: %1$s. Bạn có thể muốn kiểm tra cài đặt của trang <a href="%2$s">Tiêu đề &amp; Meta</a> .

en: Affiliate Program
vi_VN: Chương trình liên kết

en: Are you sure you want to disconnect Google services from your site?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn ngắt kết nối các dịch vụ của Google khỏi trang web của mình không?

en: Are you sure you want to do this?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn làm điều này?

en: No 404 log data found.
vi_VN: Không tìm thấy dữ liệu nhật ký 404.

en: No Redirections found.
vi_VN: Không tìm thấy Chuyển hướng.

en: You are about to delete all the previously imported data.
vi_VN: Bạn sắp xóa tất cả dữ liệu đã nhập trước đó.

en: You are about to delete your 90 days cache.
vi_VN: Bạn sắp xóa bộ nhớ cache 90 ngày của mình.

en: Subscribe to Our YouTube Channel
vi_VN: Đăng ký Kênh YouTube của chúng tôi

en: Earn flat 30% on every sale!
vi_VN: Kiếm 30% hoa hồng cho mỗi lần bán!

en: Advanced Schema, Analytics and much more...
vi_VN: Schema nâng cao, Phân tích và nhiều hơn nữa...

en: Upgrade to PRO
vi_VN: Nâng cấp lên PRO

en: No Internal Links data found.
vi_VN: Không tìm thấy dữ liệu Liên kết nội bộ.

en: SEO Analyzer data has already been cleared.
vi_VN: Dữ liệu Trình phân tích SEO đã được xóa.

en: No Rank Math transients found.
vi_VN: Không tìm thấy transient Rank Math.

en: Cache deleted.
vi_VN: Bộ nhớ cache đã bị xóa.

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: Locations Sitemap %1$s %2$s
vi_VN: Sơ đồ trang web địa điểm %1$s %2$s

en: Focus Keywords of the current post
vi_VN: Từ khoá chính của bài viết hiện tại

en: (none)
vi_VN: (không có)

en: Self-Hosted Analytics JS File
vi_VN: Tệp JS Phân tích tự lưu trữ

en: If nothing similar is found, this behavior will be applied. <strong>Note</strong>: If the requested URL ends with <code>/login</code>, <code>/admin</code>, or <code>/dashboard</code>, WordPress will automatically redirect to respective locations within the WordPress admin area.
vi_VN: Nếu không tìm thấy gì tương tự, hành vi này sẽ được áp dụng. <strong>Lưu ý</strong>: Nếu URL được yêu cầu kết thúc bằng <code>/login</code>, <code>/admin</code> hoặc <code>/dashboard</code>, WordPress sẽ tự động chuyển hướng đến các vị trí tương ứng trong khu vực quản trị WordPress.

en: Active modules
vi_VN: Module hoạt động

en: Rank Math Free
vi_VN: Rank Math miễn phí

en: Rank Math Team
vi_VN: Nhóm Rank Math

note: Translators: placeholders are the old and new version numbers.
en: %1$s: Old %2$s -> New %3$s | Changelog: %4$s
vi_VN: %1$s: Cũ %2$s -> Mới %3$s | Nhật ký thay đổi: %4$s

en: If you have any questions or experience any issues – our support team is at your disposal:
vi_VN: Nếu bạn có bất kỳ câu hỏi nào hoặc gặp bất kỳ sự cố nào - nhóm hỗ trợ của chúng tôi luôn sẵn sàng hỗ trợ bạn:

en: Show SEO Score to Visitors
vi_VN: Hiển thị điểm SEO cho khách truy cập

en: Proudly display the calculated SEO Score as a badge on the front end. It can be disabled for specific posts in the post editor.
vi_VN: Hiển thị tự hào Điểm SEO đã tính toán dưới dạng huy hiệu ở giao diện người dùng. Nó có thể bị vô hiệu hóa đối với các bài viết cụ thể trong trình chỉnh sửa bài viết.

note: translators: post type name
en: Choose which taxonomy you want to use with the Primary Term feature. This will also be the taxonomy shown in the Breadcrumbs when a single %1$s is being viewed.
vi_VN: Chọn phân loại bạn muốn sử dụng với tính năng thuật ngữ chính. Đây cũng sẽ là phân loại được hiển thị trong điều hướng trang khi một %1$s duy nhất đang được xem.

en: Hello,
vi_VN: Xin chào,

note: Translators: placeholder is the new admin page URL.
en: To ensure your site is always on the latest, most up-to-date version of Rank Math - we recommend logging into the admin area to update the plugin as soon as possible: %s
vi_VN: Để đảm bảo trang web của bạn luôn ở phiên bản mới nhất, cập nhật nhất của Rank Math - chúng tôi khuyên bạn nên đăng nhập vào khu vực quản trị để cập nhật plugin càng sớm càng tốt: %s

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: This is an automated email to let you know that there is an update available for the Rank Math SEO plugin installed on: %s
vi_VN: Đây là email tự động để cho bạn biết rằng có bản cập nhật dành cho plugin Rank Math SEO được cài đặt trên: %s

note: Translators: placeholder is the site title.
en: [%s] An update is available for Rank Math
vi_VN: [%s] Có bản cập nhật dành cho Rank Math

en: I already did
vi_VN: Tôi đã làm rồi

en: No, maybe later
vi_VN: Không, có thể sau

en: Yes, you deserve it
vi_VN: Vâng, bạn xứng đáng với nó

en: Co-founder of Rank Math
vi_VN: Đồng sáng lập của Rank Math

en: Could you please do us a BIG favor and give it a rating on WordPress.org to help us spread the word and boost our motivation?
vi_VN: Bạn có thể giúp chúng tôi một việc LỚN và đánh giá nó trên WordPress.org để giúp chúng tôi lan truyền và tăng động lực của chúng tôi không?

note: Translators: placeholder is the plugin name.
en: Hey, we noticed you've been using %s for more than a week now – that's awesome!
vi_VN: Này, chúng tôi nhận thấy bạn đã sử dụng %s được hơn một tuần rồi - thật tuyệt vời!

en: Update Notification Email
vi_VN: Email thông báo cập nhật

en: When auto-updates are turned off, you can enable update notifications, to send an email to the site administrator when an update is available for Rank Math.
vi_VN: Khi cập nhật tự động bị tắt, bạn có thể bật thông báo cập nhật, để gửi email cho quản trị viên trang web khi có bản cập nhật cho Rank Math.

en: NEW
vi_VN: MỚI

en: Warning:
vi_VN: Cảnh báo:

en: Google Permission
vi_VN: Quyền của Google

en: Instant Indexing
vi_VN: Lập chỉ mục tức thì

en: Submit URLs
vi_VN: Gửi URL

en: Table re-creation started. It might take a couple of minutes.
vi_VN: Việc tạo lại bảng đã bắt đầu. Có thể mất vài phút.

note: translators: %s is the reconnect link.
en: You have not given the permission to fetch this data. Please <a href="%s">reconnect</a> with all required permissions.
vi_VN: Bạn chưa cấp quyền để lấy dữ liệu này. Vui lòng <a href="%s">kết nối lại</a> với tất cả các quyền cần thiết.

en: Not Given
vi_VN: Chưa được cấp

en: Given
vi_VN: Đã được cấp

en: Cancel Fetch
vi_VN: Hủy lấy dữ liệu

en: Data fetching started in the background.
vi_VN: Việc lấy dữ liệu đã bắt đầu trong nền.

en: Data fetching cancelled.
vi_VN: Việc lấy dữ liệu đã bị hủy bỏ.

en: Cancel Fetching
vi_VN: Hủy lấy dữ liệu

note: translators: Link to kb article
en: Instant Indexing module settings. %s.
vi_VN: Cài đặt module Lập chỉ mục tức thì. %s.

en: Organization URL added in Local SEO Settings.
vi_VN: URL tổ chức được thêm trong Cài đặt SEO địa phương.

note: translators: Auth URL
en: It seems like the connection with your Google account & Rank Math needs to be made again. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Please click here.</a>
vi_VN: Có vẻ như kết nối với tài khoản Google của bạn & Rank Math cần được thực hiện lại. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Vui lòng nhấp vào đây.</a>

en: Check if required tables exist and create them if not.
vi_VN: Kiểm tra xem các bảng bắt buộc có tồn tại hay không và tạo chúng nếu không.

en: Re-create Missing Database Tables
vi_VN: Tạo lại Bảng cơ sở dữ liệu bị thiếu

en: Import meta information of your terms like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
vi_VN: Nhập siêu dữ liệu của các thuật ngữ của bạn như tiêu đề, mô tả, siêu dữ liệu rô bốt, thông tin OpenGraph, v.v.

note: translators: reconnect link
en: There is a problem with the Google auth token. Please <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">reconnect your app</a>
vi_VN: Có sự cố với mã thông báo xác thực Google. Vui lòng <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">kết nối lại ứng dụng của bạn</a>

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Version
vi_VN: Phiên bản

en: Database Table: 404 Log
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Nhật ký 404

en: Database Table: Google AdSense
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Google AdSense

en: Database Table: Google Analytics
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Google Analytics

en: Database Table: Google Search Console
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Google Search Console

en: Database Table: Internal Link
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Liên kết nội bộ

en: Database Table: Keyword Manager
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Trình quản lý từ khóa

en: Database Table: Redirection
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Chuyển hướng

en: Database version
vi_VN: Phiên bản cơ sở dữ liệu

en: Plugin subscription plan
vi_VN: Gói đăng ký plugin

en: Re-create Tables
vi_VN: Tạo lại bảng

en: Token exists
vi_VN: Mã thông báo tồn tại

en: No token
vi_VN: Không có mã thông báo

en: Google Refresh token
vi_VN: Mã thông báo làm mới của Google

en: Database Table: Internal Link Meta
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Siêu dữ liệu liên kết nội bộ

en: Database Table: Redirection Cache
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Bộ nhớ cache chuyển hướng

en: Database Table: Flat Posts
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu: Bài viết phẳng

en: Days
vi_VN: Ngày

note: Translators: placeholder is a link to the Pro version
en: Multiple Locations are available in the %s.
vi_VN: Nhiều vị trí có sẵn trong %s.

note: translators: Option Description
en: Select this if you have a custom Rank Math settings file you want to use.
vi_VN: Chọn điều này nếu bạn có tệp cài đặt Rank Math tùy chỉnh mà bạn muốn sử dụng.

en: Video Settings imported successfully.
vi_VN: Cài đặt video đã được nhập thành công.

en: Import News Settings from Yoast News Add-on.
vi_VN: Nhập Cài đặt Tin tức từ Yoast News Add-on.

en: Go Pro
vi_VN: Chuyển sang Pro

en: (opens in a new window)
vi_VN: (mở trong cửa sổ mới)

en: Rank Math Overview
vi_VN: Tổng quan về Rank Math

en: Search Engine Optimization by Rank Math PRO - https://rankmath.com/
vi_VN: Tối ưu hóa công cụ tìm kiếm bởi Rank Math PRO - https://rankmath.com/

en: Total number of hits received by all the Redirections.
vi_VN: Tổng số lượt truy cập nhận được bởi tất cả các Chuyển hướng.

en: Total number of Redirections created in the Rank Math.
vi_VN: Tổng số Chuyển hướng được tạo trong Rank Math.

en: Total number visits received on all the 404 pages.
vi_VN: Tổng số lượt truy cập nhận được trên tất cả các trang 404.

en: URL Hits
vi_VN: Lượt truy cập URL

en: Total number of 404 pages opened by the users.
vi_VN: Tổng số trang 404 được người dùng mở.

en: Log Count
vi_VN: Số lượng nhật ký

en: Total number of keywords your site ranking below 100 position.
vi_VN: Tổng số từ khóa trang web của bạn xếp hạng dưới vị trí 100.

en: View Report
vi_VN: Xem báo cáo

en: Last 30 Days
vi_VN: 30 ngày qua

en: Latest Blog Posts from Rank Math
vi_VN: Bài viết trên blog mới nhất từ Rank Math

en: Import Video Sitemap Settings from Yoast Video Add-on.
vi_VN: Nhập cài đặt sơ đồ trang web Video từ Yoast Video Add-on.

en: Import Video Sitemap Settings
vi_VN: Nhập cài đặt sơ đồ trang web Video

en: Google AdSense support is only available in Rank Math Pro's Advanced Analytics module.
vi_VN: Hỗ trợ Google AdSense chỉ khả dụng trong module Phân tích nâng cao của Rank Math Pro.

en: Reconnect
vi_VN: Kết nối lại

en: Enable this option only if you are not using any other plugin/theme to install Google Analytics code.
vi_VN: Chỉ bật tùy chọn này nếu bạn không sử dụng bất kỳ plugin / giao diện nào khác để cài đặt mã Google Analytics.

en: Sorry, no post found for given id.
vi_VN: Xin lỗi, không tìm thấy bài viết cho id đã cho.

en: 11-50 Positions
vi_VN: Vị trí 11-50

en: 4-10 Positions
vi_VN: Vị trí 4-10

en: Top 3 Positions
vi_VN: 3 Vị trí hàng đầu

en: Search Traffic
vi_VN: Lưu lượng tìm kiếm

en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: How many times your site showed up in the search results.
vi_VN: Số lần trang web của bạn hiển thị trong kết quả tìm kiếm.

en: This is the number of pageviews carried out by visitors from Google.
vi_VN: Đây là số lượt xem trang được thực hiện bởi khách truy cập từ Google.

en: Disconnect
vi_VN: Ngắt kết nối

en: Install analytics code
vi_VN: Cài đặt mã phân tích

en: Anonymize IP addresses
vi_VN: Ẩn danh địa chỉ IP

en: Exclude Logged-in users
vi_VN: Loại trừ người dùng đã đăng nhập

en: Benefits of Connecting Google Account
vi_VN: Lợi ích của việc kết nối tài khoản Google

en: Import News Settings
vi_VN: Nhập cài đặt tin tức

en: Created
vi_VN: Đã tạo

en: View
vi_VN: Xem

en: Property
vi_VN: Thuộc tính

en: Site
vi_VN: Trang web

note: Translators: placeholder is the KB link.
en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. %s
vi_VN: Chúng tôi không lưu trữ bất kỳ dữ liệu nào từ tài khoản Google của bạn trên máy chủ của chúng tôi, mọi thứ đều được xử lý & lưu trữ trên máy chủ của bạn. Chúng tôi rất coi trọng quyền riêng tư của bạn và đảm bảo rằng nó không bao giờ bị sử dụng sai mục đích. %s

en: Connect Google Services
vi_VN: Kết nối dịch vụ Google

en: Import Locations Settings from Yoast plugin.
vi_VN: Nhập cài đặt vị trí từ plugin Yoast.

en: News Settings imported successfully.
vi_VN: Cài đặt tin tức đã được nhập thành công.

en: Australia
vi_VN: Úc

en: Austria
vi_VN: Áo

en: Hong Kong
vi_VN: Hồng Kông

en: South Africa
vi_VN: Nam Phi

en: Rebuild Index
vi_VN: Xây dựng lại chỉ mục

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: free version
vi_VN: phiên bản miễn phí

en: Verify site ownership on Google Search Console in a single click
vi_VN: Xác minh quyền sở hữu trang web trên Google Search Console chỉ bằng một cú nhấp chuột

en: Learn more about the benefits of connecting your account here.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về lợi ích của việc kết nối tài khoản của bạn tại đây.

en: Sorry, no preference found.
vi_VN: Xin lỗi, không tìm thấy tùy chọn.

en: Connect Google&trade; Services
vi_VN: Kết nối các dịch vụ của Google ™

en: Delete data
vi_VN: Xóa dữ liệu

en: Finland
vi_VN: Phần Lan

en: Greece
vi_VN: Hy Lạp

en: India
vi_VN: Ấn Độ

en: Japan
vi_VN: Nhật Bản

en: Norway
vi_VN: Na Uy

en: Portugal
vi_VN: Bồ Đào Nha

en: Saudi Arabia
vi_VN: Ả Rập Saudi

en: Sweden
vi_VN: Thụy Điển

en: United Kingdom
vi_VN: Vương quốc Anh

en: Russian
vi_VN: Tiếng Nga

en: Rebuild Index for Analytics
vi_VN: Xây dựng lại Chỉ mục cho Phân tích

en: Use our revolutionary SEO Analyzer to scan your website for SEO errors
vi_VN: Sử dụng Trình phân tích SEO mang tính cách mạng của chúng tôi để quét trang web của bạn để tìm lỗi SEO

en: Free keyword suggestions when entering a focus keyword
vi_VN: Gợi ý từ khóa miễn phí khi nhập từ khóa trọng tâm

en: Benefits of Connecting Rank Math Account
vi_VN: Lợi ích của việc kết nối tài khoản Rank Math

en: Connect Your Rank Math Account
vi_VN: Kết nối tài khoản Rank Math của bạn

en: Automatically submit sitemaps to the Google Search Console
vi_VN: Tự động gửi sơ đồ trang web tới Google Search Console

en: Easily set up Google Analytics without using another 3rd party plugin
vi_VN: Dễ dàng thiết lập Google Analytics mà không cần sử dụng plugin bên thứ 3 khác

note: translators: Link to How to Setup Google Search Console KB article
en: Rank Math automates everything, use below button to connect your site with Google Search Console and Google Analytics. It will verify your site and submit sitemaps automatically. %s
vi_VN: Rank Math tự động hóa mọi thứ, hãy sử dụng nút bên dưới để kết nối trang web của bạn với Google Search Console và Google Analytics. Nó sẽ xác minh trang web của bạn và gửi sơ đồ trang web tự động. %s

en: Clear Cache
vi_VN: Xóa bộ nhớ cache

en: Clear analytics cache to re-calculate all the stats again.
vi_VN: Xóa bộ nhớ cache phân tích để tính toán lại tất cả các số liệu thống kê.

en: Purge Analytics Cache
vi_VN: Xóa bộ nhớ cache phân tích

en: Now!
vi_VN: Ngay bây giờ!

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
vi_VN[0]: %s giây

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
vi_VN[0]: %s phút

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
vi_VN[0]: %s giờ

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
vi_VN[0]: %s ngày

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
vi_VN[0]: %s tuần

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
vi_VN[0]: %s tháng

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
vi_VN[0]: %s năm

en: Rank Math is importing latest data from connected Google Services, %1$s remaining.
vi_VN: Rank Math đang nhập dữ liệu mới nhất từ ​​Dịch vụ Google được kết nối, còn lại %1$s.

en: Post re-index in progress.
vi_VN: Đang tiến hành lập chỉ mục lại bài viết.

en: Analytics cache cleared.
vi_VN: Bộ nhớ cache phân tích đã được xóa.

en: Sorry, no post id found.
vi_VN: Xin lỗi, không tìm thấy ID bài viết.

note: translators: number of days
en: Storage Days: %s
vi_VN: Số ngày lưu trữ: %s

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: Enter the number of days to keep Analytics data in your database. The maximum allowed days are 90 in the %s. Though, 2x data will be stored in the DB for calculating the difference properly.
vi_VN: Nhập số ngày để giữ dữ liệu Phân tích trong cơ sở dữ liệu của bạn. Số ngày tối đa cho phép là 90 trong %s. Tuy nhiên, dữ liệu 2x sẽ được lưu trữ trong DB để tính toán chênh lệch chính xác.

en: Analytics Database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu phân tích

en: Next data fetch on %s
vi_VN: Lấy dữ liệu tiếp theo vào %s

en: Turkey
vi_VN: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Thailand
vi_VN: Thái Lan

en: Taiwan
vi_VN: Đài Loan

en: Switzerland
vi_VN: Thụy Sĩ

en: Poland
vi_VN: Ba Lan

en: Netherlands
vi_VN: Hà Lan

en: Italy
vi_VN: Ý

en: Germany
vi_VN: Đức

en: France
vi_VN: Pháp

en: Egypt
vi_VN: Ai Cập

en: Denmark
vi_VN: Đan Mạch

en: Czechia
vi_VN: Séc

en: Belgium
vi_VN: Bỉ

en: Worldwide
vi_VN: Toàn thế giới

en: Track page and keyword rankings with the Advanced Analytics module
vi_VN: Theo dõi thứ hạng trang và từ khóa với module Phân tích nâng cao

en: Missing some posts/pages in the Analytics data? Clear the index and build a new one for more accurate stats.
vi_VN: Thiếu một số bài viết / trang trong dữ liệu Phân tích? Xóa chỉ mục và xây dựng một chỉ mục mới để có số liệu thống kê chính xác hơn.

note: translators: Link to kb article
en: See your Google Search Console, Analytics and AdSense data without leaving your WP dashboard. %s.
vi_VN: Xem dữ liệu Google Search Console, Analytics và AdSense của bạn mà không cần rời khỏi bảng tin WP. %s.

en: WooCommerce Product
vi_VN: Sản phẩm WooCommerce

en: EDD Product
vi_VN: Sản phẩm EDD

en: Telephone
vi_VN: Điện thoại

en: Improve SEO Score
vi_VN: Cải thiện điểm SEO

en: No valid ID found.
vi_VN: Không tìm thấy ID hợp lệ.

en: Fix 404 Errors
vi_VN: Sửa lỗi 404

en: Import Data
vi_VN: Nhập dữ liệu

en: Import Locations
vi_VN: Nhập vị trí

en: Modified Date
vi_VN: Ngày sửa đổi

en: Published Date
vi_VN: Ngày xuất bản

en: Organization Logo added in Local SEO Settings.
vi_VN: Logo tổ chức đã được thêm vào trong Cài đặt SEO Địa phương.

en: The Organization Name added in Local SEO Settings.
vi_VN: Tên tổ chức đã được thêm vào trong Cài đặt SEO Địa phương.

en: Organization Name
vi_VN: Tên tổ chức

en: Current Post Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ bài viết hiện tại

en: Post Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ bài viết

en: URL of the current post/page
vi_VN: URL của bài viết/trang hiện tại

en: Post URL
vi_VN: URL bài viết

en: You are using the recommended WordPress version.
vi_VN: Bạn đang sử dụng phiên bản WordPress được khuyến nghị.

en: Export Options
vi_VN: Tùy chọn xuất

en: Knowledge Base Articles:
vi_VN: Bài viết cơ sở kiến ​​thức:

en: With the 404 monitor you can see where users and search engines are unable to find your content.
vi_VN: Với trình theo dõi 404, bạn có thể xem nơi người dùng và công cụ tìm kiếm không thể tìm thấy nội dung của bạn.

en: 404 Monitor Settings
vi_VN: Cài đặt theo dõi 404

en: No schema found.
vi_VN: Không tìm thấy schema.

en: schemas to add or update data.
vi_VN: schemas để thêm hoặc cập nhật dữ liệu.

note: translators: WordPress Version
en: You are using the outdated WordPress, please update it to version %s or higher.
vi_VN: Bạn đang sử dụng WordPress lỗi thời, vui lòng cập nhật lên phiên bản %s hoặc cao hơn.

en: Other Plugins
vi_VN: Các plugin khác

en: Take a backup of your plugin settings in case you wish to restore them in future. Use it as backup before making substantial changes to Rank Math settings. For taking a backup of the SEO data of your content, use the XML Export option.
vi_VN: Sao lưu cài đặt plugin của bạn trong trường hợp bạn muốn khôi phục chúng trong tương lai. Sử dụng nó làm bản sao lưu trước khi thực hiện các thay đổi đáng kể đối với cài đặt Rank Math. Để sao lưu dữ liệu SEO của nội dung, hãy sử dụng tùy chọn Xuất XML.

note: translators: Link to learn about import export panel KB article
en: If you were using another plugin to add important SEO information to your website before switching to Rank Math SEO, you can import the settings and data here. %s
vi_VN: Nếu bạn đang sử dụng một plugin khác để thêm thông tin SEO quan trọng vào trang web của mình trước khi chuyển sang Rank Math SEO, bạn có thể nhập cài đặt và dữ liệu tại đây. %s

en: Settings Backup
vi_VN: Sao lưu cài đặt

en: Plugin Settings
vi_VN: Cài đặt plugin

en: Unexpected API response.
vi_VN: Phản hồi API không mong muốn.

note: translators: Link to learn about import export panel KB article
en: Import or export your Rank Math settings, This option is useful for replicating Rank Math settings across multiple websites. %s
vi_VN: Nhập hoặc xuất cài đặt Rank Math của bạn, Tùy chọn này hữu ích cho việc sao chép cài đặt Rank Math trên nhiều trang web. %s

note: Translators: placeholder is a HTTP error code.
en: HTTP %d error.
vi_VN: Lỗi HTTP %d.

note: Translators: placeholders are opening and closing tag for link.
en: Analyze your site by %1$s linking your Rank Math account %2$s
vi_VN: Phân tích trang web của bạn bằng cách %1$s liên kết tài khoản Rank Math của bạn %2$s

en: PHP OpenSSL Extension missing
vi_VN: Thiếu tiện ích mở rộng PHP OpenSSL

en: PHP OpenSSL Extension installed
vi_VN: Tiện ích mở rộng PHP OpenSSL đã được cài đặt

en: SEO Score: Ok
vi_VN: Điểm SEO: Ok

en: Make any Story created with the Web Stories WordPress plugin SEO-Ready with automatic support for Schema and Meta tags.
vi_VN: Làm cho bất kỳ Câu chuyện nào được tạo bằng plugin Web Stories WordPress sẵn sàng SEO với hỗ trợ tự động cho Schema và thẻ Meta.

en: Please activate Web Stories plugin to use this module.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt plugin Web Stories để sử dụng module này.

en: Account
vi_VN: Tài khoản

en: Connected
vi_VN: Đã kết nối

en: Disconnect Account
vi_VN: Ngắt kết nối tài khoản

en: PHP MBstring Extension installed
vi_VN: Phần mở rộng PHP MBstring đã được cài đặt

en: Read more by following this link.
vi_VN: Đọc thêm bằng cách theo liên kết này.

en: Please activate the WPML String Translation plugin to convert Rank Math Setting values in different languages.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt plugin WPML String Translation để chuyển đổi các giá trị Cài đặt Rank Math sang các ngôn ngữ khác nhau.

en: Connect Now
vi_VN: Kết nối ngay

note: translators: variables used to wrap the text in the strong tag.
en: The plugin is currently not connected with your Rank Math account. Click on the button below to login or register for FREE using your %1$sGoogle account, Facebook account%2$s or %1$syour email account%2$s.
vi_VN: Plugin hiện không được kết nối với tài khoản Rank Math của bạn. Nhấp vào nút bên dưới để đăng nhập hoặc đăng ký MIỄN PHÍ bằng tài khoản %1$sGoogle, tài khoản Facebook%2$s hoặc tài khoản %1$semail%2$s của bạn.

en: Not Connected
vi_VN: Chưa kết nối

note: translators: Link to Free Account Benefits KB article
en: By connecting your free account, you get keyword suggestions directly from Google when entering the focus keywords. Not only that, get access to our revolutionary Content AI, SEO Analyzer inside WordPress that scans your website for SEO errors and suggest improvements. %s
vi_VN: Bằng cách kết nối tài khoản miễn phí của bạn, bạn sẽ nhận được gợi ý từ khóa trực tiếp từ Google khi nhập các từ khóa trọng tâm. Không chỉ vậy, hãy truy cập Content AI, Trình phân tích SEO mang tính cách mạng của chúng tôi bên trong WordPress, quét trang web của bạn để tìm lỗi SEO và đề xuất các cải tiến. %s

en: PHP MBstring Extension missing
vi_VN: Thiếu phần mở rộng PHP MBstring

note: translators: taxonomy name
en: Custom values for robots meta tag on %s archives.
vi_VN: Giá trị tùy chỉnh cho thẻ meta robots trên kho lưu trữ %s.

note: translators: post type name
en: Custom values for robots meta tag on %s.
vi_VN: Giá trị tùy chỉnh cho thẻ meta robots trên %s.

note: translators: Option Description
en: Custom Mode %s
vi_VN: Chế độ tùy chỉnh %s

note: translators: Option Description
en: For the advanced users who want to control every SEO aspect of the website. You are offered options to change everything and have full control over the website’s SEO.
vi_VN: Dành cho người dùng nâng cao muốn kiểm soát mọi khía cạnh SEO của trang web. Bạn được cung cấp các tùy chọn để thay đổi mọi thứ và kiểm soát hoàn toàn SEO của trang web.

note: translators: Option Description
en: Advanced %s
vi_VN: Nâng cao %s

note: translators: Link to KB article
en: Customize SEO meta settings of pages like search results, 404s, etc. %s.
vi_VN: Tùy chỉnh cài đặt meta SEO của các trang như kết quả tìm kiếm, 404, v.v. %s.

note: translators: Option Description
en: Easy %s
vi_VN: Dễ dàng %s

en: Image Preview
vi_VN: Xem trước hình ảnh

en: Snippet
vi_VN: Đoạn trích

en: Video Preview
vi_VN: Xem trước video

note: translators: Link to KB article
en: Change SEO options related to the author archives. %s.
vi_VN: Thay đổi các tùy chọn SEO liên quan đến kho lưu trữ tác giả. %s.

note: translators: Option Description
en: For websites where you only want to change the basics and let Rank Math do most of the heavy lifting. Most settings are set to default as per industry best practices. One just has to set it and forget it.
vi_VN: Dành cho các trang web mà bạn chỉ muốn thay đổi những điều cơ bản và để Rank Math thực hiện hầu hết các công việc nặng nhọc. Hầu hết các cài đặt được đặt mặc định theo các phương pháp hay nhất của ngành. Bạn chỉ cần đặt nó và quên nó đi.

note: translators: Link to KB article
en: Add SEO meta and OpenGraph details to your homepage. %s.
vi_VN: Thêm meta SEO và chi tiết OpenGraph vào trang chủ của bạn. %s.

en: Use the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode to display contact information in a nicely formatted way. You should also claim your business on Google if you have not already.
vi_VN: Sử dụng mã ngắn <code>[rank_math_contact_info]</code> để hiển thị thông tin liên hệ theo cách được định dạng đẹp mắt. Bạn cũng nên xác nhận doanh nghiệp của mình trên Google nếu bạn chưa làm như vậy.

note: translators: 1. post type name 2. link translators: 1. taxonomy name 2. link
en: Change Global SEO, Schema, and other settings for %1$s. %2$s
vi_VN: Thay đổi SEO toàn cầu, Schema và các cài đặt khác cho %1$s. %2$s

en: Image SEO
vi_VN: SEO hình ảnh

en: read here
vi_VN: đọc ở đây

en: The error log cannot be retrieved: Error log file is too large.
vi_VN: Không thể truy xuất nhật ký lỗi: Tệp nhật ký lỗi quá lớn.

note: translators: Link to kb article
en: Edit the contents of your .htaccess file easily. %s.
vi_VN: Chỉnh sửa nội dung tệp .htaccess của bạn một cách dễ dàng. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Change how some of the links open and operate on your website. %s.
vi_VN: Thay đổi cách một số liên kết mở và hoạt động trên trang web của bạn. %s.

note: translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree
en: Monitor broken pages that ruin user-experience and affect SEO. %s.
vi_VN: Theo dõi các trang bị hỏng làm hỏng trải nghiệm người dùng và ảnh hưởng đến SEO. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Choose how you want Rank Math to handle your WooCommerce SEO. %s.
vi_VN: Chọn cách bạn muốn Rank Math xử lý WooCommerce SEO của bạn. %s.

en: Advanced Mode
vi_VN: Chế độ nâng cao

en: Conversion started. A success message will be shown here once the process completes. You can close this page.
vi_VN: Quá trình chuyển đổi đã bắt đầu. Một thông báo thành công sẽ được hiển thị tại đây sau khi quá trình hoàn tất. Bạn có thể đóng trang này.

note: translators: Link to kb article
en: Easily create redirects without fiddling with tedious code. %s.
vi_VN: Dễ dàng tạo chuyển hướng mà không cần mày mò với mã tẻ nhạt. %s.

en: The error log cannot be retrieved.
vi_VN: Không thể truy xuất nhật ký lỗi.

en: Copy Log to Clipboard
vi_VN: Sao chép nhật ký vào bảng tạm

note: Translators: placeholder is a link to WP_DEBUG documentation.
en: If you have %s enabled, errors will be stored in a log file. Here you can find the last 100 lines in reversed order so that you or the Rank Math support team can view it easily. The file cannot be edited here.
vi_VN: Nếu bạn đã bật %s, các lỗi sẽ được lưu trữ trong tệp nhật ký. Tại đây, bạn có thể tìm thấy 100 dòng cuối cùng theo thứ tự đảo ngược để bạn hoặc nhóm hỗ trợ Rank Math có thể xem dễ dàng. Tệp không thể được chỉnh sửa ở đây.

note: Translators: placeholder is an activate button.
en: Automatic updates are not enabled on your site. %s
vi_VN: Cập nhật tự động không được bật trên trang web của bạn. %s

en: Easy Mode
vi_VN: Chế độ dễ dàng

note: translators: Redirection page url
en: Optimize for local searches and Knowledge Graph using these settings. %s.
vi_VN: Tối ưu hóa cho tìm kiếm địa phương và Đồ thị tri thức bằng cách sử dụng các cài đặt này. %s.

note: translators: Link to KB article
en: Change Global meta settings that take effect across your website. %s.
vi_VN: Thay đổi cài đặt meta toàn cầu có hiệu lực trên toàn bộ trang web của bạn. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Change some uncommon but essential settings here. %s.
vi_VN: Thay đổi một số cài đặt không phổ biến nhưng cần thiết tại đây. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Enter verification codes for third-party webmaster tools. %s
vi_VN: Nhập mã xác minh cho các công cụ quản trị web của bên thứ ba. %s

note: translators: Link to AMP plugin
en: Install %s to make Rank Math work with Accelerated Mobile Pages. Rank Math automatically adds required meta tags in all the AMP pages.
vi_VN: Cài đặt %s để Rank Math hoạt động với Accelerated Mobile Pages. Rank Math tự động thêm các thẻ meta bắt buộc trong tất cả các trang AMP.

note: translators: Link to kb article
en: The Role Manager allows you to use WordPress roles to control which of your site users can have edit or view access to Rank Math's settings.
vi_VN: Trình quản lý vai trò cho phép bạn sử dụng các vai trò WordPress để kiểm soát người dùng trang web nào của bạn có thể chỉnh sửa hoặc xem quyền truy cập vào cài đặt của Rank Math.

en: Advanced Image SEO options to supercharge your website. Automate the task of adding the ALT and Title tags to your images on the fly.
vi_VN: Tùy chọn SEO hình ảnh nâng cao để tăng cường trang web của bạn. Tự động hóa nhiệm vụ thêm thẻ ALT và Tiêu đề vào hình ảnh của bạn một cách nhanh chóng.

en: Counts the total number of internal, external links, to and from links inside your posts. You can also see the same count in the Posts List Page.
vi_VN: Đếm tổng số liên kết nội bộ, liên kết bên ngoài, đến và từ các liên kết bên trong bài viết của bạn. Bạn cũng có thể thấy số lượng tương tự trong Trang Danh sách Bài viết.

en: Enable Rank Math's sitemap feature, which helps search engines intelligently crawl your website's content. It also supports hreflang tag.
vi_VN: Kích hoạt tính năng sơ đồ trang web của Rank Math, giúp các công cụ tìm kiếm thu thập thông tin nội dung trang web của bạn một cách thông minh. Nó cũng hỗ trợ thẻ hreflang.

en: Redirect non-existent content easily with 301 and 302 status code. This can help improve your site ranking. Also supports many other response codes.
vi_VN: Chuyển hướng nội dung không tồn tại dễ dàng với mã trạng thái 301 và 302. Điều này có thể giúp cải thiện thứ hạng trang web của bạn. Cũng hỗ trợ nhiều mã phản hồi khác.

en: Dominate the search results for the local audiences by optimizing your website for Local SEO and it also helps you to aquire the Knowledge Graph.
vi_VN: Thống trị kết quả tìm kiếm cho đối tượng địa phương bằng cách tối ưu hóa trang web của bạn cho SEO địa phương và nó cũng giúp bạn có được Đồ thị tri thức.

en: Optimize WooCommerce Pages for Search Engines by adding required metadata and Product Schema which will make your site stand out in the SERPs.
vi_VN: Tối ưu hóa Trang WooCommerce cho Công cụ Tìm kiếm bằng cách thêm siêu dữ liệu bắt buộc và Schema Sản phẩm, điều này sẽ làm cho trang web của bạn nổi bật trong SERP.

note: translators: hreflang tags documentation link
en: Rank Math generates the default Sitemaps only and WPML takes care of the rest. When a search engine bot visits any post/page, it is shown hreflang tag that helps it crawl the translated pages. This is one of the recommended methods by Google. Please %s
vi_VN: Rank Math chỉ tạo Sơ đồ trang web mặc định và WPML sẽ lo phần còn lại. Khi bot của công cụ tìm kiếm truy cập vào bất kỳ bài viết / trang nào, nó sẽ hiển thị thẻ hreflang giúp nó thu thập dữ liệu các trang đã dịch. Đây là một trong những phương pháp được Google khuyến nghị. Xin vui lòng %s

note: translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Change Sitemap settings of %1$s. %2$s.
vi_VN: Thay đổi cài đặt sơ đồ trang web của %1$s. %2$s.

en: WordPress Dashboard > Settings > Permalinks > Product permalinks Example: default: /product/accessories/action-figures/acme/ - becomes: /accessories/action-figures/acme/
vi_VN: Bảng tin WordPress> Cài đặt> Liên kết cố định> Ví dụ về liên kết cố định sản phẩm: mặc định: /product/accessories/action-figures/acme/ - trở thành: /accessories/action-figures/acme/

en: Use the following code in your theme template files to display breadcrumbs.
vi_VN: Sử dụng đoạn mã sau trong các tệp mẫu giao diện của bạn để hiển thị điều hướng trang.

note: translators: Link to kb article
en: Here you can set up the breadcrumbs function. %s
vi_VN: Tại đây bạn có thể thiết lập chức năng điều hướng trang. %s

en: Error Log
vi_VN: Nhật ký lỗi

note: translators: Link to kb article
en: Edit your robots.txt file to control what bots see. %s.
vi_VN: Chỉnh sửa tệp robots.txt của bạn để kiểm soát những gì bot nhìn thấy. %s.

en: Edit Page:
vi_VN: Chỉnh sửa trang:

note: translators: something
en: Static page is set as the front page (WP Dashboard > Settings > Reading). To add SEO title, description, and meta for the homepage, please click here: %s
vi_VN: Trang tĩnh được đặt làm trang chủ (Bảng tin WP> Cài đặt> Đọc). Để thêm tiêu đề SEO, mô tả và meta cho trang chủ, vui lòng nhấp vào đây: %s

note: translators: plugin name
en: You are not allowed to deactivate this plugin: %s.
vi_VN: Bạn không được phép hủy kích hoạt plugin này: %s.

en: Click here to Deactivate
vi_VN: Nhấn vào đây để Hủy kích hoạt

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép hủy kích hoạt plugin cho trang web này.

note: translators: 1. Example text 2. Example text
en: Remove prefix like %1$s from product URL chosen at %2$s
vi_VN: Xóa tiền tố như %1$s khỏi URL sản phẩm được chọn tại %2$s

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: filter
vi_VN: bộ lọc

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: If you are showing the SEO scores on the front end, this option will insert a %1$s backlink to RankMath.com to show your support. You can change the link & the text by using this %2$s.
vi_VN: Nếu bạn hiển thị điểm SEO ở giao diện người dùng, tùy chọn này sẽ chèn liên kết ngược %1$s đến RankMath.com để thể hiện sự ủng hộ của bạn. Bạn có thể thay đổi liên kết & văn bản bằng cách sử dụng %2$s này.

note: Translators: placeholder is an activate button.
en: Enable Auto Updates
vi_VN: Bật cập nhật tự động

en: Automatic Updates
vi_VN: Cập nhật tự động

en: Enable automatic updates to ensure you are always using the latest version of Rank Math.
vi_VN: Bật cập nhật tự động để đảm bảo bạn luôn sử dụng phiên bản Rank Math mới nhất.

en: Priority
vi_VN: Ưu tiên

en: Rank Math auto-update option is enabled on your site.
vi_VN: Tùy chọn tự động cập nhật Rank Math được bật trên trang web của bạn.

en: Invalid post ID.
vi_VN: ID bài viết không hợp lệ.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to create/update redirection.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo/cập nhật chuyển hướng.

en: Click here to see the code.
vi_VN: Nhấp vào đây để xem mã.

en: configuration file
vi_VN: tệp cấu hình

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa loại nội dung này.

en: Event Attendance Mode
vi_VN: Chế độ tham dự sự kiện

en: Online + Offline
vi_VN: Trực tuyến + Ngoại tuyến

en: Online Event URL
vi_VN: URL sự kiện trực tuyến

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 hour and 30 minutes'
en: %1$s and %2$s
vi_VN: %1$s và %2$s

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 day, 8 hours and 30 minutes'
en: %1$s, %2$s and %3$s
vi_VN: %1$s, %2$s và %3$s

en: Total Time:
vi_VN: Tổng thời gian:

en: Import Blocks
vi_VN: Nhập khối

note: translators: %d is the number of minutes. translators: %d: minutes
en: %d minute | %d minutes
vi_VN[0]: %d phút

note: translators: %d is the number of hours.
en: %d hour | %d hours
vi_VN[0]: %d giờ

note: translators: %d is the number of days.
en: %d day | %d days
vi_VN[0]: %d ngày

en: Blocks import failed.
vi_VN: Nhập khối thất bại.

note: translators: start, end, total
en: Imported blocks from posts %1$s - %2$s out of %3$s
vi_VN: Đã nhập khối từ bài viết %1$s - %2$s trong tổng số %3$s

en: No post found.
vi_VN: Không tìm thấy bài viết.

en: Import and convert all compatible blocks in post contents.
vi_VN: Nhập và chuyển đổi tất cả các khối tương thích trong nội dung bài viết.

note: translators: sitemap url
en: Your sitemap index can be found here: %s
vi_VN: Chỉ mục sơ đồ trang web của bạn có thể được tìm thấy tại đây: %s

en: Unordered
vi_VN: Không có thứ tự

en: Convert Blocks
vi_VN: Chuyển đổi khối

en: Are you sure you want to convert Yoast blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn chuyển đổi các khối Yoast thành các khối Rank Math không? Hành động này là không thể đảo ngược.

en: Convert TOC block created using AIOSEO. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
vi_VN: Chuyển đổi khối TOC được tạo bằng AIOSEO. Sử dụng tùy chọn này để dễ dàng di chuyển các khối trước đó của bạn vào Rank Math.

en: Numbered
vi_VN: Có đánh số

en: Yoast Block Converter
vi_VN: Bộ chuyển đổi khối Yoast

en: No posts found to convert.
vi_VN: Không tìm thấy bài viết nào để chuyển đổi.

en: Your Version
vi_VN: Phiên bản của bạn

en: This is the latest version of the plugin.
vi_VN: Đây là phiên bản mới nhất của plugin.

en: Auto Update Plugin
vi_VN: Tự động cập nhật plugin

note: translators: Version number.
en: Install Version %s
vi_VN: Cài đặt phiên bản %s

note: translators: Placeholder is version number.
en: Are you sure you want to install version %s?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn cài đặt phiên bản %s không?

en: Database Tools
vi_VN: Công cụ cơ sở dữ liệu

en: If you are facing issues after an update, you can reinstall a previous version with this tool.
vi_VN: Nếu bạn gặp sự cố sau khi cập nhật, bạn có thể cài đặt lại phiên bản trước bằng công cụ này.

note: translators: Version number.
en: Install Selected Version
vi_VN: Cài đặt phiên bản đã chọn

en: Installing the rollback version&#8230;
vi_VN: Đang cài đặt phiên bản khôi phục…

en: Latest Stable Version
vi_VN: Phiên bản ổn định mới nhất

en: Plugin rollback successful.
vi_VN: Khôi phục plugin thành công.

en: Rollback Version
vi_VN: Phiên bản khôi phục

en: This is the version you are using on this site.
vi_VN: Đây là phiên bản bạn đang sử dụng trên trang web này.

en: This update will install a beta version of Rank Math.
vi_VN: Bản cập nhật này sẽ cài đặt phiên bản beta của Rank Math.

en: Version Control
vi_VN: Kiểm soát phiên bản

en: Turn on auto-updates to automatically update to stable versions of Rank Math as soon as they are released. The beta versions will never install automatically.
vi_VN: Bật tự động cập nhật để tự động cập nhật lên các phiên bản ổn định của Rank Math ngay khi chúng được phát hành. Các phiên bản beta sẽ không bao giờ tự động cài đặt.

en: Beta Tester
vi_VN: Người kiểm tra bản beta

note: translators: Warning.
en: %s It is not recommended to use the beta version on live production sites.
vi_VN: %s Không nên sử dụng phiên bản beta trên các trang web sản xuất trực tiếp.

en: You can take part in shaping Rank Math by test-driving the newest features and letting us know what you think. Turn on the Beta Tester feature to get notified about new beta releases. The beta version will not install automatically and you always have the option to ignore it.
vi_VN: Bạn có thể tham gia định hình Rank Math bằng cách lái thử các tính năng mới nhất và cho chúng tôi biết suy nghĩ của bạn. Bật tính năng Người kiểm tra bản beta để nhận thông báo về các bản phát hành bản beta mới. Phiên bản beta sẽ không tự động cài đặt và bạn luôn có tùy chọn bỏ qua nó.

en: Beta Opt-in
vi_VN: Chọn tham gia bản beta

en: Reinstalling, please wait...
vi_VN: Đang cài đặt lại, vui lòng đợi...

en: Roll back to this version.
vi_VN: Khôi phục về phiên bản này.

en: Update Now
vi_VN: Cập nhật ngay

en: You are using the latest version of the plugin.
vi_VN: Bạn đang sử dụng phiên bản mới nhất của plugin.

note: Translators: placeholder is "Rolled Back Version:".
en: Rolled Back Version:
vi_VN: Phiên bản đã khôi phục:

note: Translators: placeholder is "Rolled Back Version:".
en: %s Auto updates will not work, please update the plugin manually.
vi_VN: %s Tự động cập nhật sẽ không hoạt động, vui lòng cập nhật plugin theo cách thủ công.

note: translators: Warning. translators: placeholder is the word "warning".
en: Warning:
vi_VN: Cảnh báo:

note: translators: placeholder is the word "warning".
en: %s Previous versions may not be secure or stable. Proceed with caution and always create a backup.
vi_VN: %s Các phiên bản trước có thể không an toàn hoặc ổn định. Hãy tiến hành thận trọng và luôn tạo bản sao lưu.

en: Rollback to Previous Version
vi_VN: Khôi phục về phiên bản trước

en: Rank Math will not auto-update because you have rolled back to a previous version. Update to the latest version manually to make this option work again.
vi_VN: Rank Math sẽ không tự động cập nhật vì bạn đã khôi phục về phiên bản trước. Cập nhật lên phiên bản mới nhất theo cách thủ công để tùy chọn này hoạt động trở lại.

en: Rollback Plugin
vi_VN: Khôi phục plugin

en: Import & Export
vi_VN: Nhập & Xuất

en: Copied!
vi_VN: Đã sao chép!

en: Copy System Info to Clipboard
vi_VN: Sao chép thông tin hệ thống vào bảng tạm

en: System Info
vi_VN: Thông tin hệ thống

en: Redirect Orphan Attachments
vi_VN: Chuyển hướng tệp đính kèm mồ côi

en: On-Page Schema Settings
vi_VN: Cài đặt Schema trên trang

en: Attachments
vi_VN: Tệp đính kèm

note: translators: Post type name
en: Schema Type for %s
vi_VN: Loại schema cho %s

en: Schema Type
vi_VN: Loại schema

en: Schema (Structured Data)
vi_VN: Schema (Dữ liệu có cấu trúc)

en: Import Schemas
vi_VN: Nhập Schemas

en: This tab contains SEO options for BuddyPress Group pages.
vi_VN: Thẻ này chứa các tùy chọn SEO cho các trang Nhóm BuddyPress.

en: Review (Unsupported)
vi_VN: Đánh giá (Không được hỗ trợ)

en: No meta rows found to update.
vi_VN: Không tìm thấy hàng meta nào để cập nhật.

en: Custom or Generated SEO Description of the current post/page
vi_VN: Mô tả SEO Tùy chỉnh hoặc Được tạo của bài viết/trang hiện tại

en: SEO Description
vi_VN: Mô tả SEO

en: Custom or Generated SEO Title of the current post/page
vi_VN: Tiêu đề SEO Tùy chỉnh hoặc Được tạo tự động của bài viết/trang hiện tại

note: translators: 1. Bold text 2. Bold text
en: %1$s A filter to remove the Rank Math data from the database is present. Deactivating & Deleting this plugin will remove everything related to the Rank Math plugin. %2$s
vi_VN: %1$s Bộ lọc để xóa dữ liệu Rank Math khỏi cơ sở dữ liệu hiện có. Việc hủy kích hoạt & Xóa plugin này sẽ xóa mọi thứ liên quan đến plugin Rank Math. %2$s

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Can't update redirection.
vi_VN: Không thể cập nhật chuyển hướng.

en: Meta to add or update data.
vi_VN: Meta để thêm hoặc cập nhật dữ liệu.

en: Unable to connect Rank Math.
vi_VN: Không thể kết nối Rank Math.

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Read more
vi_VN: Đọc thêm

en: Object unique id
vi_VN: ID duy nhất của đối tượng

en: Object Type i.e. post, term, user
vi_VN: Loại đối tượng, ví dụ: bài viết, thuật ngữ, người dùng

en: Remove Schema Markup Data from WooCommerce Shop archive pages.
vi_VN: Xóa dữ liệu đánh dấu Schema khỏi các trang lưu trữ của cửa hàng WooCommerce.

en: Remove Schema Markup on Shop Archives
vi_VN: Xóa đánh dấu Schema trên lưu trữ cửa hàng

en: Redirection updated successfully.
vi_VN: Chuyển hướng đã được cập nhật thành công.

en: username
vi_VN: tên người dùng

en: Rank Math plugin could not be connected.
vi_VN: Plugin Rank Math không thể được kết nối.

en: Enable the BuddyPress module for Rank Math SEO to make your BuddyPress forum SEO friendly by adding proper meta tags to all forum pages.
vi_VN: Kích hoạt module BuddyPress cho Rank Math SEO để làm cho diễn đàn BuddyPress của bạn thân thiện với SEO bằng cách thêm các thẻ meta phù hợp vào tất cả các trang diễn đàn.

en: Clear 404 Log
vi_VN: Xóa nhật ký 404

en: Is the 404 error log getting out of hand? Use this option to clear ALL 404 logs generated by your website in the Rank Math 404 Monitor.
vi_VN: Nhật ký lỗi 404 có đang vượt khỏi tầm tay? Sử dụng tùy chọn này để xóa TẤT CẢ nhật ký 404 được tạo bởi trang web của bạn trong Trình theo dõi Rank Math 404.

en: Getting a redirection loop or need a fresh start? Delete all the redirections using this tool. Note: This process is irreversible and will delete ALL your redirection rules.
vi_VN: Bạn đang gặp phải vòng lặp chuyển hướng hoặc cần bắt đầu lại? Xóa tất cả các chuyển hướng bằng công cụ này. Lưu ý: Quá trình này là không thể đảo ngược và sẽ xóa TẤT CẢ các quy tắc chuyển hướng của bạn.

en: In some instances, the internal links data might show an inflated number or no number at all. Deleting the internal links data might fix the issue.
vi_VN: Trong một số trường hợp, dữ liệu liên kết nội bộ có thể hiển thị số lượng bị tăng cao hoặc không có số nào cả. Việc xóa dữ liệu liên kết nội bộ có thể khắc phục sự cố.

en: Need a clean slate or not able to run the SEO Analyzer tool? Flushing the analysis data might fix the issue. Flushing SEO Analyzer data is entirely safe and doesn't remove any critical data from your website.
vi_VN: Cần một bảng sạch hoặc không thể chạy công cụ SEO Analyzer? Việc xóa dữ liệu phân tích có thể khắc phục sự cố. Việc xóa dữ liệu SEO Analyzer hoàn toàn an toàn và không xóa bất kỳ dữ liệu quan trọng nào khỏi trang web của bạn.

en: Flush SEO Analyzer Data
vi_VN: Xóa dữ liệu SEO Analyzer

en: Remove transients
vi_VN: Xóa transient

en: If you see any issue while using Rank Math or one of its options - clearing the Rank Math transients fixes the problem in most cases. Deleting transients does not delete ANY data added using Rank Math.
vi_VN: Nếu bạn gặp bất kỳ sự cố nào khi sử dụng Rank Math hoặc một trong các tùy chọn của nó - việc xóa transient Rank Math sẽ khắc phục sự cố trong hầu hết các trường hợp. Việc xóa transient không xóa BẤT KỲ dữ liệu nào được thêm bằng Rank Math.

en: Remove Rank Math Transients
vi_VN: Xóa transient Rank Math

en: Example
vi_VN: Ví dụ

en: Group Advanced Robots Meta
vi_VN: Meta Robot nâng cao nhóm

en: Specify a maximum size of image preview to be shown for images on this page.
vi_VN: Chỉ định kích thước tối đa của bản xem trước hình ảnh sẽ được hiển thị cho hình ảnh trên trang này.

en: Specify a maximum duration in seconds of an animated video preview.
vi_VN: Chỉ định thời lượng tối đa tính bằng giây của bản xem trước video hoạt hình.

en: Specify a maximum text-length, in characters, of a snippet for your page.
vi_VN: Chỉ định độ dài văn bản tối đa, tính bằng ký tự, của đoạn trích cho trang của bạn.

en: Example Post title
vi_VN: Ví dụ tiêu đề bài viết

en: Custom Fields
vi_VN: Trường tùy chỉnh

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Show Blog Page
vi_VN: Hiển thị trang blog

en: Standard
vi_VN: Tiêu chuẩn

note: translators: variable name
en: The $%1$s is required for variable %2$s.
vi_VN: Yêu cầu $%1$s cho biến %2$s.

en: The $id variable is required.
vi_VN: Biến $id là bắt buộc.

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: here
vi_VN: đây

note: translators: %1$s link to the customize settings, %2$s closing tag for the link
en: You have not entered a tagline yet. It is a good idea to choose one. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
vi_VN: Bạn chưa nhập khẩu hiệu. Nên chọn một. %1$sBạn có thể sửa lỗi này trong trình tùy chỉnh%2$s.

en: Homepage Advanced Robots
vi_VN: Robot nâng cao trang chủ

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Advanced Robots Meta
vi_VN: Meta Robot nâng cao kho lưu trữ %s

en: List of custom fields name to include in the Page analysis. Add one per line.
vi_VN: Danh sách tên trường tùy chỉnh để đưa vào phân tích Trang. Thêm một trường trên mỗi dòng.

note: translators: post type name
en: %s Advanced Robots Meta
vi_VN: Meta Robot nâng cao %s

en: Date Advanced Robots
vi_VN: Robot nâng cao ngày tháng

en: Author Advanced Robots
vi_VN: Robot nâng cao tác giả

en: Add <code>rel="sponsored"</code>
vi_VN: Thêm <code>rel="sponsored"</code>

en: Advanced Robots Meta
vi_VN: Meta Robot nâng cao

en: Post Excerpt Only
vi_VN: Chỉ trích dẫn bài viết

en: Show Blog Page in Breadcrumb.
vi_VN: Hiển thị trang blog trong điều hướng trang.

en: Are you sure you want to delete all the Redirection Rules? This action is irreversible.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả các Quy tắc chuyển hướng không? Hành động này là không thể đảo ngược.

en: Are you sure you want to delete the 404 log? This action is irreversible.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa nhật ký 404 không? Hành động này là không thể đảo ngược.

en: Delete Internal Links Data
vi_VN: Xóa dữ liệu liên kết nội bộ

en: Delete Redirections
vi_VN: Xóa chuyển hướng

en: Status & Tools
vi_VN: Trạng thái & Công cụ

en: System Status
vi_VN: Trạng thái hệ thống

en: Redirection rules successfully deleted.
vi_VN: Các quy tắc chuyển hướng đã được xóa thành công.

en: 404 Log successfully deleted.
vi_VN: Nhật ký 404 đã được xóa thành công.

en: Internal Links successfully deleted.
vi_VN: Các liên kết nội bộ đã được xóa thành công.

en: SEO Analyzer data successfully deleted.
vi_VN: Dữ liệu SEO Analyzer đã được xóa thành công.

note: Translators: placeholder is the number of transients deleted.
en: %d Rank Math transient cleared. | %d Rank Math transients cleared.
vi_VN[0]: %d transient Rank Math đã được xóa.

en: Delete Redirections Rules
vi_VN: Xóa các quy tắc chuyển hướng

en: Delete Internal Links
vi_VN: Xóa liên kết nội bộ

en: Are you sure you want to delete Internal Links Data? This action is irreversible.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa Dữ liệu liên kết nội bộ không? Hành động này là không thể đảo ngược.

en: Clear SEO Analyzer
vi_VN: Xóa SEO Analyzer

en: Please activate ACF plugin to use this module.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt plugin ACF để sử dụng module này.

en: ACF support helps Rank Math SEO read and analyze content written in the Advanced Custom Fields. If your theme uses ACF, you should enable this option.
vi_VN: Hỗ trợ ACF giúp Rank Math SEO đọc và phân tích nội dung được viết trong Trường tùy chỉnh nâng cao. Nếu giao diện của bạn sử dụng ACF, bạn nên bật tùy chọn này.

note: Translators: placeholder is the Settings page URL.
en: <strong>Warning:</strong> your site's search engine visibility is set to Hidden in <a href="%1$s" target="_blank">Settings &gt; Reading</a>. This means that the changes you make here will not take effect. Set the search engine visibility to Public to be able to change the robots.txt content.
vi_VN: <strong>Cảnh báo:</strong> khả năng hiển thị công cụ tìm kiếm của trang web của bạn được đặt thành Ẩn trong <a href="%1$s" target="_blank">Cài đặt&gt; Đọc</a> . Điều này có nghĩa là những thay đổi bạn thực hiện ở đây sẽ không có hiệu lực. Đặt chế độ hiển thị của công cụ tìm kiếm thành Công khai để có thể thay đổi nội dung robots.txt.

en: BuddyPress group description
vi_VN: Mô tả nhóm BuddyPress

en: Group description of the current group
vi_VN: Mô tả nhóm của nhóm hiện tại

en: Group Description.
vi_VN: Mô tả nhóm.

en: Group name of the current group
vi_VN: Tên nhóm của nhóm hiện tại

en: Group name.
vi_VN: Tên nhóm.

en: Groups
vi_VN: Các nhóm

en: Title tag for groups
vi_VN: Thẻ tiêu đề cho các nhóm

en: Custom values for robots meta tag on groups page.
vi_VN: Giá trị tùy chỉnh cho thẻ meta robot trên trang nhóm.

en: Select custom robots meta for Group archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
vi_VN: Chọn meta robot tùy chỉnh cho các trang lưu trữ Nhóm. Nếu không, meta mặc định sẽ được sử dụng, như được đặt trong tab Meta chung.

en: Group Robots Meta
vi_VN: Meta Robot nhóm

en: Group Description
vi_VN: Mô tả nhóm

en: Group Title
vi_VN: Tiêu đề nhóm

en: robots.txt file is not writable.
vi_VN: Tệp robots.txt không thể ghi.

en: Schema adds metadata to your website, resulting in rich search results and more traffic.
vi_VN: Schema thêm siêu dữ liệu vào trang web của bạn, dẫn đến kết quả tìm kiếm phong phú và nhiều lưu lượng truy cập hơn.

en: Schema Markup
vi_VN: Đánh dấu schema

en: Schema Markup
vi_VN: Đánh dấu schema

en: Please activate BuddyPress plugin to use this module.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt plugin BuddyPress để sử dụng module này.

en: Robots Txt
vi_VN: Txt rô bốt

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Reset Options
vi_VN: Đặt lại tùy chọn

en: Google Rich Results Test - Googlebot Desktop
vi_VN: Kiểm tra kết quả phong phú của Google - Googlebot trên máy tính để bàn

en: Google Rich Results (Desktop)
vi_VN: Kết quả phong phú của Google (Máy tính để bàn)

en: Google Rich Results Test - Googlebot Smartphone
vi_VN: Kiểm tra kết quả phong phú của Google - Googlebot trên điện thoại thông minh

en: Google Rich Results (Mobile)
vi_VN: Kết quả phong phú của Google (Di động)

en: Custom Term (advanced)
vi_VN: Thuật ngữ tùy chỉnh (nâng cao)

en: Custom Term description
vi_VN: Mô tả thuật ngữ tùy chỉnh

en: Enable auto update of the plugin
vi_VN: Bật tự động cập nhật plugin

en: Auto Update
vi_VN: Tự động cập nhật

en: Custom term value
vi_VN: Giá trị thuật ngữ tùy chỉnh

en: Custom term value.
vi_VN: Giá trị thuật ngữ tùy chỉnh.

en: Enables or disables Author Archives. If disabled, the Author Archives are redirected to your homepage. To avoid duplicate content issues, noindex author archives if you keep them enabled.
vi_VN: Bật hoặc tắt Lưu trữ tác giả. Nếu bị tắt, Lưu trữ tác giả sẽ được chuyển hướng đến trang chủ của bạn. Để tránh các vấn đề nội dung trùng lặp, hãy bỏ chỉ mục lưu trữ tác giả nếu bạn giữ chúng được bật.

en: The variable has already been registered.
vi_VN: Biến đã được đăng ký.

en: Variable names can only contain alphanumeric characters, underscores and dashes.
vi_VN: Tên biến chỉ có thể chứa các ký tự chữ và số, dấu gạch dưới và dấu gạch ngang.

note: Translators: placeholder is an example URL.
en: Enable or disable the date archives (e.g: %s). If this option is disabled, the date archives will be redirected to the homepage.
vi_VN: Bật hoặc tắt lưu trữ ngày tháng (ví dụ: %s). Nếu tùy chọn này bị tắt, lưu trữ ngày tháng sẽ được chuyển hướng đến trang chủ.

en: Custom Term description.
vi_VN: Mô tả thuật ngữ tùy chỉnh.

en: Custom Term title.
vi_VN: Tiêu đề thuật ngữ tùy chỉnh.

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Description
vi_VN: Mô tả %s

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Title
vi_VN: Tiêu đề %s

en: Please use the correct format.
vi_VN: Vui lòng sử dụng đúng định dạng.

en: Phone number
vi_VN: Số điện thoại

en: Course Provider Name
vi_VN: Tên nhà cung cấp khóa học

en: KML File
vi_VN: Tệp KML

en: Latitude
vi_VN: Vĩ độ

en: Longitude
vi_VN: Kinh độ

en: Payroll
vi_VN: Lương bổng

en: Performer Name
vi_VN: Tên người biểu diễn

en: Performer URL
vi_VN: URL của người biểu diễn

note: translators: %s is a Rank Math link.
en: Powered by %s
vi_VN: Được cung cấp bởi %s

en: SEO Score Template
vi_VN: Mẫu điểm SEO

en: Settings could not be imported: Upload failed.
vi_VN: Không thể nhập cài đặt: Tải lên không thành công.

en: Site token
vi_VN: Mã thông báo trang web

en: Organization Logo
vi_VN: Logo tổ chức

en: Change the styling for the front end SEO score badge.
vi_VN: Thay đổi kiểu dáng cho huy hiệu điểm SEO giao diện người dùng.

en: Please enter a valid URL.
vi_VN: Vui lòng nhập URL hợp lệ.

en: Please enter a valid email address.
vi_VN: Vui lòng nhập địa chỉ email hợp lệ.

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">KML File</a>.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về <a href="%s" target="_blank">Tệp KML</a>.

note: translators: link to rankmath.com
en: This KML File is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is used to provide location information to Google.
vi_VN: Tệp KML này được tạo bởi <a href="%s" target="_blank">Plugin Rank Math WordPress SEO</a>. Nó được sử dụng để cung cấp thông tin vị trí cho Google.

en: Select Product Brand Taxonomy to use in Schema.org & OpenGraph markup.
vi_VN: Chọn phân loại thương hiệu sản phẩm để sử dụng trong đánh dấu Schema.org & OpenGraph.

en: Brand
vi_VN: Thương hiệu

en: Shortcode
vi_VN: Mã ngắn

en: Job Title
vi_VN: Chức danh công việc

en: Organization URL
vi_VN: URL của tổ chức

en: Hiring Organization
vi_VN: Tổ chức tuyển dụng

en: Employment Type
vi_VN: Loại hình công việc

en: Salary
vi_VN: Lương

en: Format
vi_VN: Định dạng

en: Support Us with a Link
vi_VN: Ủng hộ chúng tôi bằng liên kết

en: SEO Score Position
vi_VN: Vị trí điểm SEO

en: Square
vi_VN: Hình vuông

en: Circle
vi_VN: Hình tròn

en: Custom values for robots meta tag on author page.
vi_VN: Giá trị tùy chỉnh cho thẻ meta robot trên trang tác giả.

en: Select custom robots meta for author page, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
vi_VN: Chọn meta robot tùy chỉnh cho trang tác giả, chẳng hạn như <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, v.v. Nếu không, meta mặc định sẽ được sử dụng, như được đặt trong tab Meta chung.

note: translators: post type name
en: Author Robots Meta
vi_VN: Meta Robot tác giả

en: Custom values for robots meta tag on date page.
vi_VN: Giá trị tùy chỉnh cho thẻ meta robot trên trang ngày tháng.

note: translators: post type name
en: Date Robots Meta
vi_VN: Meta Robot ngày tháng

en: Site disconnected successfully.
vi_VN: Trang web đã được ngắt kết nối thành công.

note: translators: 1.SEO Score Shortcode 2. SEO Score function
en: Display the badges automatically, or insert the %1$s shortcode in your posts and the %2$s template tag in your theme template files.
vi_VN: Hiển thị huy hiệu tự động hoặc chèn mã ngắn %1$s vào bài viết của bạn và thẻ mẫu %2$s vào tệp mẫu giao diện của bạn.

en: Please activate bbPress plugin to use this module.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt plugin bbPress để sử dụng module này.

en: Add proper Meta tags to your bbPress forum posts, categories, profiles, etc. Get more options to take control of what search engines see and how they see it.
vi_VN: Thêm các thẻ Meta phù hợp vào bài viết diễn đàn bbPress, danh mục, hồ sơ, v.v. của bạn. Nhận thêm tùy chọn để kiểm soát những gì công cụ tìm kiếm nhìn thấy và cách họ nhìn thấy nó.

en: SEO Score Post Types
vi_VN: Loại nội dung điểm SEO

en: Instructs search engines to index and show these pages in the search results.
vi_VN: Chỉ thị cho công cụ tìm kiếm lập chỉ mục và hiển thị các trang này trong kết quả tìm kiếm.

en: Review analytics and sitemaps
vi_VN: Xem xét phân tích và sơ đồ trang web

en: Index
vi_VN: Chỉ mục

note: translators: 1 is plugin name
en: Import settings and meta data from the %1$s plugin.
vi_VN: Nhập cài đặt và siêu dữ liệu từ plugin %1$s.

note: translators: 1 is plugin name
en: Import meta data from the %1$s plugin.
vi_VN: Nhập siêu dữ liệu từ plugin %1$s.

note: translators: 1 is plugin name
en:  %1$s plugin will be disabled automatically moving forward to avoid conflicts. <strong>It is thus recommended to import the data you need now.</strong>
vi_VN:  Plugin %1$s sẽ tự động bị vô hiệu hóa để tránh xung đột. <strong>Do đó, bạn nên nhập dữ liệu bạn cần ngay bây giờ.</strong>

note: translators: 2 is link to Knowledge Base article
en: The process may take a few minutes if you have a large number of posts or pages <a href="%2$s" target="_blank">Learn more about the import process here.</a>
vi_VN: Quá trình có thể mất vài phút nếu bạn có một lượng lớn bài viết hoặc trang <a href="%2$s" target="_blank">Tìm hiểu thêm về quy trình nhập ở đây.</a>

note: translators: xsl value count
en: <a href="%s">&#8592; Sitemap Index</a>
vi_VN: <a href="%s">← Chỉ mục Sơ đồ trang web</a>

en: Last Modified
vi_VN: Sửa đổi lần cuối

en: or
vi_VN: hoặc

en: XML Sitemap
vi_VN: Sơ đồ trang web XML

en: Last Mod.
vi_VN: Sửa đổi lần cuối.

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap contains <strong>%s</strong> URLs.
vi_VN: Sơ đồ trang web XML này chứa <strong>%s</strong> URL.

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap Index file contains <strong>%s</strong> sitemaps.
vi_VN: Tệp chỉ mục Sơ đồ trang web XML này chứa <strong>%s</strong> sơ đồ trang web.

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">XML Sitemaps</a>.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về <a href="%s" target="_blank">Sơ đồ trang web XML</a>.

note: translators: link to rankmath.com
en: This XML Sitemap is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is what search engines like Google use to crawl and re-crawl posts/pages/products/images/archives on your website.
vi_VN: Sơ đồ trang web XML này được tạo bởi <a href="%s" target="_blank">Plugin Rank Math WordPress SEO</a>. Đó là những gì công cụ tìm kiếm như Google sử dụng để thu thập dữ liệu và thu thập dữ liệu lại các bài viết/trang/sản phẩm/hình ảnh/lưu trữ trên trang web của bạn.

en: Search Engine Optimization by Rank Math - https://rankmath.com/
vi_VN: Tối ưu hóa công cụ tìm kiếm bởi Rank Math - https://rankmath.com/

en: Thumbnail for Facebook
vi_VN: Hình thu nhỏ cho Facebook

en: Image displayed when your page is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
vi_VN: Hình ảnh được hiển thị khi trang của bạn được chia sẻ trên Facebook và các mạng xã hội khác. Sử dụng hình ảnh có kích thước ít nhất 1200 x 630 pixel để hiển thị tốt nhất trên thiết bị có độ phân giải cao.

en: Homepage Link
vi_VN: Liên kết trang chủ

en: Rewrite Titles
vi_VN: Viết lại tiêu đề

note: translators: API error
en: <strong>API Error:</strong> %s
vi_VN: <strong>Lỗi API:</strong> %s

en: Sorry, field is empty which is not allowed.
vi_VN: Xin lỗi, trường trống là không được phép.

en: Module state either on or off
vi_VN: Trạng thái module bật hoặc tắt

en: Module slug
vi_VN: Tên module

en: Your current theme doesn't support title-tag. Enable this option to rewrite page, post, category, search and archive page titles.
vi_VN: Giao diện hiện tại của bạn không hỗ trợ thẻ tiêu đề. Bật tùy chọn này để viết lại tiêu đề trang, bài viết, danh mục, tìm kiếm và lưu trữ trang.

en: Link to use for homepage (first item) in breadcrumbs.
vi_VN: Liên kết để sử dụng cho trang chủ (mục đầu tiên) trong điều hướng trang.

en: Custom (use shortcode)
vi_VN: Tùy chỉnh (sử dụng mã ngắn)

en: Editor's Rating:
vi_VN: Xếp hạng của biên tập viên:

en: Above & Below Content
vi_VN: Trên & Dưới nội dung

en: Above Content
vi_VN: Trên nội dung

en: Below Content
vi_VN: Dưới nội dung

note: translators: link to general setting screen
en: Your site may not be visible to search engine.
vi_VN: Trang web của bạn có thể không hiển thị với công cụ tìm kiếm.

en: Your site is accessible by search engine.
vi_VN: Trang web của bạn có thể được truy cập bởi công cụ tìm kiếm.

en: Attention: Search Engines can't see your website.
vi_VN: Chú ý: Công cụ tìm kiếm không thể xem trang web của bạn.

note: translators: %1$s link to the reading settings, %2$s closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
vi_VN: Bạn phải %1$sđi tới Cài đặt đọc của bạn%2$s và bỏ chọn hộp cho Khả năng hiển thị của công cụ tìm kiếm.

en: Blog Public
vi_VN: Blog công khai

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
vi_VN: Trang %s

en: Price Valid Until
vi_VN: Giá hợp lệ cho đến khi

en: Is Pillar
vi_VN: Là nội dung trụ cột

en: Performer
vi_VN: Người biểu diễn

en: Not Set
vi_VN: Chưa đặt

en: Time
vi_VN: Thời gian

en: Bulk Editing
vi_VN: Chỉnh sửa hàng loạt

note: translators: post type name
en: Description for %s archive pages.
vi_VN: Mô tả cho các trang lưu trữ %s.

note: translators: numeric app ID link
en: Enter %s. Alternatively, you can enter a user ID above.
vi_VN: Nhập %s. Ngoài ra, bạn có thể nhập ID người dùng ở trên.

note: translators: numeric user ID link
en: Enter %s. Use a comma to separate multiple IDs. Alternatively, you can enter an app ID below.
vi_VN: Nhập %s. Sử dụng dấu phẩy để phân tách nhiều ID. Ngoài ra, bạn có thể nhập ID ứng dụng bên dưới.

en: Facebook Admin
vi_VN: Quản trị viên Facebook

en: Facebook App
vi_VN: Ứng dụng Facebook

en: Facebook Authorship
vi_VN: Quyền tác giả trên Facebook

en: Facebook Page URL
vi_VN: URL trang Facebook

en: Facebook Secret
vi_VN: Bí mật Facebook

en: Link Suggestion Titles
vi_VN: Tiêu đề đề xuất liên kết

en: Primary Taxonomy
vi_VN: Phân loại chính

en: Read Only
vi_VN: Chỉ đọc

note: translators: post type name
en: Title for %s archive pages.
vi_VN: Tiêu đề cho các trang lưu trữ %s.

en: Titles
vi_VN: Tiêu đề

en: Twitter Username
vi_VN: Tên người dùng Twitter

note: translators: PHP Version
en: Rank Math requires PHP version %s or above. Please update PHP to run this plugin.
vi_VN: Rank Math yêu cầu PHP phiên bản %s trở lên. Vui lòng cập nhật PHP để chạy plugin này.

en: Error: Nonce verification failed
vi_VN: Lỗi: Xác minh Nonce không thành công

en: Remove Snippet Data
vi_VN: Xóa dữ liệu đoạn trích

en: Add the SEO Controls for the term editor screen to customize SEO options for individual terms in this taxonomy.
vi_VN: Thêm Bộ điều khiển SEO cho màn hình trình chỉnh sửa thuật ngữ để tùy chỉnh các tùy chọn SEO cho các thuật ngữ riêng lẻ trong phân loại này.

note: translators: taxonomy name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for %s archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
vi_VN: Chọn meta robot tùy chỉnh, chẳng hạn như <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, v.v. cho các trang lưu trữ %s. Nếu không, meta mặc định sẽ được sử dụng, như được đặt trong tab Meta chung.

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Robots Meta
vi_VN: Meta Robot kho lưu trữ %s

note: translators: taxonomy name
en: Description for %s archives
vi_VN: Mô tả cho kho lưu trữ %s

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Descriptions
vi_VN: Mô tả kho lưu trữ %s

note: translators: taxonomy name
en: Title tag for %s archives
vi_VN: Thẻ tiêu đề cho kho lưu trữ %s

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Titles
vi_VN: Tiêu đề kho lưu trữ %s

note: translators: Learn more link
en: Enter alphanumeric secret ID. %s.
vi_VN: Nhập ID bí mật chữ và số. %s.

en: Insert personal Facebook profile URL to show Facebook Authorship when your articles are being shared on Facebook. eg:
vi_VN: Chèn URL hồ sơ Facebook cá nhân để hiển thị quyền tác giả trên Facebook khi bài viết của bạn được chia sẻ trên Facebook. ví dụ:

en: Enter your complete Facebook page URL here. eg:
vi_VN: Nhập URL trang Facebook đầy đủ của bạn tại đây. ví dụ:

note: translators: post type name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for single %s pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
vi_VN: Chọn meta robot tùy chỉnh, chẳng hạn như <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, v.v. cho các trang %s đơn lẻ. Nếu không, meta mặc định sẽ được sử dụng, như được đặt trong tab Meta chung.

note: translators: post type name
en: %s Robots Meta
vi_VN: Meta Robot %s

note: translators: post type name
en: %s Archive Description
vi_VN: Mô tả kho lưu trữ %s

note: translators: post type name
en: %s Archive Title
vi_VN: Tiêu đề kho lưu trữ %s

note: translators: post type name
en: Single %s Description
vi_VN: Mô tả %s đơn lẻ

note: translators: post type name
en: Single %s Title
vi_VN: Tiêu đề %s đơn lẻ

en: Noindex Password Protected Pages
vi_VN: Không lập chỉ mục các trang được bảo vệ bằng mật khẩu

en: Prevent all paginated pages from getting indexed by search engines.
vi_VN: Ngăn tất cả các trang được phân trang khỏi bị lập chỉ mục bởi các công cụ tìm kiếm.

en: Prevent search results pages from getting indexed by search engines. Search results could be considered to be thin content and prone to duplicate content issues.
vi_VN: Ngăn các trang kết quả tìm kiếm khỏi bị lập chỉ mục bởi các công cụ tìm kiếm. Kết quả tìm kiếm có thể được coi là nội dung mỏng và dễ gặp phải các vấn đề nội dung trùng lặp.

en: Noindex Search Results
vi_VN: Không lập chỉ mục kết quả tìm kiếm

note: translators: taxonomy name
en: Remove schema data from %s.
vi_VN: Xóa dữ liệu schema khỏi %s.

en: Enter the Twitter username of the author to add <code>twitter:creator</code> tag to posts. eg: <code>RankMathSEO</code>
vi_VN: Nhập tên người dùng Twitter của tác giả để thêm thẻ <code>twitter:creator</code> vào bài viết. ví dụ: <code>RankMathSEO</code>

en: Add bulk editing columns to the post listing screen.
vi_VN: Thêm cột chỉnh sửa hàng loạt vào màn hình danh sách bài viết.

note: translators: post type name
en: Default description for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
vi_VN: Mô tả mặc định cho các trang %s đơn lẻ. Điều này có thể được thay đổi trên cơ sở mỗi bài viết trên màn hình trình chỉnh sửa bài viết.

note: translators: post type name
en: Default title tag for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
vi_VN: Thẻ tiêu đề mặc định cho các trang %s đơn lẻ. Điều này có thể được thay đổi trên cơ sở mỗi bài viết trên màn hình chỉnh sửa bài viết.

en: Prevent password protected pages & posts from getting indexed by search engines.
vi_VN: Ngăn các trang và bài viết được bảo vệ bằng mật khẩu khỏi bị lập chỉ mục bởi các công cụ tìm kiếm.

en: Use the Focus Keyword as the default text for the links instead of the post titles.
vi_VN: Sử dụng từ khoá chính làm văn bản mặc định cho các liên kết thay vì tiêu đề bài viết.

en: Add SEO controls for the editor screen to customize SEO options for posts in this post type.
vi_VN: Thêm bộ điều khiển SEO cho màn hình trình chỉnh sửa để tùy chỉnh các tùy chọn SEO cho bài viết trong loại nội dung này.

en: Enable Link Suggestions meta box for this post type, along with the Pillar Content feature.
vi_VN: Bật hộp meta đề xuất liên kết cho loại nội dung này, cùng với tính năng nội dung cốt lõi.

en: 404 label
vi_VN: Nhãn 404

en: 404 + Redirection
vi_VN: 404 + Chuyển hướng

en: 301 Permanent Move
vi_VN: 301 Di chuyển vĩnh viễn

en: 307 Temporary Redirect
vi_VN: 307 Chuyển hướng tạm thời

en: Access Time
vi_VN: Thời gian truy cập

en: Add number
vi_VN: Thêm số

en: Add time
vi_VN: Thêm thời gian

en: Advanced Options
vi_VN: Tùy chọn nâng cao

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Getting Started
vi_VN: Bắt đầu

en: Organization
vi_VN: Tổ chức

en: Product Support
vi_VN: Hỗ trợ sản phẩm

en: Share
vi_VN: Chia sẻ

en: Restore
vi_VN: Khôi phục

en: Redirections
vi_VN: Chuyển hướng

en: Operating System
vi_VN: Hệ điều hành

en: Include Images
vi_VN: Bao gồm hình ảnh

en: Article Type
vi_VN: Loại bài viết

en: Product
vi_VN: Sản phẩm

en: Learn more about Redirections.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về Chuyển hướng.

en: Ready
vi_VN: Sẵn sàng

en: Optimization
vi_VN: Tối ưu hóa

en: Requirements
vi_VN: Yêu cầu

en: Your site is ready!
vi_VN: Trang web của bạn đã sẵn sàng!

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

note: translators: Link to How to Setup Google Search Console KB article
en: Read more about it here.
vi_VN: Đọc thêm về nó ở đây.

note: translators: Search query term translators: placeholder
en: Results for %s
vi_VN: Kết quả cho %s

note: translators: Archive title translators: placeholder
en: Archives for %s
vi_VN: Lưu trữ cho %s

en: Facebook Debugger
vi_VN: Trình gỡ lỗi Facebook

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Date Published
vi_VN: Ngày xuất bản

en: Mark this page
vi_VN: Đánh dấu trang này

en: SEO Settings for Search Page
vi_VN: Cài đặt SEO cho Trang Tìm kiếm

note: translators: Link to kb article translators: Link to social setting KB article translators: Link to How to Optimization KB article
en: Learn More
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Hours:
vi_VN: Giờ:

en: Music
vi_VN: Âm nhạc

en: Customer Service
vi_VN: Dịch vụ khách hàng

en: Billing Support
vi_VN: Hỗ trợ thanh toán

en: Sales
vi_VN: Bán hàng

en: Emergency
vi_VN: Khẩn cấp

en: AMP plugin
vi_VN: Plugin AMP

en: Custom field value.
vi_VN: Giá trị trường tùy chỉnh.

en: Custom field value
vi_VN: Giá trị trường tùy chỉnh

en: Page
vi_VN: Trang

en: Page Number
vi_VN: Số trang

en: Current page number
vi_VN: Số trang hiện tại

en: Max pages number
vi_VN: Số trang tối đa

en: Author ID
vi_VN: ID tác giả

en: Author Description
vi_VN: Mô tả tác giả

en: example search
vi_VN: tìm kiếm ví dụ

en: Title of the site
vi_VN: Tiêu đề của trang web

en: Description of the site
vi_VN: Mô tả của trang web

en: Current Day
vi_VN: Ngày hiện tại

en: Modified date with custom formatting pattern.
vi_VN: Ngày sửa đổi với mẫu định dạng tùy chỉnh.

en: Tags (advanced)
vi_VN: Thẻ (nâng cao)

en: Current term description
vi_VN: Mô tả thuật ngữ hiện tại

en: Import data like category, tag, and CPT meta data from SEO.
vi_VN: Nhập dữ liệu như danh mục, thẻ và dữ liệu meta CPT từ SEO.

en: Understand all the capabilities of Rank Math
vi_VN: Hiểu tất cả các khả năng của Rank Math

en: Ticket Support
vi_VN: Hỗ trợ vé

note: Translators: placeholder is the KB link.
en: Learn more.
vi_VN: Tìm hiểu thêm.

en: The 404 error log is empty.
vi_VN: Nhật ký lỗi 404 trống.

en: Total Impressions
vi_VN: Tổng số lần hiển thị

en: Total Clicks
vi_VN: Tổng số lần nhấp

en: Total Keywords
vi_VN: Tổng số từ khóa

en: Average Position
vi_VN: Vị trí trung bình

en: Images
vi_VN: Hình ảnh

en: Title attribute format
vi_VN: Định dạng thuộc tính tiêu đề

en: Internal Links
vi_VN: Liên kết nội bộ

en: Please add at least one valid source URL.
vi_VN: Vui lòng thêm ít nhất một URL nguồn hợp lệ.

en: Export to .htaccess
vi_VN: Xuất sang .htaccess

en: Export to Nginx config file
vi_VN: Xuất sang tệp cấu hình Nginx

note: translators: source pattern
en: Invalid regex pattern: %s
vi_VN: Mẫu regex không hợp lệ: %s

en: Redirect the current URL
vi_VN: Chuyển hướng URL hiện tại

en: No redirections found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy chuyển hướng nào trong Thùng rác.

en: Hide details
vi_VN: Ẩn chi tiết

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: From
vi_VN: Từ

en: Inactive
vi_VN: Không hoạt động

en: Edit robots.txt
vi_VN: Chỉnh sửa robots.txt

en: On-Page Analysis
vi_VN: Phân tích trên trang

en: Opening Hours
vi_VN: Giờ mở cửa

en: Opening Time
vi_VN: Thời gian mở cửa

en: Closing Time
vi_VN: Thời gian đóng cửa

en: Failed
vi_VN: Thất bại

en: Warning
vi_VN: Cảnh báo

en: Info
vi_VN: Thông tin

en: Google Search Console has been linked.
vi_VN: Google Search Console đã được liên kết.

en: You have not linked Google Search Console yet.
vi_VN: Bạn chưa liên kết Google Search Console.

en: Your site has one or more sitemaps.
vi_VN: Trang web của bạn có một hoặc nhiều sơ đồ trang web.

en: Taxonomies:
vi_VN: Phân loại:

en: Name
vi_VN: Tên

en: Product's price of the current product
vi_VN: Giá sản phẩm của sản phẩm hiện tại

en: Homepage label
vi_VN: Nhãn trang chủ

en: Format the label used for archive pages.
vi_VN: Định dạng nhãn được sử dụng cho các trang lưu trữ.

en: Format the label used for search results pages.
vi_VN: Định dạng nhãn được sử dụng cho các trang kết quả tìm kiếm.

en: If category is a child category, show all ancestor categories.
vi_VN: Nếu danh mục là danh mục con, hãy hiển thị tất cả các danh mục tổ tiên.

en: .htaccess file not found.
vi_VN: Không tìm thấy tệp .htaccess.

en: Nofollow Domains
vi_VN: Tên miền Nofollow

en: Available variables
vi_VN: Các biến có sẵn

en: Yandex Verification ID
vi_VN: ID xác minh Yandex

note: translators: Yandex webmaster link
en: Yandex.Webmaster Page
vi_VN: Trang Yandex.Webmaster

en: Pinterest Verification ID
vi_VN: ID xác minh Pinterest

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Pinterest Account
vi_VN: Tài khoản Pinterest

en: Author Base
vi_VN: Cơ sở tác giả

en: Homepage title tag.
vi_VN: Thẻ tiêu đề trang chủ.

en: Homepage Title for Facebook
vi_VN: Tiêu đề trang chủ cho Facebook

en: Title of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
vi_VN: Tiêu đề trang web của bạn khi được chia sẻ trên Facebook, Twitter và các mạng xã hội khác.

en: Homepage Description for Facebook
vi_VN: Mô tả trang chủ cho Facebook

en: Description of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
vi_VN: Mô tả trang web của bạn khi được chia sẻ trên Facebook, Twitter và các mạng xã hội khác.

en: Homepage Thumbnail for Facebook
vi_VN: Hình thu nhỏ trang chủ cho Facebook

en: Title tag on search results page.
vi_VN: Thẻ tiêu đề trên trang kết quả tìm kiếm.

en: Headline
vi_VN: Tiêu đề

en: Titles &amp; Metas
vi_VN: Tiêu đề &amp; Metas

note: translators: php version
en: Your PHP Version: %s
vi_VN: Phiên bản PHP của bạn: %s

en: You can search items using the search form at the top.
vi_VN: Bạn có thể tìm kiếm các mục bằng cách sử dụng biểu mẫu tìm kiếm ở trên cùng.

en: Mode
vi_VN: Chế độ

en: Simple
vi_VN: Đơn giản

en: Phone
vi_VN: Điện thoại

en: Opening Hours Format
vi_VN: Định dạng giờ mở cửa

en: Phone Number
vi_VN: Số điện thoại

en: Geo Coordinates
vi_VN: Tọa độ địa lý

en: Continue redirecting
vi_VN: Tiếp tục chuyển hướng

en: Manage This Redirection
vi_VN: Quản lý chuyển hướng này

en: Fallback Behavior
vi_VN: Hành vi dự phòng

en: Default 404
vi_VN: Mặc định 404

en: Course Provider
vi_VN: Nhà cung cấp khóa học

en: Venue URL
vi_VN: URL địa điểm

en: Ticket URL
vi_VN: URL vé

en: Date Posted
vi_VN: Ngày đăng

en: Product Brand
vi_VN: Thương hiệu sản phẩm

en: Product Price
vi_VN: Giá sản phẩm

en: Cuisine
vi_VN: Ẩm thực

en: Preparation Time
vi_VN: Thời gian chuẩn bị

en: Total Time
vi_VN: Tổng thời gian

en: Selected page: %s
vi_VN: Trang đã chọn: %s

en: Change URL
vi_VN: Thay đổi URL

en: Complete
vi_VN: Hoàn thành

en: Warnings
vi_VN: Cảnh báo

en: Max number of links on each sitemap page.
vi_VN: Số lượng liên kết tối đa trên mỗi trang sơ đồ trang web.

en: Select Page
vi_VN: Chọn trang

en: Currency
vi_VN: Tiền tệ

en: Gender
vi_VN: Giới tính

en: &raquo; Redirect this page
vi_VN: »Chuyển hướng trang này

en: 451 Content Unavailable for Legal Reasons
vi_VN: 451 Nội dung không khả dụng vì lý do pháp lý

en: Add missing ALT attributes
vi_VN: Thêm các thuộc tính ALT bị thiếu

en: Add missing TITLE attributes
vi_VN: Thêm các thuộc tính TITLE bị thiếu

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: Address Format
vi_VN: Định dạng địa chỉ

en: Analysing Page&hellip;
vi_VN: Đang phân tích trang…

en: Analysing Website&hellip;
vi_VN: Đang phân tích trang web…

en: Analyze this Page
vi_VN: Phân tích trang này

en: Archive Format
vi_VN: Định dạng lưu trữ

en: Author Archives
vi_VN: Lưu trữ tác giả

en: Baggage Tracking
vi_VN: Theo dõi hành lý

en: Bill Payment
vi_VN: Thanh toán hóa đơn

en: Book
vi_VN: Sách

en: Categories (advanced)
vi_VN: Danh mục (nâng cao)

en: Choose the panels to export.
vi_VN: Chọn các bảng để xuất.

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
vi_VN: Chọn xem trang web đại diện cho một người hay một tổ chức.

en: Clean
vi_VN: Dọn dẹp

en: Create and edit redirections
vi_VN: Tạo và chỉnh sửa chuyển hướng

en: Credit Card Support
vi_VN: Hỗ trợ thẻ tín dụng

en: Current term name
vi_VN: Tên thuật ngữ hiện tại

en: Current Time (advanced)
vi_VN: Giờ hiện tại (nâng cao)

en: Custom Field (advanced)
vi_VN: Trường tùy chỉnh (nâng cao)

en: Custom Redirection
vi_VN: Chuyển hướng tùy chỉnh

note: translators: number of rows
en: Data Rows: %s
vi_VN: Hàng dữ liệu: %s

en: Date Archive Title
vi_VN: Tiêu đề lưu trữ ngày

en: Date Modified
vi_VN: Ngày sửa đổi

en: Date Modified (advanced)
vi_VN: Ngày sửa đổi (nâng cao)

en: Date Published (advanced)
vi_VN: Ngày xuất bản (nâng cao)

en: Deactivate
vi_VN: Hủy kích hoạt

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu

en: Edit .htaccess
vi_VN: Chỉnh sửa .htaccess

en: Edit Homepage SEO Settings
vi_VN: Chỉnh sửa Cài đặt SEO Trang chủ

en: Edit SEO settings for the search results page
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt SEO cho trang kết quả tìm kiếm

en: Edit SEO settings for this archive page
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt SEO cho trang lưu trữ này

en: Enabled
vi_VN: Đã bật

en: Event Status
vi_VN: Trạng thái sự kiện

en: Event Type
vi_VN: Loại sự kiện

en: Exact
vi_VN: Chính xác

en: Example Tag 1 | Example Tag 2
vi_VN: Thẻ ví dụ 1 | Thẻ ví dụ 2

en: Example Tag 1, Example Tag 2
vi_VN: Thẻ ví dụ 1, Thẻ ví dụ 2

en: Exclude Users
vi_VN: Loại trừ người dùng

en: Export Settings
vi_VN: Xuất Cài đặt

en: External Tools
vi_VN: Công cụ bên ngoài

en: Facebook Sharing Debugger
vi_VN: Trình gỡ lỗi chia sẻ Facebook

en: File Name
vi_VN: Tên tệp

en: File Name of the attachment
vi_VN: Tên tệp của tệp đính kèm

en: GIF icon
vi_VN: Biểu tượng GIF

en: Hide Taxonomy Name
vi_VN: Ẩn tên phân loại

en: Hits
vi_VN: Lượt truy cập

en: Homepage
vi_VN: Trang chủ

en: Homepage Meta Description
vi_VN: Mô tả Meta Trang chủ

en: Homepage Title
vi_VN: Tiêu đề trang chủ

en: How to Make Your Posts Pass All the Tests
vi_VN: Cách làm cho bài viết của bạn vượt qua tất cả các bài kiểm tra

en: I understand the risks and I want to edit the file
vi_VN: Tôi hiểu những rủi ro và tôi muốn chỉnh sửa tệp

en: Image Custom Fields
vi_VN: Trường tùy chỉnh hình ảnh

en: Import Redirections
vi_VN: Nhập chuyển hướng

en: Import settings by locating settings file and clicking "Import settings".
vi_VN: Nhập cài đặt bằng cách định vị tệp cài đặt và nhấp vào "Nhập cài đặt".

note: translators: total
en: Imported %s redirections.
vi_VN: Đã nhập %s chuyển hướng.

en: Incoming Links
vi_VN: Liên kết đến

en: Job Posting
vi_VN: Đăng tuyển dụng

en: Keywords
vi_VN: Từ khóa

note: translators: Link to kb article translators: Link to KB article translators: Redirection page url translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree translators: Learn more link. translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Learn more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Less
vi_VN: Ít hơn

en: Let us know a few things about your site&hellip;
vi_VN: Hãy cho chúng tôi biết một vài điều về trang web của bạn…

en: Link Builder
vi_VN: Trình tạo liên kết

en: Links
vi_VN: Liên kết

en: Log Limit
vi_VN: Giới hạn nhật ký

en: Manage All Redirections
vi_VN: Quản lý tất cả chuyển hướng

en: Manage Redirections
vi_VN: Quản lý chuyển hướng

en: Max Pages
vi_VN: Số trang tối đa

en: More
vi_VN: Hơn

en: More information
vi_VN: Thêm thông tin

en: Next steps&hellip;
vi_VN: Bước tiếp theo…

en: No valid action found.
vi_VN: Không tìm thấy hành động hợp lệ.

en: Nofollow Image File Links
vi_VN: Liên kết tệp hình ảnh Nofollow

en: On-Page Advanced Settings
vi_VN: Cài đặt nâng cao trên trang

en: On-Page General Settings
vi_VN: Cài đặt chung trên trang

en: Others
vi_VN: Khác

en: Page not found
vi_VN: Không tìm thấy trang

en: Person or Company
vi_VN: Cá nhân hoặc Công ty

en: Please select a file to import.
vi_VN: Vui lòng chọn một tệp để nhập.

en: Post Author
vi_VN: Tác giả bài viết

en: Price Range
vi_VN: Phạm vi giá

en: Proceed to Settings
vi_VN: Tiếp tục đến Cài đặt

en: Product In-Stock
vi_VN: Sản phẩm còn hàng

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Sản phẩm được gắn thẻ “ %s”

en: Publish date with custom formatting pattern.
vi_VN: Ngày xuất bản với mẫu định dạng tùy chỉnh.

en: Recipe Instructions
vi_VN: Hướng dẫn công thức

en: Recipe Video Description
vi_VN: Mô tả video công thức

en: Recipe Video Name
vi_VN: Tên video công thức

en: Recipe Yield
vi_VN: Năng suất công thức

en: Redirect
vi_VN: Chuyển hướng

en: Redirect Attachments
vi_VN: Chuyển hướng tệp đính kèm

en: Redirection Count
vi_VN: Số lượng chuyển hướng

en: Redirection Debugger
vi_VN: Trình gỡ lỗi chuyển hướng

en: Redirection Hits
vi_VN: Lượt truy cập chuyển hướng

note: translators: Redirection page url
en: Redirection Manager
vi_VN: Trình quản lý chuyển hướng

en: Redirection Settings
vi_VN: Cài đặt chuyển hướng

en: Redirection successfully deleted.
vi_VN: Đã xóa chuyển hướng thành công.

en: Redirection successfully restored.
vi_VN: Đã khôi phục chuyển hướng thành công.

en: Redirection Type
vi_VN: Loại chuyển hướng

en: Redirections can be exported to your .htaccess file for faster redirections, in SEO > Settings > Import/Export.
vi_VN: Chuyển hướng có thể được xuất sang tệp .htaccess của bạn để chuyển hướng nhanh hơn, trong SEO> Cài đặt> Nhập / Xuất.

en: Redirections Manager
vi_VN: Trình quản lý chuyển hướng

note: translators: link to plugin setting screen
en: Register at Google Search Console and verificate your site by adding the code to <a href="%1$s">Settings &gt; Verificate Tools</a>, then navigate to <a href="%2$s">Settings &gt; Search Console</a> to authenticate and link your site.
vi_VN: Đăng ký tại Google Search Console và xác minh trang web của bạn bằng cách thêm mã vào <a href="%1$s">Cài đặt&gt; Công cụ xác minh</a> , sau đó điều hướng đến <a href="%2$s">Cài đặt&gt; Search Console</a> để xác thực và liên kết trang web của bạn.

en: Remove category base
vi_VN: Xóa cơ sở danh mục

en: Remove Generator Tag
vi_VN: Xóa thẻ trình tạo

en: Remove prefix from category URL.
vi_VN: Xóa tiền tố khỏi URL danh mục.

en: Remove WooCommerce generator tag from the source code.
vi_VN: Xóa thẻ trình tạo WooCommerce khỏi mã nguồn.

en: RSS After Content
vi_VN: RSS sau nội dung

en: RSS Before Content
vi_VN: RSS trước nội dung

en: Saturday
vi_VN: Thứ bảy

en: Screen Content
vi_VN: Nội dung màn hình

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

note: translators: Google Search Console Link
en: Search Console Verification Page
vi_VN: Trang xác minh Search Console

en: Search Query
vi_VN: Truy vấn tìm kiếm

en: Search Results Format
vi_VN: Định dạng kết quả tìm kiếm

en: Search Results Title
vi_VN: Tiêu đề kết quả tìm kiếm

en: SEO Score
vi_VN: Điểm SEO

en: SEO Settings
vi_VN: Cài đặt SEO

note: translators: Post Type Singular Name translators: Taxonomy Singular Name
en: SEO Settings for %s
vi_VN: Cài đặt SEO cho %s

en: SEO Titles &amp; Meta
vi_VN: Tiêu đề &amp; Meta SEO

en: SEO Tweaks
vi_VN: Tinh chỉnh SEO

en: Settings import failed.
vi_VN: Nhập cài đặt không thành công.

en: Setup Tutorial
vi_VN: Hướng dẫn thiết lập

en: Show Category(s)
vi_VN: Hiển thị (các) danh mục

en: Show Homepage Link
vi_VN: Hiển thị liên kết trang chủ

en: Site Description
vi_VN: Mô tả trang web

en: Site Title
vi_VN: Tiêu đề trang web

en: Sitemap
vi_VN: Sơ đồ trang web

note: translators: Post Type Sitemap Url translators: Taxonomy Sitemap Url
en: Sitemap URL: %s
vi_VN: URL sơ đồ trang web: %s

note: translators: database size
en: Size: %s
vi_VN: Kích thước: %s

en: Skip Step
vi_VN: Bỏ qua bước

en: Software Application
vi_VN: Ứng dụng phần mềm

en: Start Date
vi_VN: Ngày bắt đầu

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Stock Inventory
vi_VN: Hàng tồn kho

en: Stop Redirection
vi_VN: Dừng chuyển hướng

en: Summary Card
vi_VN: Thẻ tóm tắt

en: Technical Support
vi_VN: Hỗ trợ kỹ thuật

en: Term Description
vi_VN: Mô tả thuật ngữ

en: The Simple mode only logs URI and access time, while the Advanced mode creates detailed logs including additional information such as the Referer URL.
vi_VN: Chế độ Đơn giản chỉ ghi nhật ký URI và thời gian truy cập, trong khi chế độ Nâng cao tạo nhật ký chi tiết bao gồm thông tin bổ sung như URL giới thiệu.

en: There is no backup.
vi_VN: Không có bản sao lưu.

en: This looks nice for readers - and it gets your keywords into the URL (keywords in the URL is a ranking factor).
vi_VN: Điều này trông đẹp mắt đối với người đọc - và nó đưa từ khóa của bạn vào URL (từ khóa trong URL là một yếu tố xếp hạng).

en: Thursday
vi_VN: Thứ năm

en: Time format used in the contact shortcode.
vi_VN: Định dạng thời gian được sử dụng trong mã ngắn liên hệ.

en: Tuesday
vi_VN: Thứ ba

en: Twitter Card Type
vi_VN: Loại thẻ Twitter

en: Unpublish when expired
vi_VN: Hủy xuất bản khi hết hạn

en: View Redirection
vi_VN: Xem chuyển hướng

en: XML Sitemaps help search engines index your website&#039;s content more effectively.
vi_VN: Sơ đồ trang web XML giúp các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục nội dung trang web của bạn hiệu quả hơn.

en: You are not authorized to perform this action.
vi_VN: Bạn không được phép thực hiện hành động này.

en: You can also redirect or delete multiple items at once. Selecting multiple items to redirect allows you to redirect them to a single URL.
vi_VN: Bạn cũng có thể chuyển hướng hoặc xóa nhiều mục cùng một lúc. Việc chọn nhiều mục để chuyển hướng cho phép bạn chuyển hướng chúng đến một URL duy nhất.

en: You can hide/display columns based on your needs.
vi_VN: Bạn có thể ẩn / hiển thị các cột dựa trên nhu cầu của mình.

en: You can import SEO settings from the following plugins:
vi_VN: Bạn có thể nhập cài đặt SEO từ các plugin sau:

en: You can import settings in the next step.
vi_VN: Bạn có thể nhập cài đặt trong bước tiếp theo.

en: Your site is now optimized.
vi_VN: Trang web của bạn hiện đã được tối ưu hóa.

en: Restaurant
vi_VN: Nhà hàng

en: Friday
vi_VN: Thứ sáu

en: Address:
vi_VN: Địa chỉ:

en: Add
vi_VN: Thêm

en: All
vi_VN: Tất cả

en: Address
vi_VN: Địa chỉ

en: 404 Title
vi_VN: Tiêu đề 404

en: About Page
vi_VN: Trang giới thiệu

en: Rank Math is compatible with your PHP version but we recommend updating to PHP 7.4 for increased speed and security.
vi_VN: Rank Math tương thích với phiên bản PHP của bạn nhưng chúng tôi khuyên bạn nên cập nhật lên PHP 7.4 để tăng tốc độ và bảo mật.

en: This plugin is compatible with your PHP version but we recommend updating to PHP 7.4 for increased speed and security.
vi_VN: Plugin này tương thích với phiên bản PHP của bạn nhưng chúng tôi khuyên bạn nên cập nhật lên PHP 7.4 để tăng tốc độ và bảo mật.

en: Contents are locked because a robots.txt file is present in the root folder.
vi_VN: Nội dung bị khóa vì tệp robots.txt có trong thư mục gốc.

en: Items
vi_VN: Mục

en: Not found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Response Code
vi_VN: Mã phản hồi

en: Pages
vi_VN: Trang

en: SEO by Rank Math
vi_VN: SEO bởi Rank Math

en: Service
vi_VN: Dịch vụ

en: Recommended: PHP 7.4 or later
vi_VN: Khuyến nghị: PHP 7.4 trở lên

en: Post Formats
vi_VN: Định dạng bài viết

en: Authors
vi_VN: Tác giả

en: Import
vi_VN: Nhập

en: Author Archive Title
vi_VN: Tiêu đề lưu trữ tác giả

en: Date Archive Description
vi_VN: Mô tả lưu trữ ngày

en: Author Archive Description
vi_VN: Mô tả lưu trữ tác giả

en: Images in Sitemaps
vi_VN: Hình ảnh trong sơ đồ trang web

en: Default
vi_VN: Mặc định

note: translators: php version
en: Your PHP Version: %s | Recommended version: 7.4 | Minimal required: 7.2
vi_VN: Phiên bản PHP của bạn: %s | Phiên bản được đề xuất: 7.4 | Yêu cầu tối thiểu: 7.2

en: Title tag on 404 Not Found error page.
vi_VN: Thẻ tiêu đề trên trang lỗi 404 Không tìm thấy.

en: Date archive description.
vi_VN: Mô tả lưu trữ ngày.

en: Title tag on day/month/year based archives.
vi_VN: Thẻ tiêu đề trên các kho lưu trữ dựa trên ngày/tháng/năm.

en: Date Archives
vi_VN: Lưu trữ ngày

en: Image displayed when your homepage is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
vi_VN: Hình ảnh được hiển thị khi trang chủ của bạn được chia sẻ trên Facebook và các mạng xã hội khác. Sử dụng hình ảnh có kích thước ít nhất 1200 x 630 pixel để hiển thị tốt nhất trên các thiết bị có độ phân giải cao.

en: Custom values for robots meta tag on homepage.
vi_VN: Giá trị tùy chỉnh cho thẻ meta robots trên trang chủ.

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Select custom robots meta for homepage, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
vi_VN: Chọn meta robots tùy chỉnh cho trang chủ, chẳng hạn như <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, v.v. Nếu không, meta mặc định sẽ được sử dụng, như được đặt trong tab Meta toàn cầu.

en: Homepage meta description.
vi_VN: Mô tả meta trang chủ.

en: OpenGraph Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ OpenGraph

en: Capitalize Titles
vi_VN: Viết hoa tiêu đề

en: You can use the separator character in titles by inserting <code>%separator%</code> or <code>%sep%</code> in the title fields.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng ký tự phân cách trong tiêu đề bằng cách chèn <code>%separator%</code> hoặc <code>%sep%</code> vào các trường tiêu đề.

en: Add SEO Controls for user profile pages. Access to the Meta Box can be fine tuned with code, using a special filter hook.
vi_VN: Thêm Kiểm soát SEO cho các trang hồ sơ người dùng. Quyền truy cập vào Hộp Meta có thể được tinh chỉnh bằng mã, sử dụng hook bộ lọc đặc biệt.

en: Author archive meta description. SEO options for specific author archives can be set with the meta box in the user profiles.
vi_VN: Mô tả meta kho lưu trữ tác giả. Tùy chọn SEO cho kho lưu trữ tác giả cụ thể có thể được đặt bằng hộp meta trong hồ sơ người dùng.

en: Title tag on author archives. SEO options for specific authors can be set with the meta box available in the user profiles.
vi_VN: Thẻ tiêu đề trên kho lưu trữ tác giả. Tùy chọn SEO cho các tác giả cụ thể có thể được đặt bằng hộp meta có sẵn trong hồ sơ người dùng.

en: Change the <code>/author/</code> part in author archive URLs.
vi_VN: Thay đổi phần <code>/author/</code> trong URL kho lưu trữ tác giả.

en: Disabled
vi_VN: Đã tắt

note: translators: Norton webmaster link
en: Norton Ownership Verification Page
vi_VN: Trang xác minh quyền sở hữu của Norton

note: translators: Norton webmaster link
en: Enter your Norton Safe Web verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
vi_VN: Nhập mã HTML hoặc ID xác minh Norton Safe Web của bạn. Tìm hiểu cách lấy nó: %s

en: Norton Safe Web Verification ID
vi_VN: ID xác minh Norton Safe Web

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Enter your Pinterest verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
vi_VN: Nhập mã HTML hoặc ID xác minh Pinterest của bạn. Tìm hiểu cách lấy nó: %s

note: translators: Yandex webmaster link
en: Enter your Yandex verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
vi_VN: Nhập mã HTML hoặc ID xác minh Yandex của bạn. Tìm hiểu cách lấy nó: %s

note: translators: Baidu webmaster link
en: Enter your Baidu Webmaster Tools verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
vi_VN: Nhập mã HTML hoặc ID xác minh Công cụ quản trị web Baidu của bạn. Tìm hiểu cách lấy nó: %s

note: translators: Bing webmaster link
en: Bing Webmaster Verification Page
vi_VN: Trang xác minh quản trị web của Bing

note: translators: Bing webmaster link
en: Enter your Bing Webmaster Tools verification HTML code or ID. Get it here: %s
vi_VN: Nhập mã HTML hoặc ID xác minh Công cụ quản trị web Bing của bạn. Lấy nó ở đây: %s

note: translators: Google Search Console Link
en: Enter your Google Search Console verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
vi_VN: Nhập mã HTML hoặc ID xác minh Google Search Console của bạn. Tìm hiểu cách lấy nó: %s

en: Featured image of the article.
vi_VN: Hình ảnh nổi bật của bài viết.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
vi_VN: Liên kết đến trang web của bạn, với tên và mô tả trang web của bạn làm văn bản neo.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
vi_VN: Liên kết đến trang web của bạn, với tên trang web của bạn làm văn bản neo.

en: Variable
vi_VN: Biến

en: The <code>nofollow</code> attribute <strong>will not be added</strong> for the link if target domain is in this list. Add one per line.
vi_VN: Thuộc tính <code>nofollow</code> <strong>sẽ không được thêm vào</strong> cho liên kết nếu tên miền đích nằm trong danh sách này. Thêm một tên miền mỗi dòng.

en: Nofollow Exclude Domains
vi_VN: Tên miền loại trừ Nofollow

en: Only add <code>nofollow</code> attribute for the link if target domain is in this list. Add one per line. Leave empty to apply nofollow for <strong>ALL</strong> external domains.
vi_VN: Chỉ thêm thuộc tính <code>nofollow</code> cho liên kết nếu tên miền đích nằm trong danh sách này. Thêm một tên miền mỗi dòng. Để trống để áp dụng nofollow cho <strong>TẤT CẢ</strong> các tên miền bên ngoài.

note: translators: Link to kb article
en: Why do this?
vi_VN: Tại sao phải làm điều này?

note: translators: Link to kb article
en: Remove /category/ from category archive URLs. %s <br>E.g. <code>example.com/category/my-category/</code> becomes <code>example.com/my-category</code>
vi_VN: Xóa /category/ khỏi URL kho lưu trữ danh mục. %s <br>Ví dụ: <code>example.com/category/my-category/</code> trở thành <code>example.com/my-category</code>

en: Format used for the new <code>title</code> attribute values.
vi_VN: Định dạng được sử dụng cho các giá trị thuộc tính <code>title</code> mới.

en: Add <code>TITLE</code> attribute for all <code>images</code> without a <code>TITLE</code> attribute automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
vi_VN: Tự động thêm thuộc tính <code>TITLE</code> cho tất cả <code>hình ảnh</code> không có thuộc tính <code>TITLE</code>. Thuộc tính được áp dụng động khi nội dung được hiển thị và nội dung được lưu trữ không bị thay đổi.

en: Format used for the new <code>alt</code> attribute values.
vi_VN: Định dạng được sử dụng cho các giá trị thuộc tính <code>alt</code> mới.

en: Alt attribute format
vi_VN: Định dạng thuộc tính Alt

en: Add <code>alt</code> attributes for <code>images</code> without <code>alt</code> attributes automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
vi_VN: Tự động thêm thuộc tính <code>alt</code> cho <code>hình ảnh</code> không có thuộc tính <code>alt</code>. Thuộc tính được áp dụng động khi nội dung được hiển thị và nội dung được lưu trữ không bị thay đổi.

en: Be careful when editing the htaccess file, it is easy to make mistakes and break your site. If that happens, you can restore the file to its state <strong>before the last edit</strong> by replacing the htaccess file with the backup copy created by Rank Math in the same directory (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>) using an FTP client.
vi_VN: Hãy cẩn thận khi chỉnh sửa tệp htaccess, rất dễ mắc lỗi và làm hỏng trang web của bạn. Nếu điều đó xảy ra, bạn có thể khôi phục tệp về trạng thái <strong>trước khi chỉnh sửa lần cuối</strong> bằng cách thay thế tệp htaccess bằng bản sao lưu do Rank Math tạo trong cùng thư mục (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>) bằng cách sử dụng máy khách FTP.

en: .htaccess file is not writable.
vi_VN: Tệp .htaccess không thể ghi.

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /product-category/action-figures/
vi_VN: mặc định: /product-category/accessories/action-figures/ - đã thay đổi: /product-category/action-figures/

en: Remove parent slugs from category URL.
vi_VN: Xóa slug cha mẹ khỏi URL danh mục.

en:  Remove parent slugs
vi_VN:  Xóa slug cha mẹ

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /accessories/action-figures/
vi_VN: mặc định: /product-category/accessories/action-figures/ - đã thay đổi: /accessories/action-figures/

en: Remove base
vi_VN: Xóa cơ sở

en: Product's brand of the current product
vi_VN: Thương hiệu sản phẩm của sản phẩm hiện tại

en: Product's brand.
vi_VN: Thương hiệu sản phẩm.

en: Product's short description of the current product
vi_VN: Mô tả ngắn gọn về sản phẩm hiện tại

en: Product's short description.
vi_VN: Mô tả ngắn gọn về sản phẩm.

en: Product's SKU of the current product
vi_VN: SKU sản phẩm của sản phẩm hiện tại

en: Product's SKU.
vi_VN: SKU sản phẩm.

en: Product's price.
vi_VN: Giá sản phẩm.

en: Include Empty Terms
vi_VN: Bao gồm các thuật ngữ trống

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the XML sitemap.
vi_VN: Bao gồm các trang lưu trữ cho các thuật ngữ của phân loại này trong sơ đồ trang web XML.

en: Include in Sitemap
vi_VN: Bao gồm trong sơ đồ trang web

en: Add term IDs, separated by comma. This option is applied for all taxonomies.
vi_VN: Thêm ID thuật ngữ, được phân tách bằng dấu phẩy. Tùy chọn này được áp dụng cho tất cả các phân loại.

en: Exclude Terms
vi_VN: Loại trừ các thuật ngữ

en: Include Featured Images
vi_VN: Bao gồm hình ảnh nổi bật

en: Links Per Sitemap
vi_VN: Liên kết trên mỗi sơ đồ trang web

en: Add user IDs, separated by commas, to exclude them from the sitemap.
vi_VN: Thêm ID người dùng, cách nhau bằng dấu phẩy, để loại trừ khỏi sơ đồ trang web.

en: Exclude User Roles
vi_VN: Loại trừ vai trò người dùng

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: XML Sitemap %1$s %2$s
vi_VN: Sơ đồ trang web XML %1$s %2$s

note: translators: Taxonomy singular label
en: %s archives
vi_VN: Lưu trữ %s

note: translators: Taxonomy singular label
en: your product %s pages
vi_VN: các trang %s sản phẩm của bạn

en: Please note that this will add the attachment page URLs to the sitemap, not direct image URLs.
vi_VN: Xin lưu ý rằng điều này sẽ thêm URL trang tệp đính kèm vào sơ đồ trang web, không phải URL hình ảnh trực tiếp.

note: translators: Post Type label
en: single %s
vi_VN: %s đơn lẻ

en: your product pages
vi_VN: các trang sản phẩm của bạn

en: attachments
vi_VN: tệp đính kèm

note: translators: Learn more link.
en: Set the sitemap options for author archive pages. %s.
vi_VN: Đặt tùy chọn sơ đồ trang web cho các trang lưu trữ tác giả. %s.

en: This tab contains General settings related to the XML sitemaps.
vi_VN: Tab này chứa các cài đặt chung liên quan đến sơ đồ trang web XML.

en: Start Page Analysis
vi_VN: Bắt đầu phân tích trang

en: No sitemaps found.
vi_VN: Không tìm thấy sơ đồ trang web.

note: translators: post ID count
en: +%d More...
vi_VN: +%d Thêm...

note: translators: post type links
en: There are %s with no focus keyword set.
vi_VN: Có %s không có từ khóa trọng tâm được đặt.

en: Your Site Tagline is set to a custom value.
vi_VN: Khẩu hiệu trang web của bạn được đặt thành giá trị tùy chỉnh.

en: Your Site Tagline is set to the default value <em>Just another WordPress site</em>.
vi_VN: Khẩu hiệu trang web của bạn được đặt thành giá trị mặc định <em>Chỉ là một trang web WordPress khác</em>.

en: If you don't have an XML sitemap, the best option is to install a plugin that creates sitemaps for you. That way you'll know the sitemap will always be up-to-date. Plugins can also automatically ping the search engines when the XML file is updated. The Rank Math WordPress plugin gives you complete control over your site's XML sitemaps. You can control the settings for each page as you write or edit it, and Rank Math will ping Google as soon as you submit your edits. This results in fast crawls and indexing.
vi_VN: Nếu bạn không có sơ đồ trang web XML, tùy chọn tốt nhất là cài đặt plugin tạo sơ đồ trang web cho bạn. Bằng cách đó, bạn sẽ biết sơ đồ trang web luôn được cập nhật. Plugin cũng có thể tự động ping các công cụ tìm kiếm khi tệp XML được cập nhật. Plugin Rank Math WordPress cung cấp cho bạn toàn quyền kiểm soát sơ đồ trang web XML của trang web. Bạn có thể kiểm soát cài đặt cho mỗi trang khi bạn viết hoặc chỉnh sửa nó và Rank Math sẽ ping Google ngay khi bạn gửi chỉnh sửa của mình. Điều này dẫn đến việc thu thập dữ liệu và lập chỉ mục nhanh chóng.

en: XML sitemaps are a special type of text file that tells search engines about the structure of your site. They're a list of all the resources (pages and files) you would like the search engine to index. You can assign different priorities, so certain pages will be crawled first. Before XML sitemaps, search engines were limited to indexing the content they could find by following links. That's still an important feature for search engine spiders, but XML sitemaps have made it easier for content creators and search engines to collaborate.
vi_VN: Sơ đồ trang web XML là một loại tệp văn bản đặc biệt cho các công cụ tìm kiếm biết về cấu trúc trang web của bạn. Chúng là danh sách tất cả các tài nguyên (trang và tệp) mà bạn muốn công cụ tìm kiếm lập chỉ mục. Bạn có thể gán các mức độ ưu tiên khác nhau, vì vậy một số trang nhất định sẽ được thu thập dữ liệu trước. Trước sơ đồ trang web XML, các công cụ tìm kiếm chỉ giới hạn trong việc lập chỉ mục nội dung mà họ có thể tìm thấy bằng cách theo dõi các liên kết. Đó vẫn là một tính năng quan trọng đối với bot công cụ tìm kiếm, nhưng sơ đồ trang web XML đã giúp người tạo nội dung và công cụ tìm kiếm dễ dàng cộng tác hơn.

note: translators: Link to Search Console KB article
en: Read <a href="%1$s" target="_blank">this article</a> for detailed instructions on setting up your Google Webmaster account and getting Rank Math to work with the Google Search Console.
vi_VN: Đọc <a href="%1$s" target="_blank">bài viết này</a> để biết hướng dẫn chi tiết về cách thiết lập tài khoản Google Webmaster của bạn và làm cho Rank Math hoạt động với Google Search Console.

note: translators: link to plugin search console setting screen
en: You can integrate the Google Search Console with Rank math in the <a href="%1$s" target="_blank">Search Console tab</a>. of Rank Math's General Settings menu.
vi_VN: Bạn có thể tích hợp Google Search Console với Rank Math trong <a href="%1$s" target="_blank">tab Search Console</a>. của menu Cài đặt chung của Rank Math.

en: Google's Search Console is a vital source of information concerning your rankings and click-through rates.  Rank Math can import this data, so you don't have to log into your Google account to get the data you need.
vi_VN: Google Search Console là nguồn thông tin quan trọng liên quan đến thứ hạng và tỷ lệ nhấp của bạn.  Rank Math có thể nhập dữ liệu này, vì vậy bạn không cần phải đăng nhập vào tài khoản Google của mình để lấy dữ liệu bạn cần.

en: Of course, if you don't give Rank Math a focus keyword to work with, it can't give you any useful feedback.
vi_VN: Tất nhiên, nếu bạn không cung cấp cho Rank Math một từ khóa trọng tâm để làm việc, nó sẽ không thể cung cấp cho bạn bất kỳ phản hồi hữu ích nào.

en: Rank Math uses these focus keywords to analyze your on-page content.  It can tell if you've done a good job of optimizing your text to rank for these keywords.
vi_VN: Rank Math sử dụng các từ khóa trọng tâm này để phân tích nội dung trên trang của bạn.  Nó có thể cho biết liệu bạn đã làm tốt việc tối ưu hóa văn bản của mình để xếp hạng cho các từ khóa này hay chưa.

en: Focus Keywords
vi_VN: Từ khóa trọng tâm

en: It's not very kind on the eyes, and it does nothing for your site's SEO.  In fact, it can hurt it - Google's bot is quite cautious about crawling pages that look auto-generated.
vi_VN: Nó không đẹp mắt lắm và không làm gì cho SEO của trang web bạn.  Trên thực tế, nó có thể gây hại - bot của Google khá thận trọng trong việc thu thập dữ liệu các trang trông giống như được tạo tự động.

en: The tagline is the second option.  Choose a tagline that summarizes your site in a few words.  The tagline is also a good place to use your main keyword.
vi_VN: Khẩu hiệu là lựa chọn thứ hai.  Chọn một khẩu hiệu tóm tắt trang web của bạn trong một vài từ.  Khẩu hiệu cũng là nơi thích hợp để sử dụng từ khóa chính của bạn.

note: translators: link to general setting screen
en: Changing your tagline is very easy.  Just head on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - General</a> in WordPress's admin menu (on the left), or click on the link in this sentence.
vi_VN: Thay đổi khẩu hiệu của bạn rất dễ dàng.  Chỉ cần truy cập vào <a target="_blank" href="%1$s">Cài đặt - Chung</a> trong menu quản trị của WordPress (bên trái) hoặc nhấp vào liên kết trong câu này.

en: Unfortunately, the standard WordPress tagline is "Just Another WordPress site."  That's pretty sloppy looking, and it does nothing for your SEO.  In fact, it's actually a security risk - it makes it easy for hackers with a WordPress exploit to locate your site with an automated search.
vi_VN: Thật không may, khẩu hiệu WordPress tiêu chuẩn là "Chỉ là một trang web WordPress khác."  Điều đó trông khá cẩu thả và không làm gì cho SEO của bạn.  Trên thực tế, nó thực sự là một rủi ro bảo mật - nó giúp tin tặc dễ dàng khai thác WordPress để định vị trang web của bạn bằng tìm kiếm tự động.

en: Site Tagline
vi_VN: Khẩu hiệu trang web

en: Security
vi_VN: Bảo mật

en: Performance
vi_VN: Hiệu suất

en: Advanced SEO
vi_VN: SEO nâng cao

en: How to fix
vi_VN: Cách khắc phục

en: Failed Tests
vi_VN: Bài kiểm tra thất bại

en: Passed Tests
vi_VN: Bài kiểm tra thành công

en: SEO Analysis for this page
vi_VN: Phân tích SEO cho trang này

en: Site-wide analysis
vi_VN: Phân tích toàn trang web

en: Fetching in Progress
vi_VN: Đang tải dữ liệu

en: Update data manually
vi_VN: Cập nhật dữ liệu thủ công

en: Google oAuth is not authorized.
vi_VN: Google oAuth chưa được ủy quyền.

en: Not a valid settings founds to delete cache.
vi_VN: Không tìm thấy cài đặt hợp lệ để xóa bộ nhớ cache.

en: Bad request. Please check the code.
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ. Vui lòng kiểm tra mã.

en: Service Type
vi_VN: Loại dịch vụ

en: Application Category
vi_VN: Danh mục ứng dụng

en: Price Currency
vi_VN: Tiền tệ giá

en: Duration
vi_VN: Thời lượng

en: Menu URL
vi_VN: URL thực đơn

en: Serves Cuisine
vi_VN: Phục vụ ẩm thực

en: Recipe Ingredients
vi_VN: Nguyên liệu công thức

en: Recipe Video Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ video công thức

en: Cooking Time
vi_VN: Thời gian nấu

en: Product Currency
vi_VN: Tiền tệ sản phẩm

en: Product SKU
vi_VN: Mã sản phẩm (SKU)

en: Expiry Posted
vi_VN: Ngày hết hạn đăng

en: Salary Currency
vi_VN: Tiền tệ lương

en: Availability Starts
vi_VN: Bắt đầu có sẵn

en: Availability
vi_VN: Tình trạng sẵn có

en: Entry Price
vi_VN: Giá vé vào cửa

en: End Date
vi_VN: Ngày kết thúc

en: Venue Name
vi_VN: Tên địa điểm

en: Course Provider URL
vi_VN: URL nhà cung cấp khóa học

en: Edition
vi_VN: Ấn bản

en: Custom Url
vi_VN: URL tùy chỉnh

en: Redirect to Homepage
vi_VN: Chuyển hướng đến trang chủ

en: Display the Debug Console instead of being redirected. Administrators only.
vi_VN: Hiển thị Bảng điều khiển gỡ lỗi thay vì bị chuyển hướng. Chỉ dành cho quản trị viên.

en: Debug Redirections
vi_VN: Gỡ lỗi chuyển hướng

en: Using a 302 <em>temporary</em> redirection is useful when you want to test a new page for client feedback temporarily without affecting the SEO scores of the original page.
vi_VN: Sử dụng chuyển hướng <em>tạm thời</em> 302 rất hữu ích khi bạn muốn kiểm tra trang mới để nhận phản hồi của khách hàng tạm thời mà không ảnh hưởng đến điểm SEO của trang gốc.

en: Here you can set up custom redirections. It is important to choose the right type of redirection.
vi_VN: Tại đây, bạn có thể thiết lập chuyển hướng tùy chỉnh. Điều quan trọng là chọn đúng loại chuyển hướng.

en: You can also activate, deactivate, or delete multiple items at once using the Bulk Actions dropdown.
vi_VN: Bạn cũng có thể kích hoạt, hủy kích hoạt hoặc xóa nhiều mục cùng lúc bằng cách sử dụng menu thả xuống Hành động hàng loạt.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the redirection.
vi_VN: <strong>Xóa</strong> vĩnh viễn chuyển hướng.

en: <strong>Activate/Deactivate</strong> redirections. Deactivated redirections do not take effect on your site.
vi_VN: <strong>Kích hoạt / Hủy kích hoạt</strong> chuyển hướng. Chuyển hướng bị hủy kích hoạt không có hiệu lực trên trang web của bạn.

en: 301 redirections are <em>permanent</em>. The old URL will be removed in search engines and replaced by the new one, passing on SearchRank and other SEO scores. Browsers may also store the new URL in cache and redirect to it even after the redirection is deleted from the list here.
vi_VN: Chuyển hướng 301 là <em>vĩnh viễn</em>. URL cũ sẽ bị xóa trong các công cụ tìm kiếm và được thay thế bằng URL mới, chuyển Xếp hạng tìm kiếm và các điểm SEO khác. Trình duyệt cũng có thể lưu trữ URL mới trong bộ nhớ cache và chuyển hướng đến URL đó ngay cả sau khi chuyển hướng bị xóa khỏi danh sách ở đây.

en: <strong>Edit</strong> redirection details: from/to URLs and the redirection type.
vi_VN: <strong>Chỉnh sửa</strong> chi tiết chuyển hướng: từ / đến URL và loại chuyển hướng.

en: <strong>Note:</strong> This interstitial page is displayed only to administrators. Site visitors are redirected without delay.
vi_VN: <strong>Lưu ý:</strong> Trang xen kẽ này chỉ hiển thị cho quản trị viên. Khách truy cập trang web được chuyển hướng mà không bị trì hoãn.

note: translators: countdown seconds
en: Redirecting in %s seconds...
vi_VN: Chuyển hướng trong %s giây...

en:  To
vi_VN:  Tới

en: Redirecting from
vi_VN: Chuyển hướng từ

note: translators: 1. url to new screen, 2. old trashed post permalink
en: <strong>SEO Notice:</strong> A previously published %1$s has been moved to trash. You may redirect <code>%2$s</code> to <a href="%3$s">a new url</a>.
vi_VN: <strong>Thông báo SEO:</strong> %1$s đã xuất bản trước đó đã được chuyển vào thùng rác. Bạn có thể chuyển hướng <code>%2$s</code> đến <a href="%3$s">một URL mới</a>.

note: translators: %1$s: post type label, %2$s: edit redirection URL. translators: %1$s: term name, %2$s: edit redirection URL.
en: SEO Notice: you just changed the slug of a %1$s and Rank Math has automatically created a redirection. You can edit the redirection by <a href="%2$s">clicking here</a>.
vi_VN: Thông báo SEO: bạn vừa thay đổi slug của %1$s và Rank Math đã tự động tạo chuyển hướng. Bạn có thể chỉnh sửa chuyển hướng bằng cách <a href="%2$s">nhấp vào đây</a>.

en: Empty Trash
vi_VN: Xóa thùng rác

en: Move to Trash
vi_VN: Chuyển vào thùng rác

en: Last Accessed
vi_VN: Truy cập lần cuối

en: Type
vi_VN: Loại

en: To
vi_VN: Tới

en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: Delete Permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

en: Hide
vi_VN: Ẩn

en: Show more
vi_VN: Hiển thị thêm

en: No redirections added yet. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Add New Redirection</a>
vi_VN: Chưa có chuyển hướng nào được thêm. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Thêm chuyển hướng mới</a>

en: New redirection created.
vi_VN: Chuyển hướng mới đã được tạo.

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

note: translators: delete counter
en: %d redirection(s) successfully deleted.
vi_VN: Đã xóa thành công %d chuyển hướng.

en: Redirection successfully moved to Trash.
vi_VN: Đã di chuyển chuyển hướng vào Thùng rác thành công.

en: Redirection successfully deactivated.
vi_VN: Đã hủy kích hoạt chuyển hướng thành công.

en: Redirection successfully activated.
vi_VN: Đã kích hoạt chuyển hướng thành công.

en: Latitude and longitude values separated by comma.
vi_VN: Giá trị vĩ độ và kinh độ được phân cách bằng dấu phẩy.

note: translators: %s expands to "Google Maps Embed API" https://developers.google.com/maps/documentation/embed
en: Google Maps Embed API
vi_VN: API nhúng Google Maps

note: translators: %s expands to "Google Maps Embed API" https://developers.google.com/maps/documentation/embed
en: An API Key is required to display embedded Google Maps on your site. Get it here: %s
vi_VN: Bạn cần có Khóa API để hiển thị Google Maps được nhúng trên trang web của mình. Nhận tại đây: %s

en: Google Maps API Key
vi_VN: Khóa API Google Maps

en: Contact Page
vi_VN: Trang liên hệ

en: Select a page on your site where you want to show the LocalBusiness meta data.
vi_VN: Chọn một trang trên trang web của bạn mà bạn muốn hiển thị dữ liệu meta LocalBusiness.

en: The price range of the business, for example $$$.
vi_VN: Phạm vi giá của doanh nghiệp, ví dụ: $$$.

en: Format: +1-401-555-1212
vi_VN: Định dạng: +1-401-555-1212

en: Package Tracking
vi_VN: Theo dõi gói hàng

en: Roadside Assistance
vi_VN: Hỗ trợ trên đường

en: Reservations
vi_VN: Đặt chỗ

en: e.g. 09:00-17:00
vi_VN: ví dụ: 09: 00-17: 00

en: Sunday
vi_VN: Chủ nhật

en: Wednesday
vi_VN: Thứ tư

en: Monday
vi_VN: Thứ hai

en: Select opening hours. You can add multiple sets if you have different opening or closing hours on some days or if you have a mid-day break. Times are specified using 24:00 time.
vi_VN: Chọn giờ mở cửa. Bạn có thể thêm nhiều bộ nếu bạn có giờ mở cửa hoặc đóng cửa khác nhau vào một số ngày hoặc nếu bạn có thời gian nghỉ trưa. Thời gian được chỉ định bằng cách sử dụng thời gian 24:00.

en: Format used when the address is displayed using the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode.<br><strong>Available Tags: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>
vi_VN: Định dạng được sử dụng khi địa chỉ được hiển thị bằng cách sử dụng mã ngắn <code>[rank_math_contact_info]</code>.<br><strong>Thẻ có sẵn: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>

en: Search engines may prominently display your contact phone number for mobile users.
vi_VN: Các công cụ tìm kiếm có thể hiển thị nổi bật số điện thoại liên lạc của bạn cho người dùng di động.

en: URL of the item.
vi_VN: URL của mục.

en: External Links
vi_VN: Liên kết ngoài

en: Links:
vi_VN: Liên kết:

en: Turn ON to ignore all query parameters (the part after a question mark in a URL) when logging 404 errors.
vi_VN: Bật BẬT để bỏ qua tất cả các tham số truy vấn (phần sau dấu hỏi trong URL) khi ghi nhật ký lỗi 404.

en: Ignore Query Parameters
vi_VN: Bỏ qua tham số truy vấn

en: Remove
vi_VN: Gỡ bỏ

en: Add another
vi_VN: Thêm khác

en: Enter URIs or keywords you wish to prevent from getting logged by the 404 monitor.
vi_VN: Nhập URI hoặc từ khóa bạn muốn ngăn không cho bị ghi nhật ký bởi trình theo dõi 404.

en: Exclude Paths
vi_VN: Loại trừ đường dẫn

en: Sets the max number of rows in a log. Set to 0 to disable the limit.
vi_VN: Đặt số lượng hàng tối đa trong nhật ký. Đặt thành 0 để tắt giới hạn.

en: If you have hundreds of 404 errors, your error log might increase quickly. Only choose this option if you have a very few 404s and are unable to replicate the 404 error on a particular URL from your end.
vi_VN: Nếu bạn có hàng trăm lỗi 404, nhật ký lỗi của bạn có thể tăng lên nhanh chóng. Chỉ chọn tùy chọn này nếu bạn có rất ít lỗi 404 và không thể sao chép lỗi 404 trên một URL cụ thể từ phía bạn.

en: You can reorder the list by clicking on the column headings.
vi_VN: Bạn có thể sắp xếp lại danh sách bằng cách nhấp vào tiêu đề cột.

en: You can decide how many items to list per screen using the Screen Options tab.
vi_VN: Bạn có thể quyết định số lượng mục hiển thị trên mỗi màn hình bằng cách sử dụng tab Tùy chọn màn hình.

en: You can customize the display of this screen's contents in a number of ways:
vi_VN: Bạn có thể tùy chỉnh cách hiển thị nội dung của màn hình này theo nhiều cách:

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the item from the list.
vi_VN: <strong>Xóa</strong> vĩnh viễn mục khỏi danh sách.

en: <strong>Redirect</strong> takes you to the Redirections manager to redirect the 404 URL.
vi_VN: <strong>Chuyển hướng</strong> đưa bạn đến trình quản lý Chuyển hướng để chuyển hướng URL 404.

en: <strong>View Details</strong> shows details about the 404 requests.
vi_VN: <strong>Xem chi tiết</strong> hiển thị chi tiết về các yêu cầu 404.

en: Hovering over a row in the list will display action links that allow you to manage the item. You can perform the following actions:
vi_VN: Di chuột qua một hàng trong danh sách sẽ hiển thị các liên kết hành động cho phép bạn quản lý mục. Bạn có thể thực hiện các hành động sau:

en: User-Agent
vi_VN: Trình duyệt người dùng

en: Referer
vi_VN: Liên kết giới thiệu

en: Clear Log
vi_VN: Xóa nhật ký

en: Log item successfully deleted.
vi_VN: Đã xóa mục nhật ký thành công.

en: No valid id found.
vi_VN: Không tìm thấy ID hợp lệ.

en: Review 404 errors on your site
vi_VN: Xem xét các lỗi 404 trên trang web của bạn

en: Are you sure you wish to delete all 404 error logs?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả nhật ký lỗi 404?

en: Bulk Actions
vi_VN: Hành động hàng loạt

en: Available Actions
vi_VN: Các hành động có sẵn

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

note: translators: delete counter
en: Log cleared - %d items deleted.
vi_VN: Đã xóa nhật ký - %d mục đã bị xóa.

note: translators: delete counter
en: %d log(s) deleted.
vi_VN: Đã xóa %d nhật ký.

en: Summary Card with Large Image
vi_VN: Thẻ tóm tắt với hình ảnh lớn

en: Robots Meta
vi_VN: Siêu dữ liệu Robots

en: Top Admin Bar
vi_VN: Thanh quản trị trên cùng

en: On-Page Social Settings
vi_VN: Cài đặt mạng xã hội trên trang

en: Site-Wide Analysis
vi_VN: Phân tích toàn trang web

en: 404 Monitor Log
vi_VN: Nhật ký giám sát lỗi 404

en: Titles & Meta Settings
vi_VN: Cài đặt tiêu đề & siêu dữ liệu

en: Tweet
vi_VN: Đăng lên Twitter

note: translators: sitename
en: I just installed Rank Math SEO WordPress Plugin. It looks promising!
vi_VN: Tôi vừa cài đặt Plugin WordPress Rank Math SEO. Trông nó có vẻ đầy hứa hẹn!

note: translators: sitename
en: I just installed @RankMathSEO #WordPress Plugin. It looks great! %s
vi_VN: Tôi vừa cài đặt Plugin @RankMathSEO #WordPress. Trông nó thật tuyệt vời! %s

en: Regex
vi_VN: Biểu thức chính quy

en: End With
vi_VN: Kết thúc bằng

en: Starts With
vi_VN: Bắt đầu bằng

en: Contains
vi_VN: Chứa

en: 410 Content Deleted
vi_VN: 410 Nội dung đã bị xóa

en: 302 Temporary Move
vi_VN: 302 Di chuyển tạm thời

en: Person
vi_VN: Người

en: Recipe
vi_VN: Công thức

en: Event
vi_VN: Sự kiện

en: Course
vi_VN: Khóa học

en: Any
vi_VN: Bất kỳ

en: Prevents a snippet from being shown in the search results
vi_VN: Ngăn đoạn trích xuất hiển thị trong kết quả tìm kiếm

en: No Snippet
vi_VN: Không có đoạn trích xuất

en: No Image Index
vi_VN: Không lập chỉ mục hình ảnh

en: Prevents search engines from showing Cached links for pages
vi_VN: Ngăn công cụ tìm kiếm hiển thị các liên kết được lưu trong bộ nhớ cache cho các trang

en: No Archive
vi_VN: Không lưu trữ

en: Prevents search engines from following links on the pages
vi_VN: Ngăn công cụ tìm kiếm theo dõi các liên kết trên trang

en: No Follow
vi_VN: Không theo dõi

en: Prevents pages from being indexed and displayed in search engine result pages
vi_VN: Ngăn các trang bị lập chỉ mục và hiển thị trong các trang kết quả của công cụ tìm kiếm

en: No Index
vi_VN: Không lập chỉ mục

en: Play icon
vi_VN: Biểu tượng phát

en: .htaccess file updated successfully.
vi_VN: Tệp .htaccess đã được cập nhật thành công.

en: Failed to update .htaccess file. Please check file permissions.
vi_VN: Không thể cập nhật tệp .htaccess. Vui lòng kiểm tra quyền của tệp.

en: Failed to backup .htaccess file. Please check file permissions.
vi_VN: Không thể sao lưu tệp .htaccess. Vui lòng kiểm tra quyền của tệp.

en: Leave the field empty to let WordPress handle the contents dynamically. If an actual robots.txt file is present in the root folder of your site, this option won't take effect and you have to edit the file directly, or delete it and then edit from here.
vi_VN: Để trống trường để WordPress xử lý nội dung một cách linh hoạt. Nếu tệp robots.txt thực tế hiện diện trong thư mục gốc của trang web của bạn, tùy chọn này sẽ không có hiệu lực và bạn phải chỉnh sửa tệp trực tiếp hoặc xóa tệp đó rồi chỉnh sửa từ đây.

en: Post Formats Archive
vi_VN: Lưu trữ định dạng bài viết

en: Starts at 1 and increments by 1.
vi_VN: Bắt đầu từ 1 và tăng dần lên 1.

en: Counter
vi_VN: Bộ đếm

en: Current server time with custom formatting pattern.
vi_VN: Giờ máy chủ hiện tại với mẫu định dạng tùy chỉnh.

en: Products
vi_VN: Sản phẩm

en: Current server year
vi_VN: Năm hiện tại của máy chủ

en: Current Year
vi_VN: Năm hiện tại

en: Current server month
vi_VN: Tháng hiện tại của máy chủ

en: Current Month
vi_VN: Tháng hiện tại

en: Current server day
vi_VN: Ngày hiện tại của máy chủ

en: Current server date
vi_VN: Ngày hiện tại của máy chủ

en: Current Date
vi_VN: Ngày hiện tại

en: Current server time
vi_VN: Giờ hiện tại của máy chủ

en: Current Time
vi_VN: Giờ hiện tại

en: Page number with context (i.e. page 2 of 4). Only displayed on page 2 and above.
vi_VN: Số trang có ngữ cảnh (ví dụ: trang 2 trong số 4). Chỉ hiển thị trên trang 2 trở lên.

en: ID of the current post/page
vi_VN: ID của bài viết/trang hiện tại

en: Post ID
vi_VN: ID bài viết

en: Search query (only available on search results page)
vi_VN: Truy vấn tìm kiếm (chỉ khả dụng trên trang kết quả tìm kiếm)

en: Example Term Description
vi_VN: Mô tả thuật ngữ ví dụ

en: Example Term
vi_VN: Thuật ngữ ví dụ

en: Current Term
vi_VN: Thuật ngữ hiện tại

en: Example Category 1, Example Category 2
vi_VN: Danh mục ví dụ 1, Danh mục ví dụ 2

en: Post Categories
vi_VN: Danh mục bài viết

en: Example Category
vi_VN: Danh mục ví dụ

en: Post Category
vi_VN: Danh mục bài viết

en: Post Tags
vi_VN: Thẻ bài viết

en: Example Tag
vi_VN: Thẻ ví dụ

en: Post Tag
vi_VN: Thẻ bài viết

en: Post Excerpt
vi_VN: Đoạn trích bài viết

en: Last modification date of the current post/page
vi_VN: Ngày sửa đổi lần cuối của bài viết/trang hiện tại

en: Publication date of the current post/page <strong>OR</strong> specified date on date archives
vi_VN: Ngày xuất bản của bài viết/trang hiện tại <strong>HOẶC</strong> ngày được chỉ định trên kho lưu trữ ngày

en: Separator character, as set in the Title Settings
vi_VN: Ký tự phân cách, như được đặt trong Cài đặt tiêu đề

en: Separator Character
vi_VN: Ký tự phân cách

en: Title of the parent page of the current post/page
vi_VN: Tiêu đề của trang cha của bài viết/trang hiện tại

en: Post Title of parent page
vi_VN: Tiêu đề bài viết của trang cha

en: Title of the current post/page
vi_VN: Tiêu đề của bài viết/trang hiện tại

en: Post Title
vi_VN: Tiêu đề bài viết

note: translators: %1$d: current page number, %2$d: max pages.
en: Page %1$d of %2$d
vi_VN: Trang %1$d trên %2$d

en: Once Weekly
vi_VN: Mỗi tuần một lần

en: Items per page
vi_VN: Mục trên mỗi trang

en: Active
vi_VN: Đang hoạt động

en: Link Counter
vi_VN: Bộ đếm liên kết

en: Let Rank Math analyze your website and your website's content using 28+ different tests to provide tailor-made SEO Analysis to you.
vi_VN: Hãy để Rank Math phân tích trang web và nội dung trang web của bạn bằng cách sử dụng hơn 28 bài kiểm tra khác nhau để cung cấp cho bạn Phân tích SEO được điều chỉnh riêng.

en: Enable support for the structured data, which adds Schema code in your website, resulting in rich search results, better CTR and more traffic.
vi_VN: Bật hỗ trợ cho dữ liệu có cấu trúc, thêm mã Schema vào trang web của bạn, dẫn đến kết quả tìm kiếm phong phú, CTR tốt hơn và lưu lượng truy cập nhiều hơn.

en: Records the URLs on which visitors & search engines run into 404 Errors. You can also turn on Redirections to redirect the error causing URLs to other URLs.
vi_VN: Ghi lại các URL mà khách truy cập và công cụ tìm kiếm gặp phải Lỗi 404. Bạn cũng có thể bật Chuyển hướng để chuyển hướng các URL gây ra lỗi sang các URL khác.

en: 404 Error: page not found
vi_VN: Lỗi 404: Không tìm thấy trang

en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Rank Math WordPress SEO plugin
vi_VN: Plugin SEO WordPress Rank Math

en: See Google's cached version of your site
vi_VN: Xem phiên bản được lưu trong bộ nhớ cache của trang web của bạn trên Google

en: Google Cache
vi_VN: Bộ nhớ cache của Google

en: Google PageSpeed Insights
vi_VN: Google PageSpeed ​​Insights

en: As NoFollow
vi_VN: Dưới dạng NoFollow

en: As NoIndex
vi_VN: Dưới dạng NoIndex

en: SEO Settings for Date Archives
vi_VN: Cài đặt SEO cho Lưu trữ Ngày

en: Homepage SEO
vi_VN: SEO Trang chủ

note: translators: deactivation link
en: Please keep only one Sitemap plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %s.
vi_VN: Vui lòng chỉ giữ một plugin Sơ đồ trang web hoạt động, nếu không, bạn có thể mất thứ hạng và lưu lượng truy cập. %s.

note: translators: deactivation link
en: Please keep only one SEO plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %s.
vi_VN: Vui lòng chỉ giữ một plugin SEO hoạt động, nếu không, bạn có thể mất thứ hạng và lưu lượng truy cập. %s.

en: Type here to search...
vi_VN: Nhập vào đây để tìm kiếm...

en: Search the Knowledge Base for answers to your questions:
vi_VN: Tìm kiếm trong Cơ sở Kiến thức để có câu trả lời cho câu hỏi của bạn:

en: Click here to learn how to setup Rank Math properly
vi_VN: Nhấn vào đây để tìm hiểu cách thiết lập Rank Math đúng cách

en: Knowledge Base
vi_VN: Cơ sở kiến ​​thức

note: translators: sitename
en: Your Website: %s
vi_VN: Trang web của bạn: %s

en: Get 24x7 Support
vi_VN: Nhận Hỗ trợ 24/7

en: Join FREE Facebook Group
vi_VN: Tham gia Nhóm Facebook MIỄN PHÍ

note: translators: Link to How to Optimization KB article
en: Automate some of your SEO tasks like making external links nofollow, redirecting attachment pages, etc. %s
vi_VN: Tự động hóa một số tác vụ SEO của bạn như đặt liên kết ngoài là nofollow, chuyển hướng các trang tệp đính kèm, v.v. %s

en: Start Import
vi_VN: Bắt đầu Nhập

en: Skip, Don't Import Now
vi_VN: Bỏ qua, Không Nhập Ngay Bây Giờ

en: Deactivating Plugins...
vi_VN: Đang hủy kích hoạt Plugin...

en: Completed
vi_VN: Đã hoàn thành

en: Importing:
vi_VN: Đang nhập:

en: Import SEO Settings
vi_VN: Nhập Cài đặt SEO

en: Start Wizard
vi_VN: Bắt đầu Trình hướng dẫn

en: No known conflicting plugins found.
vi_VN: Không tìm thấy plugin xung đột nào.

en: Deactivate Plugin
vi_VN: Hủy kích hoạt Plugin

en: The following active plugins on your site may cause conflict issues when used alongside this plugin:
vi_VN: Các plugin đang hoạt động sau trên trang web của bạn có thể gây ra sự cố xung đột khi được sử dụng cùng với plugin này:

en: The following active plugins on your site may cause conflict issues when used alongside Rank Math:
vi_VN: Các plugin đang hoạt động sau trên trang web của bạn có thể gây ra sự cố xung đột khi được sử dụng cùng với Rank Math:

en: Please resolve the issues above to be able to use all SEO features. If you are not sure how to do it, please contact your hosting provider.
vi_VN: Vui lòng giải quyết các vấn đề trên để có thể sử dụng tất cả các tính năng SEO. Nếu bạn không chắc chắn cách thực hiện, vui lòng liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn.

en: Please resolve the issues above to be able to use all features of Rank Math plugin. If you are not sure how to do it, please contact your hosting provider.
vi_VN: Vui lòng giải quyết các vấn đề trên để có thể sử dụng tất cả các tính năng của plugin Rank Math. Nếu bạn không chắc chắn cách thực hiện, vui lòng liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn.

en: Your server is correctly configured to use this plugin.
vi_VN: Máy chủ của bạn đã được cấu hình chính xác để sử dụng plugin này.

en: Your server is correctly configured to use Rank Math.
vi_VN: Máy chủ của bạn đã được cấu hình chính xác để sử dụng Rank Math.

en: PHP SimpleXML Extension missing
vi_VN: Thiếu tiện ích mở rộng PHP SimpleXML

en: PHP SimpleXML Extension installed
vi_VN: Đã cài đặt Tiện ích mở rộng PHP SimpleXML

en: PHP DOM Extension missing
vi_VN: Thiếu tiện ích mở rộng PHP DOM

en: PHP DOM Extension installed
vi_VN: Đã cài đặt Tiện ích mở rộng PHP DOM

en: Your website is compatible to run Rank Math SEO
vi_VN: Trang web của bạn tương thích để chạy Rank Math SEO

en: Connect Your Account
vi_VN: Kết nối Tài khoản của bạn

note: translators: variables used to wrap the text in the strong tag.
en: You have successfully activated Rank Math. If you find the plugin useful, %1$s feel free to recommend it to your friends or colleagues %2$s.
vi_VN: Bạn đã kích hoạt Rank Math thành công. Nếu bạn thấy plugin này hữu ích, %1$s hãy giới thiệu nó cho bạn bè hoặc đồng nghiệp của bạn %2$s.

en: No plugin detected with importable data.
vi_VN: Không tìm thấy plugin nào có dữ liệu có thể nhập.

note: translators: Link to learn about import export panel KB article
en: Learn more about the Import/Export options.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về các tùy chọn Nhập/Xuất.

en: Settings File
vi_VN: Tệp Cài đặt

en: Export
vi_VN: Xuất

en: Role Manager Settings
vi_VN: Cài đặt Trình quản lý Vai trò

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Create Backup
vi_VN: Tạo bản sao lưu

en: Online Documentation
vi_VN: Tài liệu trực tuyến

en: How to Import Data from Your Previous SEO Plugin
vi_VN: Cách nhập dữ liệu từ plugin SEO trước đó của bạn

en: How to Properly Setup Rank Math
vi_VN: Cách thiết lập Rank Math đúng cách

en: Setup Rank Math
vi_VN: Thiết lập Rank Math

en: Plugin settings and site-wide meta data.
vi_VN: Cài đặt plugin và siêu dữ liệu toàn trang web.

en: Import AIO SEO plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
vi_VN: Nhập cài đặt plugin AIO SEO, siêu dữ liệu chung, cài đặt sơ đồ trang web, v.v.

en: There are no redirection to import.
vi_VN: Không có chuyển hướng nào để nhập.

en: User meta import failed.
vi_VN: Nhập siêu dữ liệu người dùng không thành công.

en: Term meta import failed.
vi_VN: Nhập siêu dữ liệu thuật ngữ không thành công.

note: translators: start, end, total
en: Imported user meta for users %1$s - %2$s out of %3$s
vi_VN: Đã nhập siêu dữ liệu người dùng cho người dùng %1$s - %2$s trên tổng số %3$s

note: translators: total
en: Imported term meta for %s terms.
vi_VN: Đã nhập siêu dữ liệu thuật ngữ cho %s thuật ngữ.

en: Plugin deactivated successfully.
vi_VN: Đã tắt plugin thành công.

en: Settings imported successfully.
vi_VN: Đã nhập cài đặt thành công.

en: Unable to perform action this time.
vi_VN: Không thể thực hiện hành động này vào lúc này.

en: Import meta information like titles, descriptions, focus keyword, robots meta, etc., of your author archive pages.
vi_VN: Nhập thông tin meta như tiêu đề, mô tả, từ khóa chính, robots meta, v.v. của các trang lưu trữ tác giả của bạn.

en: Import plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
vi_VN: Nhập cài đặt plugin, meta toàn cầu, cài đặt sơ đồ trang web, v.v.

en: Import Settings
vi_VN: Nhập Cài Đặt

en: Setup Wizard - Rank Math
vi_VN: Trình hướng dẫn cài đặt - Rank Math

en: News Article
vi_VN: Tin tức

en: Blog Post
vi_VN: Bài viết blog

en: Article
vi_VN: Bài viết

note: translators: Google article snippet doc link
en: Google does not allow Person as the Publisher for articles. Organization will be used instead. You can read more about this <a href="%s" target="_blank">here</a>.
vi_VN: Google không cho phép Cá nhân là Nhà xuất bản cho các bài viết. Thay vào đó, Tổ chức sẽ được sử dụng. Bạn có thể đọc thêm về điều này <a href="%s" target="_blank">tại đây</a>.

en: None (Click here to set one)
vi_VN: Không có (Nhấp vào đây để đặt)

note: translators: link to title setting screen
en: Default rich snippet selected when creating a new product.
vi_VN: Đoạn trích phong phú mặc định được chọn khi tạo sản phẩm mới.

en: Set up temporary or permanent redirections. Combined with the 404 monitor, you can easily redirect faulty URLs on your site, or add custom redirections.
vi_VN: Thiết lập chuyển hướng tạm thời hoặc vĩnh viễn. Kết hợp với trình giám sát 404, bạn có thể dễ dàng chuyển hướng các URL bị lỗi trên trang web của mình hoặc thêm chuyển hướng tùy chỉnh.

note: translators: Link to kb article
en: The 404 monitor will let you see if visitors or search engines bump into any <code>404 Not Found</code> error while browsing your site.
vi_VN: Trình giám sát 404 sẽ cho phép bạn xem liệu khách truy cập hoặc công cụ tìm kiếm có gặp phải lỗi <code>404 Không tìm thấy</code> nào khi duyệt trang web của bạn hay không.

en: Set default values for the 404 error monitor here.
vi_VN: Đặt các giá trị mặc định cho trình giám sát lỗi 404 tại đây.

en: Save and Continue
vi_VN: Lưu và tiếp tục

en: Set capabilities here.
vi_VN: Đặt khả năng tại đây.

en: Role Manager
vi_VN: Trình quản lý vai trò

en: Strip Category Base
vi_VN: Loại bỏ cơ sở danh mục

en: Open External Links in New Tab/Window
vi_VN: Mở liên kết bên ngoài trong tab / cửa sổ mới

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for links pointing to external image files. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
vi_VN: Tự động thêm thuộc tính <code>rel="nofollow"</code> cho các liên kết trỏ đến các tệp hình ảnh bên ngoài. Thuộc tính được áp dụng động khi nội dung được hiển thị và nội dung được lưu trữ không bị thay đổi.

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
vi_VN: Không lập chỉ mục Danh mục trống và Lưu trữ thẻ

en: Select taxonomies to enable SEO options for them and include them in the sitemap.
vi_VN: Chọn phân loại để bật tùy chọn SEO cho chúng và đưa chúng vào sơ đồ trang web.

en: Public Taxonomies
vi_VN: Phân loại công khai

en: Sitemaps
vi_VN: Sơ đồ trang web

en: Default Social Share Image
vi_VN: Hình ảnh chia sẻ xã hội mặc định

en: Logo for Google
vi_VN: Logo cho Google

en: Select the type that best describes your business. If you can't find one that applies exactly, use the generic "Organization" or "Local Business" types.
vi_VN: Chọn loại mô tả rõ nhất về doanh nghiệp của bạn. Nếu bạn không thể tìm thấy loại nào áp dụng chính xác, hãy sử dụng loại chung chung là "Tổ chức" hoặc "Doanh nghiệp địa phương".

note: translators: start, end, total
en: Imported post meta for posts %1$s - %2$s out of %3$s
vi_VN: Đã nhập meta bài viết cho bài viết %1$s - %2$s trong tổng số %3$s

en: 404 Monitor
vi_VN: Giám sát lỗi 404

en: Card type selected when creating a new post. This will also be applied for posts without a card type selected.
vi_VN: Loại thẻ được chọn khi tạo bài viết mới. Điều này cũng sẽ được áp dụng cho các bài viết mà không có loại thẻ được chọn.

en: Default values for robots meta tag. These can be changed for individual posts, taxonomies, etc.
vi_VN: Giá trị mặc định cho thẻ meta robots. Những thứ này có thể được thay đổi cho các bài viết, phân loại, v.v. riêng lẻ

en: A link to the post, with the title as anchor text.
vi_VN: Liên kết đến bài viết, với tiêu đề làm văn bản neo.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
vi_VN: Liên kết đến kho lưu trữ cho tác giả bài viết, với tên tác giả làm văn bản neo.

en: Add content after each post in your site feeds.
vi_VN: Thêm nội dung sau mỗi bài viết trong nguồn cấp dữ liệu trang web của bạn.

en: Add content before each post in your site feeds.
vi_VN: Thêm nội dung trước mỗi bài viết trong nguồn cấp dữ liệu trang web của bạn.

en: Redirect attachments without a parent post to this URL. Leave empty for no redirection.
vi_VN: Chuyển hướng các tệp đính kèm không có bài viết cha mẹ đến URL này. Để trống để không chuyển hướng.

note: translators: Link to kb article
en: Redirect all attachment page URLs to the post they appear in. For more advanced redirection control, use the built-in %s.
vi_VN: Chuyển hướng tất cả URL trang tệp đính kèm đến bài viết mà chúng xuất hiện. Để kiểm soát chuyển hướng nâng cao hơn, hãy sử dụng %s tích hợp.

en: Please enable Redirections module.
vi_VN: Vui lòng bật module Chuyển hướng.

en: Hide Post Title
vi_VN: Ẩn tiêu đề bài viết

en: Include archive pages of terms that have no posts associated.
vi_VN: Bao gồm các trang lưu trữ của các thuật ngữ không có bài viết nào được liên kết.

en: Insert custom field (post meta) names which contain image URLs to include them in the sitemaps. Add one per line.
vi_VN: Chèn tên trường tùy chỉnh (meta bài viết) chứa URL hình ảnh để bao gồm chúng trong sơ đồ trang web. Thêm một tên mỗi dòng.

en: Exclude Posts
vi_VN: Loại trừ bài viết

en: Include the Featured Image too, even if it does not appear directly in the post content.
vi_VN: Bao gồm cả Hình ảnh nổi bật, ngay cả khi nó không xuất hiện trực tiếp trong nội dung bài viết.

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index the important images on your pages.
vi_VN: Bao gồm tham chiếu đến hình ảnh từ nội dung bài viết trong sơ đồ trang web. Điều này giúp các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục các hình ảnh quan trọng trên trang của bạn tốt hơn.

note: translators: post type links
en: There are %s published posts where the primary focus keyword does not appear in the post title.
vi_VN: Có %s bài viết đã xuất bản trong đó từ khóa trọng tâm chính không xuất hiện trong tiêu đề bài viết.

en: Focus keywords appear in the titles of published posts where it is set.
vi_VN: Từ khóa trọng tâm xuất hiện trong tiêu đề của các bài viết đã xuất bản nơi nó được đặt.

en: All published posts have focus keywords set.
vi_VN: Tất cả các bài viết đã xuất bản đều có từ khóa trọng tâm được đặt.

en: Fixing the issue is simple - just edit the post/page and add the focus keyword(s) to the title.
vi_VN: Việc khắc phục sự cố rất đơn giản - chỉ cần chỉnh sửa bài viết/trang và thêm từ khóa trọng tâm vào tiêu đề.

en: HTML Page Titles play a large role in Google's ranking algorithm.  When you add a Focus Keyword to a post or page, Rank Math will check to see that you used the keyword in the title.  If it finds any posts or pages that are missing the keyword in the title, it will tell you here.
vi_VN: Tiêu đề trang HTML đóng một vai trò lớn trong thuật toán xếp hạng của Google.  Khi bạn thêm Từ khóa trọng tâm vào bài viết hoặc trang, Rank Math sẽ kiểm tra xem bạn đã sử dụng từ khóa đó trong tiêu đề hay chưa.  Nếu nó tìm thấy bất kỳ bài viết hoặc trang nào thiếu từ khóa trong tiêu đề, nó sẽ cho bạn biết ở đây.

en: Make sure the focus keywords you set for the posts appear in their titles.
vi_VN: Đảm bảo rằng các từ khóa trọng tâm bạn đặt cho các bài viết xuất hiện trong tiêu đề của chúng.

en: Post Titles Missing Focus Keywords
vi_VN: Tiêu đề bài viết thiếu từ khóa trọng tâm

en: Fixing this issue is easy - just edit the post, and set a Focus Keyword.  Then follow Rank Math's analysis to improve your rankings.
vi_VN: Việc khắc phục sự cố này rất dễ dàng - chỉ cần chỉnh sửa bài viết và đặt Từ khóa trọng tâm.  Sau đó, hãy làm theo phân tích của Rank Math để cải thiện thứ hạng của bạn.

en: Rank Math allows you to set a focus keyword for every post and page you write - the option is in the "Meta Box", which appears under the text editor in the screen where you write and edit content.
vi_VN: Rank Math cho phép bạn đặt một từ khóa trọng tâm cho mọi bài viết và trang bạn viết - tùy chọn nằm trong "Meta Box", xuất hiện bên dưới trình soạn thảo văn bản trong màn hình nơi bạn viết và chỉnh sửa nội dung.

en: Setting focus keywords for your posts allows Rank Math to analyse the content.
vi_VN: Việc đặt từ khóa trọng tâm cho bài viết của bạn cho phép Rank Math phân tích nội dung.

en: This option will replace the "?p=99" part of the URL with the post's title, like this: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/
vi_VN: Tùy chọn này sẽ thay thế phần "?p=99" của URL bằng tiêu đề bài viết, như thế này: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/

en: The standard permalink structure is pretty ugly - WordPress generates offputting URLs like: http://www.yoursite.com/?p=99
vi_VN: Cấu trúc liên kết cố định tiêu chuẩn khá xấu xí - WordPress tạo ra các URL khó chịu như: http://www.yoursite.com/?p=99

en: Permalink Structure
vi_VN: Cấu trúc Liên kết cố định

note: translators: link to general setting screen
en: Your theme may display the Site Tagline, and it can also be used in SEO titles &amp; descriptions. Set it to something unique. You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; General</a>.
vi_VN: Giao diện của bạn có thể hiển thị Dòng giới thiệu trang và nó cũng có thể được sử dụng trong tiêu đề và mô tả SEO. Đặt nó thành một cái gì đó độc đáo. Bạn có thể thay đổi nó bằng cách điều hướng đến <a href="%s">Cài đặt&gt; Chung</a> .

en: Extend the functionality of WordPress by creating redirects in our plugin when you change the slug of a post, page, category or a CPT. You can modify the redirection further according to your needs.
vi_VN: Mở rộng chức năng của WordPress bằng cách tạo chuyển hướng trong plugin của chúng tôi khi bạn thay đổi slug của bài viết, trang, danh mục hoặc CPT. Bạn có thể sửa đổi chuyển hướng thêm nữa theo nhu cầu của bạn.

en: Auto Post Redirect
vi_VN: Tự động chuyển hướng bài viết

note: translators: Link to kb article
en: SEO options related to featured images and media appearing in your post content. %s.
vi_VN: Các tùy chọn SEO liên quan đến hình ảnh nổi bật và phương tiện xuất hiện trong nội dung bài viết của bạn. %s.

en: Output list of tags associated to the current post, with customization options.
vi_VN: Xuất danh sách thẻ được liên kết với bài viết hiện tại, với các tùy chọn tùy chỉnh.

en: Output list of categories associated to the current post, with customization options.
vi_VN: Xuất danh sách danh mục được liên kết với bài viết hiện tại, với các tùy chọn tùy chỉnh.

en: Author's user ID of the current post, page or author archive.
vi_VN: ID người dùng của tác giả của bài viết, trang hoặc kho lưu trữ tác giả hiện tại.

en: Author's biographical info of the current post, page or author archive.
vi_VN: Thông tin tiểu sử của tác giả của bài viết, trang hoặc kho lưu trữ tác giả hiện tại.

en: Display author's nicename of the current post, page or author archive.
vi_VN: Hiển thị tên người dùng của tác giả của bài viết, trang hoặc kho lưu trữ tác giả hiện tại.

en: Comma-separated list of categories associated to the current post
vi_VN: Danh sách các danh mục được liên kết với bài viết hiện tại, được phân tách bằng dấu phẩy

en: First category (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current category on category archives
vi_VN: Danh mục đầu tiên (theo thứ tự bảng chữ cái) được liên kết với bài viết hiện tại <strong>HOẶC</strong> danh mục hiện tại trên kho lưu trữ danh mục

en: Comma-separated list of tags associated to the current post
vi_VN: Danh sách các thẻ được liên kết với bài viết hiện tại, được phân tách bằng dấu phẩy

en: First tag (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current tag on tag archives
vi_VN: Thẻ đầu tiên (theo thứ tự bảng chữ cái) được liên kết với bài viết hiện tại <strong>HOẶC</strong> thẻ hiện tại trên kho lưu trữ thẻ

en: Excerpt of the current post (without auto-generation)
vi_VN: Đoạn trích của bài viết hiện tại (không tự động tạo)

en: Excerpt of the current post (or auto-generated if it does not exist)
vi_VN: Đoạn trích của bài viết hiện tại (hoặc được tạo tự động nếu nó không tồn tại)

en: Please activate WooCommerce plugin to use this module.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt plugin WooCommerce để sử dụng module này.

note: translators: Link to How to Setup Sitemap KB article
en: Choose your Sitemap configuration and select which type of posts or pages you want to include in your Sitemaps. %s
vi_VN: Chọn cấu hình Sơ đồ trang web của bạn và chọn loại bài viết hoặc trang bạn muốn đưa vào Sơ đồ trang web của mình. %s

en: Import meta information of your posts/pages like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
vi_VN: Nhập siêu dữ liệu của bài viết/trang của bạn như tiêu đề, mô tả, siêu dữ liệu rô bốt, thông tin OpenGraph, v.v.

en: Posts meta import failed.
vi_VN: Nhập siêu dữ liệu bài viết không thành công.

en: Import meta information of your posts/pages like the focus keyword, titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
vi_VN: Nhập thông tin meta của bài viết / trang của bạn như từ khóa chính, tiêu đề, mô tả, robots meta, thông tin OpenGraph, v.v.

en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type.
vi_VN: Đoạn trích phong phú mặc định được chọn khi tạo một bài viết mới thuộc loại này.

en: Use automatic structured data to mark up content, to help Google better understand your content's context for display in Search. You can set different defaults for your posts here.
vi_VN: Sử dụng dữ liệu có cấu trúc tự động để đánh dấu nội dung, giúp Google hiểu rõ hơn ngữ cảnh nội dung của bạn để hiển thị trong Tìm kiếm. Bạn có thể đặt các mặc định khác nhau cho bài viết của mình tại đây.

en: Set default values for the redirection module from here.
vi_VN: Đặt các giá trị mặc định cho module chuyển hướng từ đây.

en: Setting empty archives to <code>noindex</code> is useful for avoiding indexation of thin content pages and dilution of page rank. As soon as a post is added, the page is updated to <code>index</code>.
vi_VN: Đặt kho lưu trữ trống thành <code>noindex</code> rất hữu ích để tránh lập chỉ mục cho các trang nội dung mỏng và giảm giá trị trang. Ngay sau khi bài viết được thêm vào, trang được cập nhật thành <code>index</code>.

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index your images better.
vi_VN: Bao gồm tham chiếu đến hình ảnh từ nội dung bài viết trong sơ đồ trang web. Điều này giúp các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục hình ảnh của bạn tốt hơn.

note: translators: permalink structure
en: Post permalink structure is set to %s.
vi_VN: Cấu trúc liên kết cố định bài viết được đặt thành %s.

en: Permalinks are set to a custom structure but the post titles do not appear in the permalinks.
vi_VN: Liên kết cố định được đặt thành cấu trúc tùy chỉnh nhưng tiêu đề bài viết không xuất hiện trong liên kết cố định.

en: Permalinks are set to the default value. <em>Pretty permalinks</em> are disabled.
vi_VN: Liên kết cố định được đặt thành giá trị mặc định. <em>Liên kết cố định đẹp</em> bị vô hiệu hóa.

note: translators: link to permalink setting screen
en: Fortunately, it's very easy to fix.  Just hop on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - Permalinks</a>.  Then chose the "Post Name" option.
vi_VN: May mắn thay, việc sửa chữa rất dễ dàng.  Chỉ cần chuyển đến <a target="_blank" href="%1$s">Cài đặt - Liên kết cố định</a>.  Sau đó chọn tùy chọn "Tên bài viết".

note: translators: link to permalink setting screen
en: For the best SEO results, use a custom permalink structure, preferably one that includes the post title (<code>%%postname%%</code>). You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; Permalinks</a>
vi_VN: Để có kết quả SEO tốt nhất, hãy sử dụng cấu trúc liên kết cố định tùy chỉnh, tốt nhất là cấu trúc bao gồm tiêu đề bài viết ( <code>%%postname%%</code> ). Bạn có thể thay đổi nó bằng cách điều hướng đến <a href="%s">Cài đặt&gt; Liên kết cố định</a>

en: Most WordPress themes place your site's tagline in a prominent position (inside header tags near the top of the page).  Using the right tagline can give your site an SEO boost.
vi_VN: Hầu hết các giao diện WordPress đều đặt khẩu hiệu trang web của bạn ở vị trí nổi bật (bên trong thẻ tiêu đề gần đầu trang).  Sử dụng khẩu hiệu phù hợp có thể giúp trang web của bạn tăng cường SEO.

en: Global Meta
vi_VN: Meta toàn trang

en: Local SEO
vi_VN: SEO Local

en: Social Meta
vi_VN: Meta mạng xã hội

en: Misc Pages
vi_VN: Các trang khác

en: Nofollow External Links
vi_VN: Liên kết Nofollow bên ngoài

en: Proceed to Help Page
vi_VN: Tiếp tục đến trang hỗ trợ

en: Direct help from our qualified support team
vi_VN: Hỗ trợ trực tiếp từ nhóm hỗ trợ đủ điều kiện của chúng tôi

en: Your Site
vi_VN: Website của bạn

en: Rank Math Knowledge Base
vi_VN: Tài liệu hướng dẫn Rank Math

en: Setup Advanced Options
vi_VN: Thiết lập tùy chọn nâng cao

en: Analytics
vi_VN: Phân tích

en: As Pillar Content
vi_VN: Dưới dạng nội dung cốt lõi

en: Import Post Meta
vi_VN: Nhập Meta bài viết

en: Import Author Meta
vi_VN: Nhập Meta tác giả

en: Homepage Robots Meta
vi_VN: Meta Robots trang chủ

en: Import Term Meta
vi_VN: Nhập Meta thuật ngữ

en: Rank Math Dashboard
vi_VN: Bảng tổng quan Rank Math

en: Connect Rank Math with Google Search Console to see the most important information from Google directly in your WordPress dashboard.
vi_VN: Kết nối Rank Math với Google Search Console để xem thông tin quan trọng nhất từ ​​Google trực tiếp trong bảng tin WordPress của bạn.

en: Focus Keyword
vi_VN: Từ khóa chính

en: Focus Keyword of the current post
vi_VN: Từ khoá chính của bài viết hiện tại

en: Post Types:
vi_VN: Loại nội dung:

en: Public Post Types
vi_VN: Các loại nội dung công khai

en: Select post types to enable SEO options for them and include them in the sitemap.
vi_VN: Chọn loại nội dung để bật tùy chọn SEO cho chúng và đưa chúng vào sơ đồ trang web.

en: Automatically add <code>target="_blank"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types to make them open in a new browser tab or window. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
vi_VN: Tự động thêm thuộc tính <code>target="_blank"</code> cho các liên kết bên ngoài xuất hiện trong bài viết, trang và các loại nội dung khác của bạn để mở chúng trong tab hoặc cửa sổ trình duyệt mới. Thuộc tính được áp dụng động khi nội dung được hiển thị và nội dung được lưu trữ không bị thay đổi.

en: Include this post type in the XML sitemap.
vi_VN: Bao gồm loại nội dung này trong sơ đồ trang web XML.

en: Enter post IDs of posts you want to exclude from the sitemap, separated by commas. This option **applies** to all posts types including posts, pages, and custom post types.
vi_VN: Nhập ID bài viết của bài viết bạn muốn loại trừ khỏi sơ đồ trang web, được phân tách bằng dấu phẩy. Tùy chọn này **áp dụng** cho tất cả các loại nội dung bao gồm bài viết, trang và loại bài viết tùy chỉnh.

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
vi_VN: Rank Math đã phát hiện các loại nội dung mới: %1$s. Bạn có thể muốn kiểm tra cài đặt của trang <a href="%2$s">Tiêu đề &amp; Meta</a> và <a href="%3$s">Sơ đồ trang web</a> .

en: Name of current post type (plural)
vi_VN: Tên loại nội dung hiện tại (số nhiều)

en: Post Type Name Plural
vi_VN: Tên loại nội dung số nhiều

en: Name of current post type (singular)
vi_VN: Tên loại nội dung hiện tại (số ít)

en: Post Type Name Singular
vi_VN: Tên loại nội dung số ít

en: Edit default SEO settings for this post type
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt SEO mặc định cho loại nội dung này

en: Import all Schema data for Posts, Pages, and custom post types.
vi_VN: Nhập tất cả dữ liệu Schema cho bài viết, trang và loại nội dung tùy chỉnh.

en: Automatically add a <code>target="_blank"</code> attribute to external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attributes are applied when the content is displayed, which does not change the stored content.
vi_VN: Tự động thêm thuộc tính <code>target="_blank"</code> vào các liên kết bên ngoài xuất hiện trong bài viết, trang và các loại nội dung khác của bạn. Các thuộc tính được áp dụng khi nội dung được hiển thị, điều này không làm thay đổi nội dung được lưu trữ.

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
vi_VN: Tự động thêm thuộc tính <code>rel="nofollow"</code> cho các liên kết bên ngoài xuất hiện trong bài viết, trang và các loại nội dung khác của bạn. Thuộc tính được áp dụng động khi nội dung được hiển thị và nội dung được lưu trữ không bị thay đổi.

en: Webmaster Tools
vi_VN: Kết nối trang web

en: Hide Taxonomy Name from Breadcrumb.
vi_VN: Ẩn tên phân loại khỏi điều hướng trang.

en: Hide Post title from Breadcrumb.
vi_VN: Ẩn tiêu đề bài viết khỏi điều hướng trang.

en: Label used for 404 error item in breadcrumbs.
vi_VN: Nhãn được sử dụng cho mục lỗi 404 trong điều hướng trang.

en: Prefix for the breadcrumb path.
vi_VN: Tiền tố cho đường dẫn điều hướng trang.

en: Prefix Breadcrumb
vi_VN: Tiền tố điều hướng trang

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
vi_VN: Nhãn được sử dụng cho liên kết trang chủ (mục đầu tiên) trong điều hướng trang.

en: Display homepage breadcrumb in trail.
vi_VN: Hiển thị điều hướng trang trang chủ trong đường dẫn.

en: Separator character or string that appears between breadcrumb items.
vi_VN: Ký tự hoặc chuỗi phân cách xuất hiện giữa các mục điều hướng trang.

en: Turning off breadcrumbs will hide breadcrumbs inserted in template files too.
vi_VN: Tắt điều hướng trang cũng sẽ ẩn điều hướng trang được chèn trong các tệp mẫu.

en: Enable breadcrumbs function
vi_VN: Bật chức năng điều hướng trang

en: Breadcrumbs
vi_VN: Điều hướng trang

en: Titles &amp; Meta
vi_VN: Tiêu đề & mô tả

en: Action not allowed.
vi_VN: Hành động không được phép.

en: Add <code>rel="nofollow"</code>
vi_VN: Thêm <code>rel="nofollow"</code>

en: Personal Blog
vi_VN: Blog cá nhân

en: Basic SEO
vi_VN: SEO cơ bản

note: translators: plugin url
en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>
vi_VN: Cảm ơn bạn đã sử dụng <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Price
vi_VN: Giá

en: Other Personal Website
vi_VN: Trang web cá nhân khác

en: Twitter username (without @)
vi_VN: Tên người dùng Twitter (không có @)

en: This field is required.
vi_VN: Trường này là bắt buộc.

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Business Type
vi_VN: Loại hình kinh doanh

en: Small Business Site
vi_VN: Trang web doanh nghiệp nhỏ

en: Are you sure you want to delete this backup?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa bản sao lưu này không?

en: Are you sure you want to restore this backup? Your current configuration will be overwritten.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn khôi phục bản sao lưu này không? Cấu hình hiện tại của bạn sẽ bị ghi đè.

en: Calories
vi_VN: Lượng calo

en: Keyword
vi_VN: Từ khóa

en: Link inserted.
vi_VN: Đã chèn liên kết.

en: Link selected.
vi_VN: Đã chọn liên kết.

en: None
vi_VN: Không có

en: Panel
vi_VN: Bảng điều khiển

en: SEO Details
vi_VN: Chi tiết SEO

en: SEO Title
vi_VN: Tiêu đề SEO

en: Settings could not be imported:
vi_VN: Không thể nhập cài đặt:

en: You have successfully activated Rank Math.
vi_VN: Bạn đã kích hoạt Rank Math thành công.

note: translators: sitename
en: %1$s is a&hellip;
vi_VN: %1$s là&hellip;

en: Articles noindexed
vi_VN: Bài viết không được lập chỉ mục

en: Insert/edit link
vi_VN: Chèn/chỉnh sửa liên kết

en: No items found.
vi_VN: Không tìm thấy mục nào.

en: Help &amp; Support
vi_VN: Trợ giúp &amp; hỗ trợ

en: Import &amp; Export
vi_VN: Nhập &amp; xuất

en: Return to dashboard
vi_VN: Quay lại bảng điều khiển

en: Other Business Website
vi_VN: Trang web doanh nghiệp khác

en: Webshop
vi_VN: Cửa hàng trực tuyến

en: Personal Portfolio
vi_VN: Hồ sơ cá nhân

en: Community Blog/News Site
vi_VN: Trang web tin tức / blog cộng đồng

en: Input Data From:
vi_VN: Nhập dữ liệu từ:

en: Deactivated
vi_VN: Đã tắt

en: Location
vi_VN: Địa điểm

en: In stock
vi_VN: Còn hàng

en: Rank Math Product Registration
vi_VN: Đăng ký Sản phẩm Rank Math

en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: Skip Now
vi_VN: Bỏ qua

en: Account Successfully Connected
vi_VN: Kết nối Tài khoản Thành công

en: Connect FREE Account
vi_VN: Kết nối Tài khoản MIỄN PHÍ

en: Alternative Text
vi_VN: Văn bản Thay thế

en: SEO Desc
vi_VN: Mô tả SEO

en: SEO Score: Bad
vi_VN: Điểm SEO: Xấu

en: SEO Score: Good
vi_VN: Điểm SEO: Tốt

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: $title variable required
vi_VN: Biến $title là bắt buộc

en: Variable Required
vi_VN: Yêu cầu Biến

en: $id variable required
vi_VN: Biến $id là bắt buộc

en: Search Options
vi_VN: Tùy chọn Tìm kiếm

en: Click on the button to copy URL or insert link in content. You can also drag and drop links in the post content.
vi_VN: Nhấp vào nút để sao chép URL hoặc chèn liên kết vào nội dung. Bạn cũng có thể kéo và thả liên kết vào nội dung bài viết.

en: Link Suggestions
vi_VN: Đề xuất Liên kết

en: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
vi_VN: Hình ảnh nổi bật nên có kích thước ít nhất 200 x 200 pixel để được Facebook và các trang mạng xã hội khác chọn.

en: No settings found to be imported.
vi_VN: Không tìm thấy cài đặt nào để nhập.

en: Settings successfully imported. Your old configuration has been saved as a backup.
vi_VN: Nhập cài đặt thành công. Cấu hình cũ của bạn đã được lưu dưới dạng bản sao lưu.

en: Backup restored successfully.
vi_VN: Khôi phục bản sao lưu thành công.

en: Backup does not exist.
vi_VN: Bản sao lưu không tồn tại.

en: No backup key found to restore.
vi_VN: Không tìm thấy khóa sao lưu để khôi phục.

en: Backup successfully deleted.
vi_VN: Xóa bản sao lưu thành công.

en: No backup key found to delete.
vi_VN: Không tìm thấy khóa sao lưu để xóa.

en: Backup created successfully.
vi_VN: Tạo bản sao lưu thành công.

note: translators: Backup formatted date translators: Snapshot formatted date
en: Backup: %s
vi_VN: Sao lưu: %s

en: Unable to create backup this time.
vi_VN: Không thể tạo bản sao lưu vào lúc này.

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data failed.
vi_VN: Dọn dẹp dữ liệu của %s không thành công.

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data successfully done.
vi_VN: Dọn dẹp dữ liệu của %s thành công.

en: Are you sure you want to import settings into Rank Math? Don't worry, your current configuration will be saved as a backup.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn nhập cài đặt vào Rank Math không? Đừng lo lắng, cấu hình hiện tại của bạn sẽ được lưu dưới dạng bản sao lưu.

en: On
vi_VN: Bật

en: Off
vi_VN: Tắt

en: Insert Link in Content
vi_VN: Chèn Liên kết vào Nội dung

en: Copy Link URL to Clipboard
vi_VN: Sao chép URL Liên kết vào Bảng tạm

en: Modules
vi_VN: Tiện ích mở rộng

en: Facebook profile URL
vi_VN: URL trang cá nhân Facebook

en: No matches found.
vi_VN: Không tìm thấy kết quả phù hợp.

en: (no title)
vi_VN: (không có tiêu đề)

en: Add Link
vi_VN: Thêm Liên kết

en: Help
vi_VN: Hỗ trợ

en: Setup Wizard
vi_VN: Trình hướng dẫn cài đặt

en: Sitemap Settings
vi_VN: Cài đặt sơ đồ trang

en: General Settings
vi_VN: Cài đặt chung

en: Pillar Content
vi_VN: Nội dung cốt lõi

en: We can't show any link suggestions for this post. Try selecting categories and tags for this post, and mark other posts as Pillar Content to make them show up here.
vi_VN: Chúng tôi không thể hiển thị bất kỳ đề xuất liên kết nào cho bài viết này. Hãy thử chọn danh mục và thẻ cho bài viết này và đánh dấu các bài viết khác là nội dung cốt lõi để chúng hiển thị ở đây.

en: Dashboard
vi_VN: Bảng tổng quan

en: Focus Keyword Not Set
vi_VN: Chưa đặt từ khoá chính

en: General
vi_VN: Tổng quan

en: Title
vi_VN: Tiêu đề SEO

en: Description
vi_VN: Thẻ mô tả

en: The canonical URL you entered does not seem to be a valid URL. Please double check it in the SEO meta box &raquo; Advanced tab.
vi_VN: URL chính tắc (Canonical) mà bạn đã nhập có vẻ không phải là một URL hợp lệ. Vui lòng kiểm tra kỹ nó trong hộp meta SEO »tab Nâng cao.

en: Link Title
vi_VN: Tiêu đề liên kết
